Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

100% francuskie przetworzone drewno pefittiopoa przyciąga coraz więcej deweloperów

CLT, dla drewna klejonego krzyżowo, to rodzaj drewna klejonego krzyżowo. Składający się z struganych listew drewnianych, których ułożenie słojów jest krzyżowane z jednej warstwy (do 11) w drugą w celu poprawy stabilności wymiarowej paneli, stał się niezbędnym elementem konstrukcji drewnianej. “Nie tylko do domów jednorodzinnych. Służy do konstrukcji budynków zbiorowych czy biurowców », mówi Jean Piveteau, prezes Piveteaubois, specjalisty w dziedzinie sklejki klejonej, który od 2018 r. zainwestował 60 milionów euro w jednostkę produkcyjną CLT w Vendée, która może produkować do 50 000 metrów sześciennych rocznie. “Jesteśmy jedynymi producentami CLT we Francji. Oczywiście dużo robimy z branżą budowlaną i deweloperami w poszukiwaniu neutralności węglowej” Poznaj lidera.

We Francji rocznie zużywa się średnio 100 000 metrów sześciennych CLT, z czego połowa jest importowana. W firmie Piveteau, która specjalizuje się w drewnie iglastym, drewno jest w 100% francuskie. Źródła dostaw znajdują się w dużej dzielnicy w północno-zachodniej Francji; Rouen, Paryż, Bourg, Limoges, Bordeaux, w tym 25% Kraju Loary. Zwykle w promieniu 350 km od tartaku.

silne wyzwania społeczne

To jest źródło i ta wiedza, że ​​Bouygues Bâtiment France Europe (obrót 4 miliardy euro, 10 000 pracowników w 10 krajach, 600 projektów w toku), spółka zależna Bouygues Construction, przybyła na poszukiwania w maju zeszłego roku wraz z podpisaniem ram kontrakt Czas jego trwania wynosi dwa i pół roku. Dla producenta, który zobowiązał się do wykorzystania 30% francuskiego drewna od 2021 r. i 50% do 2025 r., jest to kwestia zabezpieczenia dostaw na rozwijającym się rynku.

Nie bez powodu wejście w życie nowych przepisów środowiskowych dla nowych budynków (RE2020) w dniu 1 stycznia, mających na celu sprostanie wyzwaniom klimatycznym, wymaga znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla z budynków, głównego źródła emisji gazów. Stąd wprowadzenie do konstrukcji drewna do jego obróbki. „Oprócz ograniczeń regulacyjnych, producenci stoją również w obliczu prawie bardziej znaczących wyzwań społecznych, ponieważ pracownicy i nowe pokolenia zwracają szczególną uwagę na działania firm na rzecz środowiska”., zauważa Jean Bivitto, w którym ta świadomość nie wraca do wczoraj. “W Piveteau zawsze byliśmy przekonani, że drewno uratuje planetę. To prawie dług!”uśmiechnięty dodając: “Więc spodziewaliśmy się…”

inwestować i wprowadzać innowacje

Kiedy w następstwie II wojny światowej wielu Wandejczyków zdecydowało się na pracę przy meblach, tekstyliach lub butach, Pierre Bivitto skierował swój stolarz na ramy i „piły meblowe”. „Zawsze mieliśmy apetyt na produkty gotowe, przetworzone, suche i pasiaste, dobrą pracę i innowacyjność”Wspomina syna Jeana, który teraz wraz z braćmi i siostrą kieruje firmą. Od lat 90. firma rodzinna z wartością dodaną zwróciła się w kierunku glulamu, aby odejść od prostego marketingu surowych płyt. Innowacje i inwestycje będą trwałe. Nawet wdrożenie skanerów rentgenowskich w celu lepszej analizy i kwalifikacji materiałów. Z kłody każde drzewo jest dokładnie badane, aby określić jego przeznaczenie.

READ  Spór prawny z UE: „Polska w końcu się wycofa”

Firma mocno koncentruje się na drewnie iglastym i budownictwie, zdobywając prawdziwą wiedzę. Przetwarzając 1 milion metrów sześciennych tarcicy rocznie, stała się francuskim liderem w produkcji elementów budowlanych (okładziny i tarasy, sklejka laminowana i CLT), a od 2006 roku produkuje rocznie 425 000 ton pelletu dla sektora energetyki drzewnej. Cztery lata temu Piveteau zainwestowało w biuro projektowe, aby móc dostarczyć budynek w stanie gotowym do montażu. „Stamtąd zajmujemy się budowniczymi drewna i firmami generalnego wykonawstwa”, wyjaśnia szef firmy Piveteau, której obroty wzrosły z 50 do 300 milionów euro w ciągu dwudziestu lat. „Z prawdziwym przyspieszeniem w ciągu ostatnich 10 lat, napędzanym wyborami rządu”, zawiadomienie.

Strach przed kupowaniem przez Chińczyków europejskiego drewna

Firma, która dziś opiera się na trzech zakładach produkcyjnych – Piveteaubois w Essart-en Boccage (Vendée), Fargesbois w Egletons (Correz) i SylvaDrewno w Polsce – przygotowuje się do budowy nowej jednostki CLT w Curiez. Cel: podwojenie mocy produkcyjnych w ciągu dwóch lat. Ten program, równoważny temu, co zrobiono w Vendée, powinien pomóc w zdobyciu udziału w rynku z importu, regulowanego przez niemieckich i austriackich pracowników wydawniczych.

Istotnie, umowa podpisana z Bouygues Bâtiment France Europe pozwoli na zabezpieczenie 15% produkcji. „Ta umowa daje nam wizję” Powiedział. Przede wszystkim powinna umożliwić szybsze przeniesienie zakładu, który obecnie pracuje na poziomie 60%-70%, do 100% jego mocy. Kontekst oznacza, że ​​będziemy potrzebować drewna. „Widzieliśmy tylko 70% gospodarstw zajmujących się drewnem iglastym, które mają dużo miejsca do renowacji w ciągu najbliższych 20 lub 30 lat. Rolnictwo nie stanowi problemu, duże grupy inwestują dużo, aby podwoić gospodarstwa i kupić kredyty węglowe. we Francji jest brak tartaków i urządzeń przemysłowych.A kraj się dowiedział Tym samym postanowiłem ogłosić przetargi na budowę fabryk., z zadowoleniem przyjmuje Jean Beveto, który jest nieco zaniepokojony pojawieniem się chińskich nabywców na terenie Europy po decyzji Rosjan o ograniczeniu eksportu o 30% na rzecz rynku krajowego. W rezultacie chińscy nabywcy stawiają na europejskie drewno. Zjawisko, które francuscy pilarze chcieliby zlikwidować mobilizując rząd i Unię Europejską, poprzez petycję podpisaną również przez niemieckie i polskie tartaki.

READ  Polska przygotowuje się do walki o europejskie wsparcie

____

Przeczytaj także inne artykuły z tej serii:

1/4 W Kraju Loary przemysł drzewny przygotowuje się do wejścia w Przemysł 4.0

2/4 Nantes Neosylva zaczyna się obok drzew i leśnego dziedzictwa