Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

76 lat po wojnie w Polsce odkryto tablicę wojskową żołnierza z Nevernice

Na początku maja 2020 r. W Polsce, w pobliżu granicy z Niemcami, odnaleziono wojskową tablicę identyfikacyjną owada żołnierza Lyonu. Jerome Barilla, członek French Memorial Society, ponownie przemyślał swoją historię i skontaktował się z potomkami tego jeńca wojennego w Nowym Jorku.

Przedstawiciel regionalny Jerome Barilla Pamięć francuska W Pirenejach Wschodnich. Kilka tygodni temu pracował dla zespołu polskich archeologów amatorów po odkryciu płyty rejestracyjnej francuskiego żołnierza.

Dzięki sieciom społecznościowym współpraca była w stanie odtworzyć podróż jej właściciela, Antoine’a Salvata, katalońskiego jeńca wojennego, którego historia opowiada France 3 Occitani.

Po tym odkryciu, w tym miesiącu w maju 2021 r., Jerome Barrilla skontaktował się tym razem bezpośrednio z Dorotą Bardosvix, która również jest członkiem tej samej grupy aktywistów. „Skontaktowała się ze mną bezpośrednio i powiedziała: „Widzieliśmy talerz w ogrodzie. Czy możesz nam pomóc zidentyfikować tego żołnierza?”„, Mówi ta ciekawość o historii.

Ta wojskowa tabliczka identyfikacyjna, z wygrawerowanym imieniem Leon Poussick, znajduje się w ogrodzie Louisville (Polska), niedaleko Nova Sol, przez mieszkańca Lewiskina.

Janus Pem znalazł na swoim podwórku tablicę wojskową.

© Dorota Bardosjevich

Jerome Barilla od razu jest zaciekawiony tą historią. Ten oficer rezerwy i zainteresowany genealogią udaje się powrócić do historii tego żołnierza i odkrycia jego potomków, Gilberta Puccica i Leona Puccicia, dwojga dzieci, Monique Chevalier.

Przeszłość wychodzi na jaw

Dla jej dwojga dzieci, które nadal mieszkają w Nivre w Casne-sur-Lower, odkrycie tablicy było prawdziwym zaskoczeniem: „W każdym razie jest niesamowity„Rozpoznaje Gilberta”.Wiele lat później się tego nie spodziewałem. Poczułeś to?”.

Najstarszy w rodzinie miał 2 lata, kiedy jego ojciec został wzięty do niewoli. „Nie wiemKiedy się urodziłem, poszedł na wojnę. Tak naprawdę nie znałam go, dopóki nie wrócił do domu. Szczególnie cierpiał tak bardzo, że nie był dumny z tego, dla czego żył. do„Wtedy po prostu zwróciliśmy na to uwagę. Mówi Gilbert. Dziś to odkrycie przywraca bolesne chwile. „Wracają złe wspomnienia„, On się zgadza.

READ  Czego tak naprawdę chce Putin odcinając gaz do Polski i Bułgarii?

Jego siostra Monique postrzega rzeczy inaczej. Dzieli ich 13 lat. Kiedy mówi, że jest poruszona odkryciem, mówi, że urodziła się po wojnie i nie zdawała sobie wtedy sprawy z tego, co zrobił jej ojciec. Ale jest oczywiste, że ta płyta wojskowa jest dziś ważna. „W każdym razie to wspomnienie„, Podkreśla Monique.”Żył jako więzień przez 5 lat, więc w czasie wojny był jeszcze nieszczęśliwy. „

Jest to konieczne, ponieważ jest to totem rodzinny. Jest coś fizycznego związanego z rodzicem, który był więźniem i ofiarą wojny.

Jerome Barilla, członek French Memorial.

Dla Jerome’a ​​Barilli ważny jest powrót do tych rodzin płyt. Taka jest wola zespołu polskich archeologów, którzy i tak zidentyfikowali obiekt. „Jest to konieczne, ponieważ jest to totem rodzinny. Jest coś fizycznego związanego z rodzicem, który był więźniem i ofiarą wojny.

Jeniec wojenny od 5 lat

Od czasu odkrycia tej płyty Jerome próbuje odtworzyć historię podczas wojny Burilla i przebiegu Leona Insecta. Leon Insect jest rezerwistą, który musiał mieć 32 lata, kiedy poszedł na wojnę. Był strażnikiem drugiej klasy w 64. Dywizji Piechoty Renaissance Team.

14 czerwca 1940 r. Został wzięty do niewoli wraz z większością swojego batalionu w Saint Loop de Pfikni. Według Jerome’a ​​Barilli, więzień imieniem Stagal VIII C, przebywający w Saganie, dołączył do grupy pracującej na farmie w Lubicinie, około pięćdziesięciu kilometrów od miasta Stalac. „To, co robiono na tych straganach, to branie jeńców i zabieranie ich do pracy na farmach i fabrykach.– Mówi Jerome Barilla.W domu, który był wówczas włamany, znaleziono tabliczkę z owadem Leon. Wszystko nam mówi, że pracował tam nad tym oszustwem.

Historyk musi teraz wyznaczyć drogę, jaką przebył Leon, by wrócić do Francji. „Wiemy, że został deportowany 25 kwietnia 1945 r„, Podkreśla Jerome Barilla”.Obóz został ewakuowany przez nazistów na początku 45 lutego, a większość więźniów została przeniesiona na zachód w miarę postępów Czerwonego Krzyża.. „

READ  Jedziemy do słynnego miejsca Polska

Więc dzisiaj historyk próbuje dowiedzieć się, co się z nim stało między lutym a kwietniem 1945 roku.Ważne jest, aby opowiedzieć te historie, ponieważ często ci jeńcy wojenni, kiedy wracają, nic nie mówią.. „

Wniosek o wycofanie służby owadów w Lyonie w wojsku.

Wniosek o wycofanie służby owadów w Lyonie w wojsku.

© Archiwa przemysłowe Nivre.

Wróć do obszaru Neverness

Jeśli kryzys zdrowotny na to pozwoli, wojskowa tablica identyfikacyjna Leone Insect wróci do Nivre. Jednak córka żołnierza, Jerome Barilla i Monique wierzą w to samo. „Jesteśmy w trakcie rozpatrywania sprawy z urzędnikami wydziału,„Jerome Barilla wyjaśnia”. On Postaramy się zorganizować z władzami małą uroczystość wręczenia medalu rodzinie. Nadal nie wiem, czy rodzina zatrzyma go później, czy też trafi na miejsce pamięci– pyta historyk.

Jeśli rodzina sobie tego życzy, Leon Insect Record Plate może dołączyć do wystawy w muzeum i umożliwić nowym pokoleniom poznanie historii jeńca wojennego z Nivre.

Co to jest płyta rejestracyjna?

Kiedy jeniec wojenny przybywa do Stock (obozu jenieckiego), otrzymuje numer rejestracyjny wygrawerowany na tabliczce, którą musi zachować przez cały okres zatrzymania.