Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktywistka prodemokratyczna „Mammy Wong” została aresztowana podczas upamiętniania samej kampanii Tiananmen.

Jest to nowa ilustracja ’Nietolerancja’ Odnośnie demonstracji w byłej kolonii brytyjskiej. Policja w Hongkongu aresztowała 60-letnią Mami Wong, dobrze znaną osobę zaangażowaną w demokrację, w niedzielę 30 maja, kiedy ona sama upamiętniła rozprawę na placu Tiananmen.

65-letnia Alexandra Wong była szczególnie aktywna w Hongkongu w 2019 roku podczas popularnej mobilizacji, która wstrząsnęła centrum finansowym, do tego stopnia, że ​​czule nadała jej przydomek „Mammy Wong”. Często zauważana machająca brytyjską flagą, będąca sposobem na zakwestionowanie chińskiej opieki nad miastem, poddała się w 1997 roku. W niedzielę została za nią aresztowana. „Udział w nielegalnym zgromadzeniu”, Gdy szła w stronę Biura Łącznikowego, organu reprezentującego Pekin w Hongkongu.

Obecnie prośby o zorganizowanie demonstracji są prawie systematycznie odrzucane, czy to ze względów zdrowotnych, czy ze względów bezpieczeństwa. W związku z tym policja odmówiła jej zgody na tradycyjne czuwanie, które odbędzie się w piątek w parku miejskim z okazji 32. rocznicy.mi Rocznica stłumienia ruchu społecznego i studenckiego na placu Tiananmen w 1989 roku. To już drugi rok z rzędu, kiedy obchody te zostały zakazane.

Władze wskazały na obawy związane z koronawirusem, mimo że miasto od miesiąca nie odnotowało lokalnego skażenia z nieznanego źródła. Stowarzyszenia poprosiły również o pozwolenie na zorganizowanie w niedzielę niewielkiego marszu na Tiananmen w kierunku Biura Łącznikowego, organu reprezentującego centralny rząd w mieście. Ale był też zakazany.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Hongkongu „dziewiątego dnia 18 sierpnia” skazano na karę więzienia

Utrzymywany od miesięcy

Mja Jednak Wong udał się tam z sztandarem upamiętniającym Tiananmen i żółtym parasolem, jednym z symboli protestu. Plik Gazeta poranna w południowych Chinach (SCMPTwierdzi, że zaczęła skandować hasła w parku, zanim poszła sama do DCL, podczas gdy policja ją śledziła i filmowała.

Została dwukrotnie aresztowana. – Jestem sam, jestem tylko starszą panią. Dlaczego powstrzymujesz mnie przed przejściem?Zgodnie z tym, zapytałem policję SCMP, Przed formalnym wyzwaniem. Policja potwierdziła to aresztowanie L. Świadomie uczestnicząc w nieautoryzowanym spotkaniu i próbując nakłonić innych do zrobienia tego samego.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Hongkongu „South China Morning Post”, należąca do Alibaby, w gorącym miejscu
READ  Wojna na Ukrainie: 30 zabitych podczas bezprecedensowego rosyjskiego ataku, narodowy alarm w kraju... aktualizacja sytuacji

Rzekomo wysoce autonomiczne miasto było celem zdecydowanego przejęcia Pekinu w 2020 roku po powszechnym proteście w 2019 roku. Głównym narzędziem tego tłumienia jest kontrowersyjne prawo bezpieczeństwa narodowego narzucone przez Chiny.

Mja Wong brała udział w prawie każdym zgromadzeniu na początku protestu, aż do jej zniknięcia w sierpniu 2019 r., Gdy była w drodze do Shenzhen w Chinach kontynentalnych. Mja Wong pojawiła się ponownie po czternastu miesiącach w Hongkongu, wyjaśniając, że była przetrzymywana od miesięcy.

Świat z Agence France-Presse