Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

4 objawy ekspozycji na ciepło

4 objawy ekspozycji na ciepło

Udar cieplny to nagły przypadek medyczny, który pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie się ochłodzić. Ciało jest odwodnione, ponieważ nie może wydzielać wewnętrznego ciepła do otoczenia, powodując wzrost temperatury wewnętrznej powyżej 40°C.

Przerażające jest to, że większość ludzi nie wie, że jest narażona na udar cieplny, najpoważniejszą chorobę związaną z upałem, dopóki nie jest za późno. Do tego czasu są już zdezorientowani i mają urojenia z powodu uszkodzenia nerwów. Aby mieć pewność, że upał nie zagraża Twojemu zdrowiu, podejmij środki zapobiegawcze, aby się ochłodzić i nawodnić. Ważne jest również, aby unikać działań zwiększających ryzyko udaru cieplnego, takich jak aktywność fizyczna zwiększająca ryzyko choroby z przegrzania, np. ćwiczenia w bezpośrednim świetle słonecznym.

Udar cieplny i stres cieplny

Udar cieplny występuje, gdy naturalne procesy organizmu regulujące temperaturę wnętrza ciała zaczynają zawodzić z powodu przegrzania. Jest to najcięższy etap choroby z przegrzania, kiedy istnieje ryzyko wystąpienia objawów zagrażających życiu.

Wyczerpanie cieplne to etap tuż przed udarem cieplnym, kiedy zaczynasz odczuwać objawy choroby z przegrzania, takie jak osłabienie mięśni i zmęczenie.

Ciało reguluje temperaturę ciała, aby utrzymać stałą temperaturę 37 stopni, nawet w najgorętszych lub najzimniejszych warunkach środowiskowych. Aby było to możliwe, system termoregulacji wykorzystuje różne mechanizmy fizjologiczne, aby zrównoważyć ciepło wytwarzane w ciele i ilość ciepła traconego do otoczenia. Kiedy te mechanizmy są zaburzone, pojawiają się objawy udaru cieplnego.

Jak walczymy z udarem cieplnym? Oto, co dzieje się naturalnie, aby zapobiec zagrażającym życiu objawom udaru cieplnego:

Kiedy temperatura na zewnątrz staje się zbyt wysoka, receptory temperatury w skórze wysyłają wiadomości do podwzgórza, ośrodka przetwarzania mózgu.

Gdy zrobisz się zbyt gorąco, możesz pozbyć się ciepła poprzez pocenie się i aktywację mięśni skóry. Naczynia krwionośne również zaczynają puchnąć lub rozszerzać się, powodując zauważalne zaczerwienienie. Wtedy w pobliżu powierzchni skóry krąży więcej ciepłej krwi, dzięki czemu ciepło jest tracone przez skórę do powietrza.

Mięśnie skóry pomagają zwiększyć utratę ciepła, sprawiając, że włosy stają się płaskie, zamiast unosić je, aby zatrzymać więcej ciepła. Gruczoły skórne wydzielają również pot na powierzchnię skóry, aby zwiększyć utratę ciepła przez parowanie. Twoje ciało będzie się nadal pocić, uwalniając wewnętrzne ciepło, aż temperatura ciała wróci do normy.

READ  Przyszłe misje ludzi na Księżyc i Marsa szykują się na wulkanie

Kiedy temperatura głęboka ciała wzrasta, wszystkie wrodzone procesy mające na celu regulację temperatury wewnętrznej ulegają rozpadowi, powodując poważne, a nawet zagrażające życiu problemy, takie jak uszkodzenie narządów i utrata przytomności.

objawy udaru cieplnego

Zanim pojawią się objawy udaru cieplnego, pojawią się pewne sygnały ostrzegawcze. Ogólnie rzecz biorąc, choroby związane z upałami objawiają się w czterech etapach, zaczynając od skurczów mięśni, prowadzących do wyczerpania cieplnego, a kończąc na udarze cieplnym.

Oto podział na cztery etapy:

1. Omdlenie cieplne (omdlenie)

Omdlenie cieplne lub omdlenia występują, gdy organizm próbuje się ochłodzić, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi do mózgu. Zwykle dzieje się tak, gdy osoba pracowała na zewnątrz lub była aktywna fizycznie w gorącym środowisku. Oprócz omdlenia osoba z omdleniami cieplnymi może odczuwać zawroty głowy, niepokój i nudności.

2. Skurcze cieplne

Skurcze cieplne, zwane również skurczami mięśni, są jednym z pierwszych objawów choroby z przegrzania. Możesz mieć wrażenie, że ciągniesz mięsień, nawet jeśli nie robisz nic forsownego.
Bóle i skurcze mięśni są doskonałymi oznakami odwodnienia i koniecznością uspokojenia się i picia wody, zanim objawy się pogorszą.

3. Wyczerpanie upałem

Wyczerpanie upałem występuje, gdy upał zaczyna sprawiać, że czujesz się nieswojo i chorujesz, co prowadzi do następujących objawów

– obfite pocenie
– słabość
– Ból głowy
– zmiany pulsu
Zimna, blada i nawilżona skóra
– mdłości
– wymioty
– omdlenia
W przypadku braku leczenia wyczerpanie cieplne może przejść w udar cieplny.

4. Udar cieplny

Udar cieplny jest najpoważniejszą chorobą związaną z upałem. Jest to nagły przypadek medyczny, ponieważ może prowadzić do poważnego uszkodzenia mózgu, niewydolności narządów, a nawet śmierci.

Najczęstsze objawy udaru cieplnego to:

Temperatura ciała powyżej 40 stopni
Szybki i silny puls
płytkie oddychanie
Skóra gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna
Silny ból głowy
Zmęczony
Niewielkie pocenie się lub brak, pomimo upału
Wymioty i nudności
słabe mięśnie
skurcze mięśni
ciemny mocz
delirium
dezorientacja
napady padaczkowe
Nieprzytomność
Udar cieplny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do niewydolności narządów, a nawet śmierci. Natychmiast wpływa na funkcje poznawcze i może prowadzić do upośledzenia.

READ  Narkotyczne pigułki antykoncepcyjne trafiają do Francji

W rzeczywistości badania pokazują, że około 20% pacjentów z udarem cieplnym doświadcza długotrwałego, nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Dlatego niektóre z najczęstszych objawów udaru cieplnego to majaczenie i splątanie. Twoje neurony są szczególnie wrażliwe, gdy temperatura ciała wzrasta, a mózg składa się z tych neuronów.
Kiedy cierpisz na udar cieplny, naczynia krwionośne rozszerzają się, a przepływ krwi wzrasta. To także obciąża serce.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Z danych wynika, że ​​gdy wskaźnik ogrzania przekracza 35°C, wzrasta liczba zgonów z powodu chorób cieplnych. Kiedy pocisz się podczas upałów, tracisz płyny i odwadniasz się. Jeśli nie pijesz dużo wody w celu uzupełnienia tych płynów, mogą wystąpić objawy udaru cieplnego. Istnieją również czynniki, które spowalniają zdolność organizmu do uwalniania ciepła do otoczenia, gdy próbuje regulować temperaturę rdzenia. Oprócz przebywania w bardzo wysokich temperaturach, noszenie ciemnych lub ciężkich ubrań, narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i aktywność fizyczna są czynnikami przyczyniającymi się do tego.

Oto inne czynniki ryzyka:

Osoby w wieku 65 lat lub starsze

Starsi dorośli, 65 lat i starsi, mają trudności z odczuwaniem wzrostu temperatury ciała, więc nie reagują szybko na oznaki udaru cieplnego. Starsi dorośli mają również wyższy wskaźnik leków, które mogą zwiększać ryzyko chorób związanych z przegrzaniem, ponieważ zakłócają one reakcję organizmu na stres i prawidłowe nawodnienie.

niemowlęta i dzieci

Niemowlęta i dzieci polegają na dorosłych, aby zachować spokój i nawodnienie. Ponadto są bardziej podatne na udar cieplny i inne choroby związane z ciepłem ze względu na większą powierzchnię ciała w stosunku do masy ciała. Pozwala to na większy transfer ciepła z otoczenia do organizmu. Według naukowców dzieci nie mogą odparować ciepła jak dorośli, ponieważ małe dzieci wolniej się pocą i potrzebują więcej czasu, aby zacząć się pocić. Niemowlęta również słabiej reagują na pragnienie, przez co mogą nie zdawać sobie sprawy, że ulegają odwodnieniu.

Osoby z chorobami przewlekłymi

Badania pokazują, że częstość występowania udaru cieplnego i innych chorób związanych z upałem jest wyższa u osób z chorobami trwającymi całe życie, w tym otyłością, chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą i chorobami układu oddechowego. Warunki te nie pozwalają organizmowi łatwo i szybko przystosować się do zmieniających się warunków środowiskowych. Osoby z chorobami psychicznymi są również narażone na udar cieplny, ponieważ mogą nie zdawać sobie sprawy, kiedy organizm jest przegrzany lub odwodniony. Izolacja społeczna jest powiązana z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi upałów, więc osoby, które często są same w domu, mogą być bardziej podatne na wystąpienie objawów udaru cieplnego.

READ  Covid, dziewiąta fala: izolacja, zwolnienia lekarskie, opieka nad dziećmi... Jakie są nowe zasady w przypadku pozytywnego testu lub kontaktu?

sportowcy:

Główną przyczyną śmierci lub niepełnosprawności sportowców trenujących lub startujących w wysokich temperaturach późnym latem i wczesną jesienią są choroby związane z upałami. Badania wskazują, że ryzyko jest szczególnie wysokie w sierpniu.

Osoby pracujące na świeżym powietrzu

Udar cieplny i choroby związane z upałem są bardzo powszechne wśród osób pracujących na zewnątrz w gorącym klimacie. Zagrożeni pracownicy to strażacy, robotnicy budowlani, rolnicy, żołnierze i pracownicy produkcyjni, którzy pracują wokół ciepła z procesu.

Kiedy dana osoba cierpi na udar cieplny, należy natychmiast obniżyć jej temperaturę ciała i nawadniać ją dożylnie, aż poziom płynów powróci do normy.
Aby naturalnie zapobiegać udarowi cieplnemu, pij dużo wody przez cały dzień, unikaj napojów odwadniających, przebywaj w klimatyzowanym miejscu, noś luźną i lekką odzież, unikaj bezpośredniego światła słonecznego, upewnij się, że leki nie zakłócają nawodnienia i trzymaj oko na bliskich. którzy są zagrożeni rozwojem chorób związanych z upałami.

Kiedy jest to nagły wypadek?

Jeśli byłeś w pobliżu kogoś, kto ma oznaki i objawy udaru cieplnego, takie jak trudności w oddychaniu, suchość skóry, zmęczenie, osłabienie mięśni i majaczenie, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe. Następnie przenieś osobę w chłodne miejsce. Spróbuj ją ochłodzić, umieszczając na jej czole zimny kompres lub okład z lodem, a nawet polejąc jej ciało zimną wodą. Następnie poczekaj, aż przejmą je profesjonaliści. Nie wahaj się zadzwonić po pogotowie, ponieważ udar cieplny jest poważnym zagrożeniem medycznym. Niezwłoczne leczenie jest niezbędne.

* Presse Santé stara się przekazywać wiedzę o zdrowiu w języku dostępnym dla wszystkich. W każdym razie dostarczone informacje nie mogą zastąpić porady lekarza.

Podoba Ci się nasza treść?

Otrzymuj nasze najnowsze wersje za darmo i prosto do swojej skrzynki odbiorczej każdego dnia