Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bez dostępu do imigrantów Lekarze bez Granic opuszczają obszar przygraniczny

Organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic (MSF) poinformowała w czwartek 6 stycznia o wycofaniu się z granicy polsko-białoruskiej po zablokowaniu organizacji pomocowych dla migrantów i uchodźców. Zapowiedź ta pojawiła się po Polsce na początku grudnia, po przedłużeniu o trzy miesiące embarga na granicy z Białorusią nałożonego we wrześniu po rozpoczęciu kryzysu migracyjnego spowodowanego przybyciem tysięcy migrantów.

W oświadczeniu MSF wyjaśniło, że trzy miesiące temu wysłało zespół reagowania kryzysowego, aby pomóc migrantom i uchodźcom w przekraczaniu granicy między Białorusią a Polską. Ale organizacja postanowiła wycofać swój zespół.Po wielokrotnych barierach polskich władz w dostępie do leśnego pogranicza, grupy ludzi żyjących w ujemnych temperaturach i potrzebujących pomocy medycznej i humanitarnej.

Co najmniej 21 osób umrze w 2021 roku

?Od października MSF wielokrotnie zabiegała o dostęp do terytoriów zastrzeżonych i posterunków granicznych w Polsce, ale bezskutecznie.Frauke Ossig, koordynator ds. sytuacji kryzysowych MSF na Polskę i Litwę. „Wiemy, że coraz więcej osób przekracza granicę i ukrywa się w dżungli i potrzebują wsparcia.Ona dodała.

Narody zachodnie oskarżają Białoruś o planowanie przyjazdu tysięcy imigrantów przez granice UE od lata 2021 roku w odwecie za sankcje nałożone po kontrowersyjnych wyborach w 2020 roku. Przekroczyć granicę. „W ciągu ostatnich sześciu miesięcy polscy pogranicznicy wielokrotnie przymusowo deportowali migrantów i uchodźców na Białoruś, łamiąc ich intencje dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego i naruszając ich prawa.», potępia MSF.

Imigranci szukali schronienia w dżungli bez jedzenia, wody, schronienia i ciepłej odzieży. Organizacja pozarządowa twierdzi, że do 2021 r. w regionie zginie co najmniej 21 osób. W odpowiedzi na napięcia z Białorusią Polska postawiła ogrodzenie z drutu kolczastego i zmobilizowała tysiące żołnierzy wzdłuż 400-kilometrowej granicy. Każdemu, kto nie jest obywatelem, w tym organizacjom pozarządowym, odmawia się wstępu do obszaru przygranicznego. Rząd ogłosił w tym tygodniu, że wybrał pierwsze trzy firmy do budowy bariery zastępującej tymczasowe ogrodzenie.

READ  Wojna na Ukrainie: ambasador Rosji w Polsce malowany sprayem na czerwono

Zobacz też – Polska: „Coś się dzieje w naszej Europie”, podkreśla Macron