Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brat komandora Massouda mówi, że talibowie nie zabrali całej pansziru

We wtorek (7 września) Ahmed Wali Massoud, brat nieżyjącego już dowódcy Ahmeda Shaha Massouda, jednej z postaci w walce z talibami, zapewnił, że talibowie nie kontrolowali całego okręgu Pandższir w Afganistanie.

«Talibowie przybyli wraz z terrorystami, by obrać drogę Panjshir. Wiedzą o tym ci, którzy znają geografię Pandższiru. Przybyli, by wybrać drogę… ale Pantera ma wiele dolin», poinformował Ahmed Wali Masoud podczas sympozjum poświęconego Afganistanowi zorganizowanego przez szwajcarski uniwersytet i Stałą Misję Afganistanu przy ONZ w Genewie. „Więc nie myśl, że zabrali Pancher, ponieważ wybrali drogęNalegał wraz z francuskim pisarzem Bernardem-Henri Levy.

W poniedziałek talibowie powiedzieli, że przejęli pełną kontrolę nad doliną Panjshir i ostrzegli wszystkich, którzy będą się im opierać. Odizolowana i niedostępna dolina Panchir, 80 kilometrów na północ od Kabulu, była ostatnią twierdzą zbrojnej opozycji wobec talibów, którzy przejęli władzę 15 sierpnia dzięki błyskawicznej kampanii militarnej, dwa tygodnie przed odejściem ostatnich obcych oddziałów.

Zobacz też – Afganistan: Talibowie podnoszą flagę w Panterze i twierdzą, że zdobyli ostatnią placówkę opozycji

„Wciąż żyjemy”

Ahmed Wali Massoud nalegał, aby talibowie „Nie wziął Pancher». «W dolinie wciąż mamy tysiące bojowników, którzy mogą wrócić w każdej chwili„, Powiedział. „Zostaliśmy ranni, ale nie żyjemy, wciąż żyjemy».

Wieloletnia antytalibańska twierdza Panshir, którą legendarny dowódca Ahmed Shah Massoud pomógł rozsławić pod koniec lat 80., zanim został zamordowany przez Al-Kaidę w 2001 r., jest siedzibą Narodowego Frontu Oporu (FNR), kierowanego przez Ahmed Massoud, syn komandora Massouda. Panszir nie znalazł się pod sowiecką okupacją w latach 80. ani podczas pierwszego dojścia do władzy przez talibów od dekady.

READ  W Jemenie podczas akcji charytatywnej obronił dziesiątki zabitych i setki rannych

Ahmed Wali Masoud wezwał społeczność międzynarodową, by nie uznawała i nie wspierała reżimu talibów.Bo Pancher». «Walczymy o nasze prawa, o wolność, demokrację, prawa człowieka… To nie jest wojna. Tak więc jest teraz szansa, być może ostatnia, jaką widzimy, do walki z terroryzmem w Afganistanie i na całym świecie.’, wezwany,’Opór».