Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Meksyku Sąd Najwyższy uważa kryminalizację aborcji za niekonstytucyjną

Po wpisaniu Teksas szczególnie restrykcyjne prawo aborcyjneCoraz jaśniejszy staje się międzynarodowy horyzont prawa kobiety do dysponowania własnym ciałem. Sąd Najwyższy Meksyku orzekł, że kryminalizacja aborcji jest niekonstytucyjna, w jednogłośnym głosowaniu we wtorek, 7 września.

To kolejny krok w historycznej walce o równość [des femmes]godność i pełne korzystanie ze swoich praw”.I Prezes Trybunału Arturo Zaldívar powiedział:. To głosowanie otwiera drogę do dostępu do aborcji dla wszystkich kobiet w kraju. „Odtąd nie będzie możliwe, bez naruszenia standardów Trybunału i Konstytucji, ściganie kobiety, która dokonała aborcji w sprawach zatwierdzonych przez ten Sąd”.Pan Zaldivar potwierdził.

Przeczytaj także W Meksyku trwa zacięta walka o prawo do aborcji

Decyzja zapadła po dwudniowej sesji plenarnej sądu, który zwołał się w celu rozpatrzenia konstytucyjności artykułów kodeksu karnego w stanie Coahuila w północnym Meksyku. Artykuły te karzą kobiety dokonujące aborcji karą pozbawienia wolności do trzech lat. W konsekwencji uznano je za niekonstytucyjne za jednomyślną zgodą dziesięciu obecnych sędziów, co stanowi orzecznictwo sądów krajowych.

W Meksyku aborcja jest dozwolona do 12 tygodni

Źródło sądowe wyjaśniło, że orzeczenie to ma już zasięg krajowy, ponieważ pozwoliłoby kobietom mieszkającym w krajach, w których aborcja jest kryminalizowana, na uzyskanie aborcji na podstawie decyzji sędziego.

Kobieta powinna zapytać [aux services de santé] Aby dokonać aborcji, a jeśli odmówią, może stawić się przed sędzią i złożyć apelację. Sędzia będzie teraz mógł zarządzić aborcję”.Wyjaśnił Alex Ali Mendes, prawnik konstytucyjny i ekspert ds. aborcji. Inną konsekwencją orzeczenia Sądu Najwyższego, dodał prawnik, jest to, że będzie to narzędzie odzyskania wolności przez kobiety uwięzione za aborcję.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Legalizacja aborcji w Argentynie, taka długa walka

Meksyk jest federacją, w której stany są autonomiczne w przyjmowaniu własnych praw, ale te ostatnie mogą zostać uchylone w drodze odwołania, gdy są sprzeczne z orzeczeniami Sądu Najwyższego, które wydają orzecznictwo, takim jak to. Meksyk zdekryminalizował aborcję Do dwunastego tygodnia ciąży w 2007 roku jest wykonywany bezpłatnie w miejskich przychodniach, niezależnie od tego, czy kobiety mieszkają w sąsiedztwie, czy nie. Taką samą politykę stosują również stany Oaxaca, Veracruz i Hidalgo.

READ  Dlaczego nie warto wyjeżdżać na wakacje do USA tego lata?

Świat z AFP