Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

15-16 maja całkowite zaćmienie Księżyca: co musisz wiedzieć

To rzadkie wydarzenie, które wydarzy się w niebie nocny W tym miesiącu maja 2022 r.: W nocy z 15 na 16 maja przeminie księżyc cień na ziemico doprowadzi do całkowite zaćmienie Księżyca ! Można go zobaczyć pod koniec nocy i można go obserwować o różnych porach, w zależności od tego, gdzie jesteś.

Animacja księżyca przechodzącego przez cień ziemi. © Rachunek Ziemi do nieba, Vimeo

Idealne dopasowanie między Księżycem, Ziemią i Słońcem

odpowiada a idealne wyrównanie Między księżycem, ziemią i słońcem. Oznacza to, że może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy pełnia księżycaKiedy ziemia jest między słońcem a księżycem. Jednak w większości przypadków zaćmienie oczywiście nie występuje, ponieważorbitowanie Z satelity odpowiada około 5 stopniom względem Ziemi. W ten sposób przechodzi na północ lub południe od orbity Ziemi.

W przypadku zaćmienia Księżyca przechodzi przez cień lub półcień Ziemi: jego orbita jest zrównana z płaszczyzną Ziemi. Takie wydarzenia zdarzają się dwa razy w roku, ale… całkowite zaćmienie Rzadsze, ponieważ często jest półcieniowe lub częściowy. 16 maja 2022 r. wyrównanie trzech gwiazd będzie prawie idealne, tak że księżyc zostanie ozdobiony Piękne miedziane odcienie ! Ostatni widoczny występ z Francji kontynentalnej miał miejsce w 2019 roku, a dokładnie 21 stycznia.

Gdzie i kiedy to monitorujesz?

Dla amatorów najlepsze punkty obserwacyjne znajdują się w Indiach Zachodnich, Gujanie i Quebecu, gdzie będzie widoczne całe zaćmienie. Spektakl rozpocznie się, gdy księżyc będzie wysoko na niebie, około 21:30 w Quebecu i Indiach Zachodnich, 22:30 w Gujanie, a zakończy się, gdy tylko zajdzie, około 3 lub 4 nad ranem. Wejście w strefę cienia nastąpi godzinę po rozpoczęciu zaćmienia i potrwa około godziny.

We Francji kontynentalnej będzie widoczny wczesnym rankiem 16 maja, a ciemność zapadnie około 3:30, cień około 4:30, a o 5:30 zajdzie, podczas gdy zaćmienie pozostanie całkowite. Ale to nie powstrzyma nas przed zrobieniem świetnej notatki Zabarwienie Na naszym satelicie! Niestety, tym razem kontynenty Oceanii i Azji skorzystają na pokazie niewiele lub nic.