Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Jamesa Webba został pomyślnie wystrzelony z Kourou

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) NASA, zaprojektowany, aby rzucić okiem na pierwsze chwile wszechświata, został pomyślnie wystrzelony w sobotę 25 grudnia z miejsca w Kourou w Gujanie Francuskiej. Ten rewolucyjny teleskop na podczerwień o wartości 9 miliardów dolarów (7,9 miliarda euro), zamknięty w rakiecie Ariane-5, wystartował o godzinie 9:20 (13:20 w Paryżu).

Od tropikalnej dżungli po granice czasu James Webb wyrusza w podróż ku narodzinom wszechświata.Komentator w NASA poinformował, że dwustopniowa wyrzutnia, wyposażona w dwa dopalacze, opuściła wyrzutnię na zachmurzonym niebie.

Po dwudziestu siedmiu minutach hipersonicznego lotu w przestrzeni kosmicznej, 6-tonowy instrument został wystrzelony z najwyższej platformy rakiety, 865 mil (około 1400 kilometrów) nad rakietą, Ziemią. Powinien stopniowo powiększać się do rozmiarów kortu tenisowego w ciągu następnych trzynastu dni, pływając samotnie. Wtedy dotarcie do celu na orbicie wokół Słońca, 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, czyli około czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem, zajęłoby miesiąc. Przed promieniowaniem słonecznym będzie chroniony przez osłonę termiczną złożoną z pięciu elastycznych żagli rozpraszających ciepło, obniżających temperaturę (tj. 80°C) do -233°C obok teleskopu.

Nazwany na cześć Jamesa Edwina Webba, drugiego administratora NASA (1961-1968), teleskop Webba jest około sto razy czulszy niż jego poprzednik Hubble i oczekuje się, że zrewolucjonizuje rozumienie wszechświata przez astronomów. Powinno to umożliwić dostrzeżenie błysku „kosmicznego świtu”, kiedy pierwsze galaktyki zaczęły oświetlać wszechświat od Wielkiego Wybuchu, 13,8 miliarda lat temu.

Pozwoli nam to lepiej zrozumieć powstawanie gwiazd i galaktyk oraz obserwować egzoplanety, których astronomowie odkrywają coraz więcej próbek, próbując być może pewnego dnia zidentyfikować inne planety, które chronią życie. Powinno to również pozwolić na bliższe obserwacje Marsa i Tytana, jednego z księżyców Saturna.

Planowane wejście do służby w czerwcu 2022 r.

Wyobrażany przez NASA od czasu wystrzelenia Hubble’a w 1990 roku i budowany od 2004 roku, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Kanadą (CSA), JWST wyróżnia się na wiele sposobów.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Teleskop Jamesa Webba, gigant, który zrewolucjonizuje astronomię

Rozmiar zwierciadła, o rozpiętości skrzydeł 6,5 metra, daje pole powierzchni, a tym samym siedmiokrotnie większą czułość, co wystarcza do wykrycia sygnatury cieplnej trzmiela na Księżycu. Kolejna różnica: metoda obserwacji. Podczas gdy Hubble obserwuje przestrzeń głównie w polu światła widzialnego, James Webb zapuszcza się na długość fali, która umyka oczom: bliską i średnią podczerwień. Promieniowanie, które naturalnie emituje każde ciało, gwiazda, człowiek czy kwiat.

Światło to będzie badane przez cztery instrumenty wyposażone w urządzenia do obrazowania i spektrofotometry, aby lepiej je analizować. Ich rozwój zmobilizował dużą liczbę inżynierów i naukowców pod przewodnictwem amerykańskich i europejskich laboratoriów i przemysłowców. Warunkiem prawidłowego działania JWST jest temperatura otoczenia, która jest zbyt niska, aby zakłócać kontrolę światła.

dla przestrzeni, Do wielkich rzeczy niezbędna jest ścisła współpraca.Przedstawiciele ESA i NASA powiedzieli KORO. Jednak minie kilka tygodni, zanim będzie wiadomo, czy teleskop jest gotowy do użycia. Oficjalnie ma wejść do służby w czerwcu 2022 roku.

Le Monde z Agence France-Presse i Reuters

READ  BepiCombo dramatycznie zwalnia na swojej orbicie wokół Merkurego