Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wkrótce szczepionki przeciwko mutacjom wirusa Corona?

Kilka francuskich firm biotechnologicznych pracuje nad szczepionkami, które będą skuteczne przez kilka lat przeciwko mutacjom w koronawirusie. (Graficzny) – Michael Euler / AP / SIPA

Wiemy to Covid-19 Wycisz dźwięk (jak na przykład grypa). Dlatego naukowcy będą musieli regularnie aktualizować szczepionkę przeciwko koronawirusowi, aby pozostała skuteczna przeciwko mutacjom (podobnie jak w przypadku szczepionki przeciw grypie). Plik
Covid szczepionki Czy w związku z tym są skazane na szybką dezaktualizację w obliczu mutacji wirusa? Nie jestem tego pewien.

Niektóre startupy pracują obecnie nad szczepionkami, które mogą być długoterminowo skuteczne w przypadku różnych mutacji wirusa. „Może chronić przez kilka lat” – potwierdza Alexis Perolis, prezesImmunohistochemia OSEO projekcie szczepionkowym Ten francuski startup właśnie rozpoczął pierwsze badania kliniczne.

Jak skuteczne są obecnie podawane szczepionki?

Obietnicą jest szczepionka odporna na pojawienie się wariantów, nowych szczepów koronawirusa, różniących się od tych, od których opracowano pierwsze szczepionki. To jedna z największych niewiadomych obecnej pandemii: do jakiego stopnia obecnie podaje się szczepionki, Podobnie jak amerykańska firma PfizerCzy będzie nadal skuteczny, gdy te warianty będą się rozprzestrzeniać?

Jak dotąd wydaje się, że dobrze się trzymają, ale sam szef Pfizera, Albert Burla, niedawno uznał, że prawdopodobnie będzie musiał co roku wstrzykiwać nową – zaktualizowaną – dawkę swojej szczepionki.

Skoncentruj się na odpowiedzi immunologicznej, a nie na produkcji przeciwciał

W obliczu tego wyzwania wiele firm biotechnologicznych podąża inną ścieżką niż obecne szczepionki: dążą do tego Najpierw stymuluj limfocyty T.To znaczy część odpowiedzi immunologicznej, która koncentruje się na identyfikacji i eliminacji komórek już zakażonych, a nie na samym wirusie.

Z drugiej strony celem szczepionek jest przede wszystkim wytworzenie przeciwciał, które bezpośrednio rozpoznają i niszczą wirusa, zanim zakażą komórkę. Nie oznacza to, że te szczepionki nie wywołują żadnej odpowiedzi limfocytów T – pierwsze dane są nieco zachęcające – ale nie jest to ich priorytetowy kąt ataku. Jednak limfocyty T teoretycznie mają kilka zalet w porównaniu z przeciwciałami. Mogą przeżyć dłużej w organizmie i reagować na składniki wirusa, które są znacznie mniej podatne na mutacje niż te wykrywane przez przeciwciała.

Pojedyncze projekty

We Francji ścieżką „odpowiedzi T” podąża OSE i konkurent z Lyonu, Osivax, który obiecuje „uniwersalną” szczepionkę, to znaczy jest gotowa odpowiedzieć na każdy potencjalny wariant. Kraj przekazał im miliony euro, a Francja zwlekała z opracowaniem szczepionki antywirusowej.

Projekty te zostały odizolowane z powodu braku laboratoriów, które wierzą w uniwersalną szczepionkę. Spośród prawie 400 projektów szczepionek Covid zidentyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) tylko nieliczne deklarują taką perspektywę. Najbardziej zaawansowany jest raport US ImmunityBio, który w zeszłym miesiącu opublikował nieco zachęcające, ale wciąż bardzo wstępne wyniki.

miecz obosieczny „

Ponieważ prawda o tych szczepionkach jest nadal bardzo niepewna. Żadna z zaangażowanych grup nie składała obietnic przed przyszłym rokiem, a wielu uczonych wątpi, że inicjatywa się powiedzie. Niektórzy zastanawiają się, czy próba wcześniejszej reakcji na pojawienie się nowych szczepów w przyszłości byłaby iluzją. „Kiedy istnieje masowa szczepionka, jest ona sama w sobie (…) presją, która może doprowadzić do ewolucji wirusa i ucieczki ze szczepionki, cokolwiek to jest”, ostrzega brytyjski wirusolog Julian Tang, który widzi w ten sposób „obosieczną miecz ”w szczepionkach przeznaczonych do zbyt szerokiego fermentowania.

Drugie ważne pytanie dotyczy tego, w jakim stopniu organizm walczyłby z wirusem, gdybyśmy przygotowali jego odpowiedź zamiast limfocytów T. „Wątpię w skuteczność takiej szczepionki” – mówi francuski wirusolog Yves Godin. Limfocyty i przeciwciała działają ręka w rękę. I podkreśla, że ​​jeśli odpowiedź przeciwciał nie jest dobra, limfocyty T „nie przyniosą wielkich korzyści”, podkreślając, że idealna szczepionka jest skuteczną szczepionką na obu poziomach.

Chroń ludzi chorych na raka i cukrzycę

Ale konkretnie, jeśli te nowe szczepionki staną się rzeczywistością, zostaną wstrzyknięte, przynajmniej w Europie i Stanach Zjednoczonych, osobom, które już otrzymały obecne szczepionki. Więc ich przeciwciała zostaną przygotowane. To jest argument, którego użył Alexis Peyroles z OSE Immunotherapeutics, aby zapewnić, że jego szczepionka, w przypadku pozytywnego wyniku, znajdzie swoje miejsce.

Dzięki tej szczepionce „uzupełnia i rozszerza, w skali i czasie trwania, rozwój obrony dzięki szczepionkom podstawowym” – mówi. Twierdzi również, że taka szczepionka zapewniłaby ochronę osobom, które naturalnie walczą o wytworzenie przeciwciał, na przykład z powodu niektórych rodzajów raka i cukrzycy.

READ  Deszcz gwiazd spodziewany „tydzień”, zapewnia Francuskie Towarzystwo Astronomiczne