Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zrozum to wszystko – niebezpieczna, zaraźliwa, skuteczność szczepionek… Co wiemy o wariancie delta?

Ten wariant, po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach, nadal rozprzestrzenia się na całym świecie i doprowadził wiele krajów do ponownego nałożenia ograniczeń zdrowotnych.

Wariant delta stanowi „około 20% nowych diagnoz” przypadków Covid-19 we Francji, powiedział we wtorek minister zdrowia Olivier Veran, podczas gdy liczba ta wahała się od 9 do 10% w zeszłym tygodniu. Wzrost, który może być alarmujący, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach, szybki rozwój tego boomu przyniósł ograniczenia.

Podczas gdy w ostatnich tygodniach we Francji środki ograniczające były stopniowo znoszone, handel Delta wzbudził również obawy o wznowienie pandemii i odbicie w jesieni.

Skąd pochodzi zmienna delta?

Pierwotnie nazwany „wariantem indyjskim”, „odkryty po raz pierwszy w Indiach w październiku 2020 r.”, Wyjaśnij zdrowie publiczne we FrancjiStopniowo, ale szybko na całym świecie.

Ta zmienna jest podzielona na trzy podlinii: B 1.617.1, B 1.617.2, B 1.617.3. Oznacza to, że różni się nieznacznie pod względem mutacji, a wśród tych trzech wersji jest b 1.617.2 (zwany również 21A/478K) jest zdecydowanie najbardziej reprezentatywny.

· gdzie on jest?

Według najnowszej aktualizacji WHO, 22 czerwca, wariant delta został wykryty w co najmniej 85 krajach na całym świecie, na wszystkich kontynentach. „Nadal jest zgłaszana w nowych krajach we wszystkich regionach WHO, w tym 11 w ciągu ostatnich dwóch tygodni” – dodała.

Punkt WHO z 22 czerwca o istnieniu czterech zmiennych (alfa, beta, gamma, delta) na świecie
Aktualizacja WHO z 22 czerwca o obecności czterech zmiennych (alfa, beta, gamma i delta) na świecie © Światowa Organizacja Zdrowia

We Francji zidentyfikowano kilka klastrów, w których znaleziono wariant delta, zwłaszcza w Landes, gdzie według rządu sytuacja jest pod kontrolą. Ta zmienna „w chwili obecnej ma tendencję do zmniejszania się, w tym w Landach”, co potwierdził we wtorek Olivier Veran. Więcej informacji na temat Francji.

W tej sekcji rząd wdrożył „bardzo solidny plan działania, śledzenie kontaktów (Kontaktowe wyszukiwanie przypadków, przypis redaktora), szczepienia zostały zwiększone, a wskaźnik infekcji spadł o 10% w ciągu zaledwie kilku dni.”

READ  Nie żyje mecenas Sarah Weddington, która zdobyła prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych

Przypadki wykryto również w Górnej Sabaudii, Strasburgu (Dolny Ren), ale także na Antylach, a nawet na Reunion.

Czy to jest bardziej zaraźliwe?

Według danych brytyjskich delta jest o około 60% bardziej zakaźna niż wariant alfa (poprzedni wariant języka angielskiego). To właśnie ta szczególność skłoniła ją do zastąpienia wariantu alfa poprzez kanał między zanieczyszczeniami.

Niedawno zidentyfikowano mutację w tym wariancie i nazywa się ona Delta Plus. Obecnie dotyczy to bardzo niewielu przypadków, ale ten wirus będzie bardziej zaraźliwy, Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez indyjskie władze ds. zdrowia zeszły tydzień.

Jednak nawet jeśli ta alternatywa nie okaże się bardziej niebezpieczna, sam fakt, że wirus ten rozprzestrzenia się znacznie bardziej, a tym samym wpływa na większą część populacji, automatycznie prowadzi do większej liczby potencjalnych hospitalizacji.

Czy to jest bardziej niebezpieczne?

Na to pytanie wciąż trudno odpowiedzieć, zwłaszcza ze względu na brak danych. Wskaźniki B.1.617,2 są klasyfikowane w klasie VOC – Zmienne zainteresowania – Przez kogolub mutacje, które muszą być ściśle monitorowane, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

„Wstępne dowody z Anglii i Szkocji wskazują, że osoby z deltą są około dwa razy bardziej narażone na pobyt w szpitalu niż osoby z alfa” – czytamy w czasopiśmie naukowym. Natura. Ale te ostatnie dane wciąż wymagają konsolidacji.

Jeśli chodzi o Delta Plus, według władz indyjskich będzie on bardziej zjadliwy, ale „w tej chwili ten wariant nie wydaje się powszechny i ​​obecnie reprezentuje tylko niewielką część sekwencji Delta” – ogłosiła w zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia. dla Reuters, zauważając, że wariant delta „i inne LZO stanowią większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ wykazały zwiększoną transmisję” wirusa.

Czy szczepionki są skuteczne?

W obliczu tej alternatywy skuteczność szczepionek staje pod znakiem zapytania. Według aktualnych danych szczepionki AstraZeneca i Pfizer są mniej skuteczne przeciwko infekcjom w porównaniu do formuły alfa, ale nadal są bardzo skuteczne przeciwko postaciom objawowym.

READ  Zostali wyrzuceni z samolotu za noszenie stringów jako maski

Badanie przeprowadzone przez brytyjskie władze ds. zdrowia W połowie czerwca wykazano, że Pfizer jest w 96% skuteczny w przypadku hospitalizacji po dwóch dawkach, a w 92% w przypadku AstraZeneca również po dwóch dawkach. Jednak ochrona jest mniejsza (około 30%) po pojedynczej dawce. W tym sensie ważne jest, aby otrzymać oba zastrzyki w celu ochrony przed niebezpiecznymi postaciami objawów.

Obecnie dostępnych jest niewiele informacji o produktach Moderna i Janssen.

Co można zrobić, aby kontrolować jego rozprzestrzenianie się?

Istniejące gesty bariery pozostają przydatne do ochrony przed tą alternatywą, a także do ekranowania. Według prognoz Instytutu Pasteura na jesieńCotygodniowe badania wykonywane na co najmniej 50% nieszczepionej populacji w wieku powyżej 12 lat „mogą zmniejszyć szczytową liczbę hospitalizacji o 27%” za pomocą autotestów, a o 32% „jeśli testy są wykonywane przez profesjonalistę”.

W Landes rozprowadzono tysiące autotestów, przeprowadzając ukierunkowane badania, aby kontrolować obieg tego wariantu.

Najskuteczniejszym obecnie znanym rozwiązaniem jest szczepienie. W Wielkiej Brytanii wykryto ponad 60 000 przypadków wariantu delta, tylko 4000 osób (6,7%) miało pełny harmonogram szczepień, 35 000 nie było zaszczepionych. Instytut Pasteura zwraca również uwagę na ważny parametr szczepień w obecnej sytuacji zdrowotnej: „Osoby nieszczepione nieproporcjonalnie przyczyniają się do transmisji: osoba nieszczepiona jest 12 razy bardziej podatna na przeniesienie SARS-CoV-2 niż osoba zaszczepiona”.

Chociaż kampania szczepień zwolniła w ostatnich dniach, Olivier Ferrand zauważył, że te „nie były szczepione i są szczególnie podatne na szczególnie zakaźny wariant” i zachęcał populację do szczepienia.

Salome Vincendon

Salome Vincendon Reporter BFMTV