Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska ponosi ciężar rosnących cen energii

Polacy cierpią z powodu rosnących cen.

Inflacja blisko 9%

Inflacja, bliska 9%, jest od lat najwyższa w historii, szczególnie z powodu gwałtownego wzrostu cen energii.

Krzysztof Zdeb prowadzi przychodnię weterynaryjną. Mówi, że jest zaniepokojony podwyżką taryf gazowych: „To trzy razy więcej niż w zeszłym roku. Nie wiem, czym jest teraz prąd. Ale martwię się podniesieniem taryf. Wszystkie ceny tak bardzo rosną dla nich.”

W zeszłym miesiącu, Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego na Giełdzie Papierów Wartościowych wzrosły do ​​najwyższych od 20 lat. Znaczące spadki wystąpiły tylko podczas kontroli.

Ceny płatności CO2 są wyższe

Dla polskiego rządu, który pomaga ludności, ceny energii wzrosły z powodu rosnących cen emisji CO2.

„Wysoki koszt emisji dwutlenku węgla naprawdę ma wpływ na ceny energii” – powiedział. Podkreśla minister klimatu Alexander Prasoska. Ale fundusze rządowe, a także płatności dla obywateli za cięcie podatków od energii i gazu, zmniejszą cennik prawie o połowę.

Wzrost ubóstwa energetycznego

Nie ma jednak nadziei na spadek cen energii w nadchodzących miesiącach.

„W Polsce wzrośnie ubóstwo paliwowe, co już jest znaczące” – powiedział. Ekspert ds. energii Wojciech Jakobik nalega. Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby być bezpiecznym w czasach niedoboru energii. Dobrobyt zniknął. Wchodzimy w okres niedoboru, który dotyczy Polski i UE jako całości.

Magdalena Sodonic, reporterka Euronews w Warszawie:Rachunki rosną, ceny rosną, inflacja jest na najwyższym poziomie od dziesięcioleci, ale płace nie rosną jeszcze szybko. Sytuacja w Polsce i całej Europie jest bardzo delikatna ze względów finansowych i bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie ambitne plany zielonej transformacji Europy stale ewoluują. Ale w obecnej sytuacji pojawia się pytanie: czy Polacy wytrzymają taką zmianę?