Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zostałeś zaszczepiony preparatem AstraZeneca, odpowiemy na Twoje pytania dotyczące drugiej dawki

Zostałeś zaszczepiony preparatem AstraZeneca, odpowiemy na Twoje pytania dotyczące drugiej dawki

Co robisz po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca? Wielu z was zadaje sobie to pytanie po niedawnych wypowiedziach Emmanuela Macrona i Terry’ego Brittona, w niedzielę 9 maja. Prezydent republiki uznał, że brytyjska szczepionka jest mniej skuteczna od innych przeciwko niektórym wariantom, a komisarz UE ds. Rynku wewnętrznego potwierdził, że umowa z AstraZeneca nie została przedłużona po czerwcu.

Oświadczenia, które mogą budzić podejrzenia, zwłaszcza dla ponad 500 000 osób poniżej 55 roku życia Otrzymaj pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. 8 kwietnia 2021 r Najwyższy Urząd ds. Zdrowia opublikował opinię Zaleca się wstrzyknięcie im szczepionki informacyjnej RNA (Pfizer-BioNTech lub Moderna) jako drugiej dawki. Według profesora Jean Daniel Lyvre, Kierownik Oddziału Immunologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych Szpitala Henri-Mondor w Créteil (Val-de-Marne)Jeden z autorów opinii HAS dotyczy strategii szczepień opartej na tzw. „Heterogenicznej zaliczce”. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące tego drugiego zastrzyku.

Mam ponad 55 lat i otrzymałem pierwszą dawkę AstraZeneca, czy mogę przejść na Pfizer lub Moderna?

W przypadku osób w wieku powyżej 55 lat, które otrzymały pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca, HAS zaleca zaszczepienie tą samą szczepionką (którą niedawno zmieniono na Vaxzevria) jako drugą dawkę. W ostatnim briefingu prasowym z 11 maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że konieczne jest stanowcze podejście do osób w wieku powyżej 55 lat, które jako pierwsze zaszczepiono preparatem Astrazeneca, w odniesieniu do ich drugiej dawki. „Osoby w wieku powyżej 55 lat, które przeszły preparat AstraZeneca, nie będą mogły zmienić szczepionki na drugie wstrzyknięcie. Nie ma powodu do zmiany, a pracownicy służby zdrowia muszą być stanowczy. Należy przestrzegać tego protokołu.

Jean Daniel Lyvre również pamięta, że ​​„lAstraZeneca to bardzo dobra szczepionka, nawet jeśli jest mniej skuteczna przeciwko niektórym wariantom. MAle kiedy jesteś zaszczepiony, jesteś przede wszystkim chroniony przed ciężkością infekcji.

READ  Aktywność fizyczna a leczenie depresji u dzieci i młodzieży

Mam mniej niż 55 lat i otrzymałem już pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca, co mam zrobić w drugiej?

Tam są Jej opinia z 8 kwietnia, Zaleca, aby osoby poniżej 55 roku życia, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, otrzymały drugą dawkę szczepionki informacyjnej RNA (Pfizer-BioNtech lub Moderna). Ta sama opinia ze strony Ministerstwa Zdrowia chce, aby osoby poniżej 55 roku życia, które po raz pierwszy zaszczepiono preparatem AstraZeneca, przeszły na strategię „nieheterogenicznego wzmocnienia pierwotnego”.

„Heterogeniczna zaliczka”, ale co to dokładnie oznacza?

Ta strategia zalecana przez HAS polega na stosowaniu dwóch różnych metod szczepienia pomiędzy pierwszym („podstawowym”) a drugim („przypominającym”) wstrzyknięciem. W przypadku Covid-19, szczepionka adenowirusowa w pierwszym wstrzyknięciu (AstraZeneca) i szczepionka informacyjna RNA w drugim wstrzyknięciu (Pfizer-BioNTech lub Moderna). Kiedy wstrzykuje się ten sam produkt, mówimy o „jednorodnej partii”.

Według Jean Daniel Leliever „Zmiana platformy szczepień może sprawić, że nasza strategia szczepień będzie bardziej trafna i skuteczna niż podstawowa homologiczna dawka przypominająca ”..

Na czym polega ta „niejednorodna partia głów”?

Jean-Daniel Leifer, autor opinii HAS z 8 kwietnia, jest przekonany o wiarygodności strategii „heterogenicznego wzmocnienia początkowego”, która była przedmiotem wielu badań w ciągu dwudziestu lat:Szczepionka Sputnik V wykorzystuje tę strategię z różnymi adenowirusami do pierwszego i drugiego wstrzyknięcia. ” Z wyjątkiem Covid-19, amerykańskie stowarzyszenie opierało się na informacjach dotyczących innych infekcji. Dane te wskazują, że niektóre strategie „heterogenicznego wzmocnienia pierwotnego” poprawiają nasilenie odpowiedzi immunologicznej i różnicują odpowiedź przeciwko różnym szczepom tego samego wirusa. Jean Daniel Lyliver określa, że ​​HAS jest oparty na „Strategia, która została już wykorzystana do opracowania szczepionki na HIV (która okazała się bardziej skuteczna w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami) i jest nadal stosowana w jednej ze szczepionek przeciwko gorączce Ebola od maja 2020 roku.

READ  Według Światowej Organizacji Zdrowia, która utrzymuje najwyższy poziom alertu zdrowotnego, nadal istnieją „powody do niepokoju”

Obecnie, w odniesieniu do włączenia szczepionki z wektorem adenoidowym (AstraZeneca) i innej z informacyjnym RNA (Pfizer-BioNTech lub Moderna), przeprowadzono badania na zwierzętach i odpowiedzi układu odpornościowego na przeciwciała neutralizujące. Z klasycznego schematu.

Waham się … czy mogę jeszcze trochę poczekać? Albo rezygnacja z drugiej dawki?

W przypadku „heterogenicznej pierwszej partii” dla osób poniżej 55 roku życia, które otrzymały pierwszy zastrzyk z produktem AstraZeneca, HAS zaleca odczekanie 12 tygodni między tą pierwszą a drugą dawką szczepionki informacyjnego RNA.

Dla osób w wieku 55 lat lub starszych, które otrzymają drugą dawkę leku AstraZeneca, termin również wynosi 12 tygodni.

W przypadku osób, które otrzymają dwie identyczne dawki szczepionki informacyjnej RNA (Pfizer-BioNTech lub Moderna), odstęp między dwiema wizytami nie powinien przekraczać 6 tygodni.

Niezależnie od tych zaleceń, szczepienie można przerwać podając pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca, ale HAS uważa, że ​​trzymanie się jednego wstrzyknięcia nie zapewnia odpowiedniej ochrony.

Czy idea „asymetrycznego wzmocnienia początkowego” może stać się długoterminową strategią?

Wielka Brytania i Francja zbierają obecnie dane dotyczące skuteczności połączenia dwóch szczepionek z różnymi technologiami szczepionek u ludzi. W Wielkiej Brytanii, w odpowiedzi na zbyt małe dawki każdej ze stosowanych szczepionek, Vaccine Group na Uniwersytecie Oksfordzkim szybko przeprowadziła badania porównujące strategie „ heterogenicznych pierwotnych dawek przypominających ” (Com-Cov, Covid-19 Compare of Vaccine Schedule Formula ’):Wkrótce powinniśmy otrzymać wyniki dwóch brytyjskich badań, Jean Daniel Lillever wyjaśnia. We Francji wykonujemy tę samą pracę w ramach grupy CoV-Popart.

Wyniki te czekają z niecierpliwością Jean Daniel Leifer : „Jeśli okaże się skuteczna, strategia ta może przynieść korzyści w skali globalnej w odpowiedzi na mniej skuteczne szczepionki, takie jak na przykład niektóre chińskie szczepionki.