Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bordeaux, Anglet, Nicea… Jak wyglądałyby miasta ze wzrostem poziomu wody?

Na kilka dni przed COP 26 naukowcy podnieśli alarm. Z powodu globalnego ocieplenia poziom wody będzie się podnosił przez wieki

Nawet gdyby ludzkość była w stanie ograniczyć ocieplenie do 1,5°C w porównaniu z epoką przedindustrialną, poziom mórz podniósłby się na wieki, a miasta zamieszkane przez pół miliarda ludzi zostałyby zatopione. Takie ostrzeżenie wydało we wtorek wielu naukowców.

Jeśli planeta ociepli się o pół stopnia więcej, 200 milionów mieszkańców miast będzie regularnie nawiedzanych przez powodzie i stanie się bardziej bezbronne podczas burz. Napisali w czasopiśmie Environmental Research Letters.

Zagrożone miasta nadmorskie

Najbardziej ucierpi Azja, w której znajduje się dziewięć z dziesięciu największych zagrożonych miast. Większość aktualnych szacunków wzrostu poziomu morza i Zagrożenia dla miast nadmorskich Działają do końca wieku i wahają się od pół metra do niecałego metra.

Jednak zjawisko to będzie się utrzymywać po roku 2100 pod wpływem wzrostu temperatury wody i topnienia lodu, niezależnie od tego, jak szybko zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych.

na ten sam tematRaport IPCC: Morze pochłonie ląd na wieki

Wzrost poziomu globalnych oceanów to jeden z najbardziej niepokojących tematów dla ekspertów IPCC, którzy 9 sierpnia publikują swój raport. Bezwładność termiczna mórz sprawia, że ​​zjawisko to jest nieodwracalne przez kilka stuleci. Ale skala katastrofy będzie zależeć również od emisji gazów cieplarnianych

„Około 5% światowej populacji żyje obecnie na lądzie poniżej poziomu, który zostałby osiągnięty podczas przypływu w wyniku akumulacji dwutlenku węgla w atmosferze w wyniku działalności człowieka” – wyjaśnia główny autor artykułu, przewodniczący Ben Strauss. oraz główny śledczy Climate Central dla niezależnej organizacji dziennikarzy i naukowców.

Obecne stężenie dwutlenku węgla jest o 50% wyższe niż w 1800 roku, a średnia temperatura na powierzchni Ziemi wzrosła o 1,1°C. To wystarczy, aby podnieść poziom morza o około dwa metry, bez względu na to, czy zajmie to dwa stulecia, czy dziesięć wieków, mówi Ben-Strauss.

symulacja

Limit 1,5 stopnia określony w porozumieniu paryskim, który kraje na całym świecie będą próbowały utrzymać na szczycie COP26 w Glasgow, zaczynając od 1On jest 12 listopada podniosło to na dłuższą metę poziom wody o około trzy metry. „W Glasgow do końca tej dekady mamy potencjał, by pomóc lub zdradzić setki przyszłych pokoleń” – powiedział Ben Strauss.

Symulacje w 180 miastach i lokalizacjach na całym świecie zostały przeprowadzone przez Climate Central, aby pokazać wpływ podnoszenia się poziomu morza w różnych scenariuszach (+2°C, +3°C lub +4°C). Etui zostało zaprojektowane dla trzech francuskich miast, w tym dwóch w regionie Nouvelle-Aquitaine. Przy globalnym ociepleniu o 4°C Bordeaux nie będzie już miało tego samego oblicza, z katedrą Saint-Andre i jej stopami w wodzie.

W temperaturze +3°C Pałac Quinceconis już się nie znajduje.

Na większą skalę znikną wszystkie brzegi Górnej Żyrondy i Médoc. Podobnie jak prawy brzeg Bordeaux, hrabstwa Chartrons i Bacalan.

To samo dotyczy plaży Cavaliers w Angles w Kraju Basków.

Oto obszar katedry Sainte-Reparate w Nicei:

Plaza d’Espana w Sewilli:

Pałac Buckingham, Londyn:

READ  Szczepienie maratonu w Tunezji, koniec egzaminu w chińskim mieście Wuhan