Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

7 lat na odzyskanie fragmentów asteroid: NASA zrobi wszystko w 13 minut

7 lat na odzyskanie fragmentów asteroid: NASA zrobi wszystko w 13 minut

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, 24 września 2023 roku NASA będzie świadkiem kulminacji bardzo ważnej misji. Sonda OSIRIS-REx powraca na Ziemię, aby wystrzelić kapsułę. Wewnątrz znajdują się rzadkie okazy asteroidy.

To powinna być nowa kluczowa data dla roku 2023 w podboju kosmosu. 24 września wystartowała misja NASA OSIRIS-REx Wraca na Ziemię. To koniec długiej podróży tej przygody. Zaczęło się w 2016 roku wraz z wystrzeleniem sondy w przestrzeń kosmiczną w stronę asteroidy Bennu. Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć misji było pobranie próbek z tej asteroidy w 2020 roku.

To właśnie ten cenny ładunek sonda OSIRIS-REx powróci na Ziemię 24 września. ” Szacuje się, że w 2020 roku na pokładzie z powierzchni Bennu zebrano około 250 gramów materiału skalistego – to pierwsza próbka asteroidy NASA i największa, jaką kiedykolwiek zebrano w kosmosie. „, Podsumowanie NASA Ostatni 8 września. Kiedy od Bennu pobrano OSIRIS-REx, było tak dużo materiału, że część z nich groziła ucieczką.

OSRIS-REx: 7 lat misji, 13 kluczowych minut

Kiedy kapsuła OSIRIS-REx zawierająca próbki wejdzie w kontakt z ziemską atmosferą, wszystko wydarzy się bardzo szybko. Siedmioletnia inwestycja w tę kluczową misję NASA zostanie ukończona w zaledwie 13 minut, czyli w czasie, jaki kapsuła potrzebuje na dotarcie na powierzchnię Ziemi. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kapsuła wyląduje U wybrzeży Kalifornii. Obszar odzyskiwania to duży wielokąt o długości 58 km i szerokości 14 km, znajdujący się w obszarze testowo-szkoleniowym w stanie Utah (UTTR), obszarze używanym przez armię amerykańską do przeprowadzania testów broni.

Gdy kapsułka znajdzie się na swoim miejscu, nie ma czasu do stracenia. Można rozpocząć pierwsze analizy próbek Bennu.

Przyszła próbka fasoli, wrażenie artysty. // źródło : Zrzut ekranu NASA Goddard

Kawałki asteroid, aby odkryć wiele tajemnic

Ponieważ próbki pobrane z kosmosu, szczególnie te z asteroid, są rzadkie, naukowcy chętnie analizują próbki pobrane z Bennu, aby odpowiedzieć na wiele pytań. Na przykład: Dlaczego niektóre asteroidy są tak skaliste? Albo dlaczego Bennu wyrzuca tajemnicze cząstki? Jak narodziły się asteroidy Bennu i Ryugu?

READ  Dlaczego u niektórych kobiet nad górną wargą pojawiają się ciemne włosy?

Dzięki zdjęciom Bennu wykonanym przez OSIRIS-REx wiemy już, że ta misja może zakłócić nasz pogląd na asteroidy. Teraz jest dobry moment, żeby to sprawdzić.