Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dzień po masowych rosyjskich nalotach w całym kraju ogłoszono alarm lotniczy

Dzień po masowych rosyjskich nalotach w całym kraju ogłoszono alarm lotniczy

Zdjęcie z okładki: Na stacji metra, po alarmie lotniczym, w Kijowie, 17 grudnia 2022 r. AdriENNE Surprentant/MYOP dla „The World”

  • W sobotę 17 grudnia Ukraina robiła wszystko, aby przywrócić elektryczność Po rosyjskich uderzeniach rakietowych, które spowodowały przerwy w dostawie prądu w całym kraju. Unia Europejska potępiła te zamachy bombowe jako zbrodnie wojenne.
  • Rosja wystrzeliła 74 pociski, w większości pociski manewrujące W piątek armia ukraińska poinformowała, że ​​60 z nich zostało zestrzelonych pociskami obrony przeciwlotniczej. Trzy osoby zginęły w następstwie rosyjskiego nalotu W rezultacie, według starosty, w Krzywym Rogu (południe) został trafiony budynek mieszkalny.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w Kijowie i czternastu regionach wystąpiły przerwy w dostawie prądu lub wody. W Kijowie, według burmistrza Witalija Kliczko, tylko jedna trzecia ludności ma wodę i ciepło, a 40% ma elektryczność. W Charkowie (północny wschód), drugim co do wielkości mieście w kraju, wieczorem władze poinformowały o przywróceniu elektryczności do 55%. Według gubernatora regionu Ołeha Sinhopowa, w piątek wieczorem 85% ludności regionu miało dostęp do prądu.
  • W całym kraju trwają interwencje mające na celu przywrócenie prądu. „Nasi inżynierowie i ekipy naprawcze rozpoczęły już pracę podczas nalotu i robią wszystko, co w ich mocy, aby przywrócić wytwarzanie i dostawy energii. To wymaga czasu. Ale to się skończy.”— powiedział ukraiński prezydent.
  • Wyjaśnił to National Electric Power Company „Elektryczność [serait] Zapewnione w pierwszej kolejności dla infrastruktury krytycznej: Szpitale, obiekty wodne, ciepłownie, oczyszczalnie ścieków ».
  • Szef dyplomacji europejskiej Josep Borrell potępił tę nową sytuację „Przykład ślepego terroru Kremla”i przyłączać Okrutne i nieludzkie ataki przeciwko ludziom, którzy „stanowią zbrodnie wojenne”. Ta sama reakcja strony francuskiej: „Działania te stanowią zbrodnie wojenne i w żaden sposób nie osłabiają determinacji Francji do wspierania Ukrainy i walki z bezkarnością”.— poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie.
  • Unia Europejska zatwierdziła nowe sankcje wymierzone w Moskwę który wyraźnie zakazuje eksportu silników UAV do Rosji lub krajów trzecich, które mogą je dostarczać.
  • Ze swojej strony prorosyjskie władze w obwodzie ługańskim, Na wschodzie siły ukraińskie zaatakowały ostrzałem artyleryjskim dwie pozycje, zabijając 11 i raniąc 17 w piątek.
READ  Francja bojkotuje konferencję ONZ w Durbanie na temat rasizmu

Znajdź nasz wczorajszy live klikając na ten link.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty o wojnie na Ukrainie

Reportaż. Na Ukrainie służby bezpieczeństwa prześladują Cerkiew

Prace konserwacyjne. Denis Shmyhal, premier Ukrainy: „Rosja chce stworzyć tsunami uchodźców, aby zdestabilizować kraje europejskie”

Reportaż. Dwuznaczna neutralność Gruzji

krytyczny. „Następnego gościa nie trzeba przedstawiać”: Wołodymyr Zełenski gości Davida Lettermana w Kijowie dla Netflix

pas startowy. Pokój w Europie zostanie zapewniony dopiero po „rozmontowaniu” Rosji

realistyczny. Głód na Ukrainie w latach 30. XX wieku został uznany przez Parlament Europejski za ludobójstwo

deszyfrowanie. Wojna na Ukrainie pośrednio napędza ambitny południowokoreański przemysł zbrojeniowy

realistyczny. Światowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania