Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

[Galerie photos] Japończycy, którzy widzieli Ziemię z kosmosu: lista japońskich astronautów w historii

20 grudnia 2021 r. japoński miliarder Maezawa Yusaku wrócił z 12-dniowego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Liczba Japończyków, którzy podróżowali w kosmos, wynosi teraz czternastu.

Tutaj przedstawiamy czternastu Japończyków, którzy podróżowali w kosmosie, od Akiyamy Toyohiro, pierwszego Japończyka, który poleciał w kosmos w 1990 roku, do miliardera. Maezawa Yusaku, autor tego samego wyczynu dzisiaj.

Akiyama Toyohiro: pierwszy podróżnik kosmiczny w Japonii

Urodził się w Tokio w 1942 roku. Jest zwykłym obywatelem, jak Maezawa, a nie zawodowym astronautą. Jako reporter Tokyo Broadcasting System (TBS) odwiedził stację kosmiczną Mir na pokładzie rakiety Sojuz z byłego Związku Radzieckiego. Był nie tylko pierwszym Japończykiem, który podróżował w kosmosie, ale także pierwszym dziennikarzem, który transmitował na żywo obraz Ziemi z orbity.


Akiyama Toyohiro, reporter TBS, salutuje i uśmiecha się po bezpiecznym powrocie na ląd w pobliżu Arkalyk w Związku Radzieckim (obecnie Kazachstan). (Gigi, wspólne zdjęcie)

Mori Mamoru: pierwszy japoński pasażer promu kosmicznego

Urodzony w Yoichi w prefekturze Hokkaido w 1948 r. W 1992 r. Mori został pierwszym japońskim naukowcem, który podróżował amerykańskim promem kosmicznym, a drugi lot odbył w 2000 r. Początkowo był pierwszym Japończykiem, który poleciał w kosmos, ale stracił swoje miejsce na szczycie rankingu po rozbiciu wahadłowca Challengera w 1986 roku i zajęciu drugiego miejsca za Akiyamą.

Mori Mamoru (Reuters)
Mori Mamoru (Reuters)

Mukai Chiaki: Pierwsza Azjatka w kosmosie

Urodził się w 1951 roku w Tatbayashi w prefekturze Gunma. W 1994 roku jej lot promem kosmicznym Columbia uczynił ją pierwszą Azjatką, która weszła w kosmos i powtórzyła swój wyczyn w 1998 roku.

Mukai Chiaki (Reuters)
Mukai Chiaki (Reuters)

Wakata Kochi: pierwszy japoński dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Urodzony w 1963 w prefekturze Saitama. W 1996 roku został pierwszym japońskim specjalistą w misji przydzielonej do promu kosmicznego. Następnie, w 2000 roku, pomógł stworzyć Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W 2009 roku został pierwszym japońskim astronautą, który przebywał tam przez długi czas. Od listopada 2013 roku spędził 188 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w drugiej połowie tego pobytu został pierwszym Japończykiem, który dowodził stacją. Swoją piątą misję kosmiczną planuje przeprowadzić od 2022 roku.

READ  „Jeśli to zrobię, to tylko dla mojej pracy”: Nieszczepione osoby przechodzą kurs - Koronawirus

Wakata Kochi (Reuters)
Wakata Kochi (Reuters)

Doi Takao: pierwszy Japończyk, który chodził w kosmosie

Urodzony w 1954 w Tokio. W 1997 roku Doi poleciał promem kosmicznym Columbia i został pierwszym japońskim astronautą, który spacerował w kosmosie. W 2008 roku pomógł zainstalować pierwszą partię japońskiego modułu eksperymentalnego Kibô na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie został pierwszym Japończykiem, który dołączył do pierwszej japońskiej załogowej instalacji kosmicznej.

Doi Takao (Reuters)
Doi Takao (Reuters)

Noguchi Sochi: Pasażer na pokładzie specjalnego statku kosmicznego Smoka

Urodzony w 1965 w prefekturze Kanagawa. W 2005 roku prom kosmiczny Discovery wszedł na pokład, aby wziąć udział w misji budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 2009 roku został pierwszym japońskim zastępcą kapitana statku Sojuz. Spędził pięć i pół miesiąca na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 2020 roku dołączył do pierwszego prywatnego statku kosmicznego Crew Dragon, zaprojektowanego przez Space X, i spędził 166 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Noguchi Soczi (Reuters)
Noguchi Soczi (Reuters)

Hoshide Akihiko: drugi japoński dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Urodzony w 1968 w Tokio. Jego pierwsza misja odbyła się w czerwcu 2008 roku na pokładzie promu kosmicznego Discovery. W lipcu 2012 roku Sojuz zabrał go na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie podczas czteromiesięcznego pobytu wystrzelił w kosmos małego, czterostopniowego satelitę. W kwietniu 2021 roku specjalny statek kosmiczny Crew Dragon przewiózł go na Międzynarodową Stację Kosmiczną na sześć miesięcy, kiedy to został drugim japońskim dowódcą.

Hoshide Akihiko (AFP / Jiji)
Hoshide Akihiko (AFP / Jiji)

Yamazaki Naoko: Druga Japonka w kosmosie

Urodzony w 1970 roku w Matsudo w prefekturze Chiba. W 2010 roku poleciała promem kosmicznym Endeavour, a podczas długiego pobytu Noguchi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej połączyła z nim siły, by stworzyć pierwszy japoński duet na orbicie. Pracowali razem przy różnych projektach.

Yamazaki Naoko (Reuters)
Yamazaki Naoko (Reuters)

Furukawa Satoshi: doktor medycyny i filozofii

Urodził się w 1964 roku w Yokohami w prefekturze Kanagawa. W 2011 spędził 165 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier lotu.

READ  Co to jest szkarlatyna, choroba wywoływana przez paciorkowce A, która dotyka dzieci

Furukawa Satoshi (Reuters)
Furukawa Satoshi (Reuters)

Yui Kimiya: były pilot testowy Japońskich Sił Samoobrony Powietrznej

Urodzony w 1970 roku w prefekturze Nagano. W 2015 roku spędził 142 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier lotu.

Yui Kimya (Reuters)
Yui Kimya (Reuters)

Ônishi Takuya: wszystkie stare linie lotnicze Nippon

Urodzony w 1975 w Tokio. W 2016 roku spędził 113 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier lotu.

Onishi Takuya (Reuters)
Onishi Takuya (Reuters)

Kanai Norishige: były lekarz japońskich sił samoobrony morskiej

Urodzony w 1976 w Tokio. Według stanu na grudzień 2017 r. spędził 168 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier pokładowy.

Kanai Norishige (Reuters)
Kanai Norishige (Reuters)

Maezawa Yusaku: pierwszy japoński podróżnik kosmiczny

Urodził się w 1975 roku w Camagaya w prefekturze Chiba. Maezawa jest założycielem firmy Zozo, która prowadzi internetowy sklep odzieżowy Zozotown. 8 grudnia 2021 wszedł na pokład rosyjskiej rakiety Sojuz na 12-dniowy pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stając się jednocześnie pierwszym obywatelem Japonii, który otrzymał prywatne fundusze na podróże kosmiczne. Przemawiając w komercyjnym radiu przed wyjazdem, powiedział o kosztach lotu: „Z tego, co mi powiedziano, 10 miliardów jenów czy coś takiego. Został również wybrany jako pierwszy pasażer lotu kosmicznego X na orbicie księżycowej, zaplanowanego na 2023 rok. „

Maezawa Yusaku (Reuters)
Maezawa Yusaku (Reuters)

Hirano Yuzu: dyrektor Maezawa

Urodzony w 1985 roku w Imabari w prefekturze Aichi. Będąc u boku Maezawy jako dyrektor/asystent podczas jego lotu kosmicznego w grudniu 2021 r., podzielił się z nim tytułem pierwszego obywatela Japonii, który otrzymał prywatne fundusze na podróże kosmiczne.

Hirano Yuzu (Reuters)
Hirano Yuzu (Reuters)

Zdjęcie na banerze: Maezawa Yusaku, pierwszy obywatel Japonii, który otrzymał prywatne fundusze na podróże kosmiczne [à gauche] Hirano Yuzu [à droite], przed odlotem 20 listopada 2021 r. W centrum rosyjski kosmonauta Aleksander Misorkin. Reutera.)