Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ale dokąd zmierzają Węgry w Urban? Samotność w UE czy mówiąc szczerze „Hungaroexit”?

Węgry zdecydowały się odejść od wszystkich wspólnych decyzji Unii Europejskiej, choć w Unii Europejskiej są całkowicie osamotnione. Wydzieliła się z Grupy Wyszehradzkiej w Europie Środkowej – Polsce, Czechach i Słowacji. Bardzo szybko zbliża się do Rosji. W jakim stopniu? Może w „Hungaroexit”? Problem, gdy wiesz, że węgierska gospodarka jest w pełni zintegrowana z Unią Europejską.

Pod koniec lipca Viktor Orbán udał się do Baile Tosnad, miasta we wschodniej Rumunii, w samym sercu Transylwanii, w środku kraju Sikull (starożytnego regionu, w którym duża część populacji mówi po węgiersku). Siedmiogród stał się rumuński w 1918 roku i przez długi czas był węgierskim Królestwem Węgier i Cesarstwem Austro-Węgierskim. W tym regionie Viktor Urban czuje się jak w domu. Dał węgierskie paszporty wszystkim mniejszościom węgierskim w rumuńskim Siedmiogrodzie, ale także w serbskiej Wojwodinie, słoweńskiej prekmorii, na podkarpackiej Ukrainie oraz w słowackich regionach przy granicy z Madziarami.

Te mniejszości w większości głosują na Fides Orban i szanują węgierskiego premiera. Stanowi to ważny zasób kart do głosowania dla lidera. Tak więc Viktor Orbán, jako „przyjaciel”, pojechał do kraju Zicklera, Tusnadfürdo, węgierskie nazwisko Baile Tusnad, aby studiować na trzydziestym pierwszym węgierskim letnim uniwersytecie. I przed zdobytą wcześniej publicznością mógł wygłosić bardzo mocne przemówienie o obronie narodu węgierskiego poza granicami Węgier. Na oczach gorącego tłumu Viktor Urban zdołał się obronić Jedna dynastia węgierskakto nie”Nie chcesz wieloetnicznych ludzi z nie-EuropejczykamiW swoim przemówieniu bawił się terminem „naród węgierski”, nie wspominając o „obywatelach węgierskich”, jakby Węgry zostały przekształcone.naród węgierskiNie mówi już o obywatelach rumuńskich, serbskich, słoweńskich i słowackich. Retoryka w stylu Putina, która ignoruje granice Europy? Przemówienie, które idzie dalej: Orbán broni teorii spiskowej, która jest świetną alternatywą, aby wyjaśnić, dlaczego broni każdego Węgra, niezależnie od tego w jakim kraju europejskim się znajduje.

READ  Polska kończy umowę z Rosją o gazociągu jamalskim

Wyszehrad zniszczony

To przemówienie przeraża węgierską opozycję. Ruch Momentum (MM), centrowa, liberalna i proeuropejska partia, odpowiedział, zwracając się do każdego nie-białego człowieka:Twój kolor skóry może być inny, możesz pochodzić z Europy lub gdziekolwiek indziej, ale jesteś jednym z nas i jesteśmy z Ciebie dumni. Różnorodność wzmacnia naród, a nie go osłabiaA jakie są reakcje w Rumunii? Tusnadfürdo wciąż jest w Rumunii, w Baile Tusnad! Ta sama oburzająca reakcja w Bukareszcie. Aline Mitota, liberalna eurodeputowana z ruchu Centrum, Union Save Romania! (ZSRR):”Mówienie o czystości rasowej i etnicznej w regionie takim jak Europa Środkowo-Wschodnia jest iluzją i niebezpieczną! Podobnie jak pan Urban”.

Co więcej, w swoim przemówieniu Viktor Orban (na stałe?) niszczy europejską grupę Visgrad – Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Viktor Urban potępił tych trzech (byłych?) „przyjaciół”:Polska jest kompletną częścią tego konfliktu na Ukrainie, a Czechy i Słowacja starają się zabiegać o przychylność Brukseli„. Praga i Bratysława to zdrajcy i „hipokryci” Budapesztu? Czy to już koniec, Wyszehradzie 4? Słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korcuk odrzucił zarzuty, że Czechy i Słowacja chcą zadowolić Unię Europejską w sprawach wojny na Ukrainie.”Szczególnie martwi nas to, że nasz bliski sąsiad musi powiedzieć, że Słowacja i Czechy uszczęśliwiają Brukselę, to niewiarygodne. Robimy to, co uważamy za słuszne”.

Polega na Europie, ale ciągnie go do Rosji

Celem Budapesztu jest wykorzystanie każdej okazji do zboczenia ze wspólnej europejskiej ścieżki w ramach Unii Europejskiej. I to jest coś nowego: państwo członkowskie nigdy nie zgadza się z pomysłami innych członków. Węgry są celem europejskiej operacji mającej na celu podjęcie działań przeciwko praworządności. Jest już pozbawiony części środków europejskich, mimo że jest od nich silnie uzależniony. Gospodarka węgierska jest szczególnie uzależniona od europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. Audi w Gyor, Mercedes w Kiskemet, Suzuki w Esztergom, Opel w Szentgotthard i futurystyczna fabryka BMW w Debreczynie. Ale nie tylko: Bosch, Michelin, Continental, Hankook, Valeo, Fauricia itd… Ponad 150 000 miejsc pracy. Czy węgierska gospodarka naprawdę może obejść się bez Europy?

Tymczasem oddala się od Europy i zbliża do Rosji. Rozwiną się stosunki z Rosją.strategicznieKreml i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow mówią:Naprawdę doceniam nasz związek. Nasze dzisiejsze dyskusje potwierdziły jego niezłomny i strategiczny charakter. Rozwiniemy go w każdy możliwy sposób„Czy pachnie jak „Hungaroexit”? 20 lipca 2022 r. w Lidze Mistrzów najpopularniejszy węgierski klub Ferencvaros TC (klub z Budapesztu) gościł najpopularniejszy słowacki klub SK Slovan Bratislava. Słoweński autobus został uszkodzony i ukamienowany. Kibice Ferencváros pisali na stadionie rasistowskie antysłowackie hasła, nazywając go Bratysławą od węgierskiej nazwy Poszony i wspierając prawdopodobnie mniejszość madziarską na Słowacji.Skradziona ziemia, skradzione symbole, brak historii, jesteśmy… SłowacjaRany konfliktu, o których myśleliśmy, że znikną wraz z integracją europejską. Ci buntownicy, politycznie bliscy Viktorowi Orbanowi, zerwali więzi ze słowackimi sąsiadami, a także z Rumunami i Ukraińcami. Ale dokąd zmierzają Węgry? W Europie… Gdzie jeszcze ?