Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że ibuprofen nie pogarsza infekcji Covid-19

Badanie wykazało, że ibuprofen nie pogarsza infekcji Covid-19

(Obraz ilustracyjny) Badanie przeprowadzone w sobotę 8 maja potwierdziło, że przyjmowanie ibuprofenu nie pogarsza zakażenia Covid-19. – Jane Issa / Agence France-Presse

Uff! Podczas gdy sprawa wywołała poruszenie, gdy pandemia dotarła do Europy, badanie opublikowane w sobotę twierdzi, że jest odwrotnie: Take Leki przeciwzapalne z rodziny ibuprofenów Nie zwiększa ryzyka poważnego zarażenia się lub śmierci z powodu Covid-19, w przeciwieństwie do tego, czego obawiano się na początku pandemii.

NLPZ to rodzina Leki przeciwzapalne Jest szeroko stosowany przez ogół społeczeństwa na gorączkę, której towarzyszy ból. W szczególności obejmuje ibuprofen (aktywny składnik powszechnie stosowanych leków, takich jak Nurofen czy Advil) lub
Dwa proffen. Obawy dotyczące NLPZ pojawiły się na początku pandemii Covid. Napędza je fakt, że ta rodzina leków jest również podejrzewana o zaostrzanie infekcji, zwłaszcza bakteryjnych.

„Przyjmowanie leków przeciwzapalnych (ibuprofen, kortyzon…) może być czynnikiem zaostrzającym infekcję” – napisał w marcu 2020 roku francuski minister zdrowia Olivier Veran na Twitterze, radząc mu, aby w przypadku gorączki preferował paracetamol. W związku z tym WHO zaleciła, aby osoby z objawami podobnymi do objawów COVID-19 nie przyjmowały ibuprofenu w celu samodzielnego leczenia bez recepty.

Badanie z udziałem 72 000 pacjentów

„Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) nie jest związane ze zwiększonym wskaźnikiem śmiertelności ani ciężkością Covid-19” – podsumowuje to obszerne badanie przeprowadzone przez brytyjskie władze ds. Zdrowia, które zostało opublikowane w czasopiśmie medycznym Lancet reumatologiczny Ma 72 000 pacjentów. Główny autor badania, profesor Ewen Harrison (Uniwersytet w Edynburgu), skomentował w komunikacie prasowym: „Mamy teraz wyraźne dowody na to, że NLPZ mogą być bezpiecznie stosowane u pacjentów z Covid-19”.

NLPZ są szeroko stosowane na całym świecie w wielu sytuacjach, od łagodnego bólu po leczenie chorób przewlekłych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. „Wiele osób polega na nich w wykonywaniu codziennych czynności” – wspomina badacz.

Autorzy badania przeanalizowali dane 72 000 pacjentów z Covid, którzy zostali przyjęci do 255 ośrodków zdrowia w Anglii, Szkocji i Walii w okresie od stycznia do sierpnia 2020 r. 4211 z nich przyjmowało NLPZ (głównie ibuprofen) przed przyjęciem do szpitala. Według przeprowadzonych badań śmiertelność była podobna u pacjentów przyjmujących NLPZ i tych, którzy ich nie przyjmowali (30,4% i 31,3%).

Samoleczenie, praktyka, która rozwija się pomimo pułapek184

Zaangażowany

READ  Objawy i tryby transmisji stają się jaśniejsze