Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Butelka Petrosa z kosmosu wróciła do sprzedaży, szacowana na milion dolarów

Butelka jest częścią zestawu 12 butelek, które zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w listopadzie 2019 roku.

Butelka podróżująca w kosmos z 2000 roku Petros jest w sprzedaży w Christie’s, a jej szacunkowa cena wynosi około 1 miliona dolarów (830 000 euro), co czyni ją najdroższym okazem na świecie. Butelka jest częścią zestawu 12 butelek, które zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w listopadzie 2019 roku z inicjatywy europejskiego startupu Space Cargo Unlimited (SCU). Po 14 miesiącach dojrzewania na orbicie cenne kolby powróciły na ziemię w styczniu ubiegłego roku.

Testy przeprowadzone przez Institute of Vineyards and Wine Sciences (ISVV) na Uniwersytecie Purdue wykazały, że Petros nadal „Bardzo dobre wino” Po jego pobycie w kosmosie. Pod koniec ślepej degustacji zaobserwowano jednak różnice między wersją „niebiańską” a wersją, która pozostała na ziemi, głównie w kolorze, ale czasami także w niuansach zapachowych i smakowych.

Jedno z najsłynniejszych win na świecie

Jest to jedna z cenionych butelek kosmicznych oferowanych do sprzedaży w domu aukcyjnym Christie’s „Około miliona dolarów”Powiedział rzecznik Agence France-Presse. Wpływy ze sprzedaży posłużą do sfinansowania badań rolniczych i przyszłych podróży kosmicznych. Jeśli butelka osiągnie szacunkową cenę lub zbliży się do niej, ustanowi nowy rekord w sprzedaży certyfikowanych win. Obecna referencja, standardowa pojemność (75 cl), powstała w październiku 2018 roku podczas sprzedaży w Sotheby’s w Nowym Jorku za butelkę Romanée-Conti (burgund) z 1945 roku, uzyskaną za 558000 dolarów.

To nie jest aukcja, ale sprzedaż prywatna, co oznacza, że ​​cena i kupujący pozostaną tajne, chyba że ten ostatni zdecyduje się ujawnić publicznie. Petros to jedno z pomorskich win i uważane jest za jedno z najbardziej znanych win na świecie. Nieruchomość znajduje się w winnicy w Bordeaux. Klasyczna butelka Petrus 2000, uważana za wspaniały rocznik, kosztuje obecnie około 4500 EUR (około 5400 USD).

READ  Wideo. Kałamarnica wysłana przez SpaceX dołączyła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej