Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aresztowanie słynnej artystki Tarany Alidoosti i prawników dziennikarzy, którzy relacjonowali śmierć Mohsy Amini.

Aresztowanie słynnej artystki Tarany Alidoosti i prawników dziennikarzy, którzy relacjonowali śmierć Mohsy Amini.

W czwartym miesiącu protestów społecznych i politycznych irański reżim zwiększa liczbę aresztowań. Aresztowana została Taraneh Ali Doosti, znana irańska aktorka i zagorzała działaczka na rzecz praw kobiet, a także Mohammad Ali Kamfirouzi, prawnik 35-letniej dziennikarki Elhy Mohammadi. Szynka Meehani Nilufar Hamidi, 30 lat, fotograf gazety wschódprzetrzymywany od września.

„Taraneh Aliduosti została aresztowana za swoje ostatnie działania polegające na rozpowszechnianiu fałszywych informacji i treści oraz za tworzenie chaosu”.Agencja Tasnim poinformowała, nie precyzując miejsca jego zatrzymania. Taraneh Alidoosti, będąca nastolatką irańska osobowość filmowa, najsłynniej zagrała swoją rolę w Asghar Farhadi. klientOscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2017.

„zapłacić cene”

Wielokrotnie wspierała na Instagramie demonstracje, które wybuchły po śmierci Mahsy Aminiego 16 września. W szczególności 38-letni artysta potępił władze za powieszenie 8 grudnia Mohsena Shekariego, po tym, jak został stracony po tym, jak został oskarżony o przestępstwo. „Wojna z Bogiem”. „Każda międzynarodowa organizacja, która obserwuje tę krwawą łaźnię bez reakcji, jest hańbą dla ludzkości”.napisała na swoim Instagramie.

W listopadzie obiecała zostać w swoim kraju „zapłacić cene” Trzeba będzie stanąć w obronie ich praw i wstrzymać pracę, aby wesprzeć rodziny zabitych lub aresztowanych podczas protestów. Wiele irańskich osobistości filmowych czuło się zaalarmowanych lub aresztowanych przez władze jeszcze przed obecną falą protestów, jak na przykład wciąż przebywający w areszcie reżyserzy Mohammad Rasoulof i Jafar Panahi.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Ebrahim Raisi i Gwardia Rewolucyjna, dwa uparte trybiki irańskiego ucisku

Prawnicy i dziennikarze uwięzieni

Mmi Kamferozzi, który został aresztowany w środę, „Nie otrzymał żadnego wezwania i jest przetrzymywany bez jakiejkolwiek formy prawnej, a przyczyna jego zatrzymania jest nadal nieznana”.powiedział gazecie Ham Meehan Jego prawnik, Muhammad Ali Bagharpour. według Szynka MeehanByło dwudziestu pięciu irańskich prawników Aresztowano ich w całym kraju. Od początku protestów. W czwartek brat prawnika, Mohamed Kamfirouzi, ogłosił, że kieruje sądownictwem ” odpowiedzialny „ dla niego ” życie „ tak jest ” zdrowie „.

Ponad trzystu irańskich dziennikarzy i fotoreporterów pod koniec października skrytykowało władze w liście otwartym za to ” Zatrzymałem się [leurs] kolegów i pozbawić ich praw. W szczególności„dostęp do swoich prawników”. wtorek, codziennie wschód opublikował listę blisko czterdziestu dziennikarzy i fotoreporterów aresztowanych w Iranie w związku z protestem.

READ  bezpośredni. Wojna na Ukrainie: w Bachmucie Zełenski ostrzega, że ​​„intensywność walk rośnie”

Ponadto władze w czwartek zwolniły za kaucją dwóch nieletnich zatrzymanych za rzekomy udział w ruchu protestacyjnym, poinformowała w sobotę gazeta Al-Islah. Aprobata. Od połowy września setki ludzi zostało zabitych, a tysiące aresztowanych, co wywołało międzynarodowe potępienie, sankcje i wydalenie Iranu w środę z Komisji Praw Kobiet ONZ. Dwóch 23-letnich mężczyzn zostało również powieszonych 8 i 12 grudnia w związku z zamieszkami.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Iranie publiczne egzekucje w celu terroryzowania protestujących i stłumienia rewolucji

Świat z Agence France-Presse