Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

2000 ptaków zmarło na ptasią grypę w niecały tydzień

Urzędnicy z izraelskiego urzędu ds. przyrody i parków powiedzieli w niedzielę, że ponad 2000 ptaków zmarło w Izraelu z powodu ptasiej grypy w dużym rezerwacie przyrody na północy kraju. „Do tej pory zginęło 2000 dzikich ptaków, a liczbę rannych szacuje się na 10 000’” Ohad Hatsov, ornitolog z autorytetu, powiedział AFP.

«Obecnie szacuje się, że jedna piąta populacji żurawi w Izraelu zachorowała na ptasią grypę„,” dodał Uri Naveh, zastępca dyrektora działu naukowego tej organizacji. Powiedział, że co roku w Izraelu odnotowuje się przypadki ”Ale ten rok jest ważniejszyPotwierdza, że ​​liczba martwych zwierząt od poniedziałku wynosi „Wyjątkowy».

Od października, jak co roku, do Izraela przybyło ponad 100 000 dzikich ptaków, a większość zatrzymuje się w dolinie Hula na północy kraju, aby odpocząć przed ponownym wzbiciem się w powietrze.

Około 40 000 pozostało w Izraelu, większość z nich w tej dolinie, zanim od marca wrócili na lęgowiska. Inne ogniska ptasiej grypy H5N1 wykryto na obszarach rolniczych w północnym Izraelu z kurnikami.

W niedzielę izraelskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło zawieszenie sprzedaży jaj z tych gospodarstw. Dodał, że podejmuje kroki w celu importu jaj, aby zaradzić ewentualnemu niedoborowi.

Chociaż ryzyko przeniesienia ptasiej grypy na ludzi jest bardzo niskie, eksperci z Israel Nature and Parks Authority przypominają ekspertom, że szczep wirusa H5N1 może być niebezpieczny, jeśli zostanie złapany od ludzi. „Jest śmiertelna dla 36% do 50% zarażonych– mówi Ohad Hatsofe.

Zobacz też – Ptasia grypa: dotkniętych pięciu gospodarstw we Francji

READ  Po Covid-19 konsekwencje dla snu i zdrowia psychicznego