Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Armia przeprowadza bombardowania w Casamance

Rzecznik armii i świadek powiedział, że armia senegalska przeprowadziła w niedzielę operacje i bombardowania w Casamance (południe), które było miejscem jednego z najstarszych aktywnych buntów w Afryce. Słychać było głośne eksplozje, najwyraźniej z południa Ziginchor, głównego miasta Casamance, w sąsiedniej Gwinei Bissau.

«Około 3 nad ranem (lokalne i GMT) usłyszeliśmy głośne eksplozje w pobliżu granicy z Senegalem. Kręciliśmy w regularnych odstępach czasu do 7 rano.Korespondent Agence France-Presse, Cuyooto Djora, wybitna postać z Sao Domingos, miasta w Gwinei Bissau około dwudziestu kilometrów dalej, powiedział senegalskim mediom, że zamachy były wymierzone w pozycje przywódcy rebeliantów Cesara Atota Badiet, szefa frakcji frakcji Democratic Forces of the Democratic Forces of Casamance.

Rzecznik armii nie podał szczegółów. „Operacje są w toku. Celem jest stworzenie warunków do powrotu ludności do domów.Powiedział w liście do France Press, odnosząc się do wielu ludzi przesiedlonych przez dziesięciolecia konfliktu.

Starożytna walka

Casamance było miejscem buntu, odkąd separatyści zajęli busz za pomocą zaimprowizowanej broni Po stłumieniu marszu MFDC w grudniu 1982 r. Bunt rozkwitł z powodu prywatności tego żyznego regionu, ale Gambia jest w dużej mierze odizolowana od Senegalu i podatna na poczucie zaniedbania. Po tym, jak tysiące ludzi zginęło, a gospodarka została zniszczona, konflikt powoli trwał nadal, wraz z falami upałów, takimi jak masakra 14 mężczyzn w pobliżu Ziguinchor w styczniu 2018 r. W ostatnich latach władze Senegalu zobowiązały się przesiedlić wysiedleńców. Dodała, że ​​pod koniec stycznia armia rozpoczęła operacje przeciwko rebeliantom, aby umożliwić – jak powiedziała – powrót i położyć kres rozkwitowi przemytu drewna lub haszyszu. Chodzi również o położenie kresu naruszeniom, które, jak powiedziała, popełniane są wobec ludności cywilnej.

Prezydent Mackie Sall, po dojściu do władzy w 2012 roku, wznowił negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu. Ale nie doprowadziły do ​​ostatecznego porozumienia, skomplikowanego przez podziały w MDC. Przedstawiciele stanu Senegalii i rebelianci spotkali się w kwietniu na Wyspach Zielonego Przylądka.

READ  Rozpoczęło się spotkanie Władimira Putina z Olafem Scholzem