Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zorientowana na Ziemię, imponująca i niepewna… Czym jest ta gigantyczna plama słoneczna, która budzi pytania astronomów?

Aktywność na powierzchni Słońca od kilku dni jest przedmiotem szczególnego zainteresowania astronomów. Czy powinniśmy się tym martwić?

Podczas codziennych obserwacji różnych części Słońca astronomowie zidentyfikowali plamę słoneczną o nieoczekiwanym zachowaniu. Ta zorientowana na Ziemię plama słoneczna, która odpowiada nazwie pięknego AR3038, rośnie z każdym dniem coraz bardziej.

Za kilka dni osiągnie już objętość większą niż 2,5 raza wielkości Ziemi. Co więcej, podwoił swój rozmiar w ciągu zaledwie trzech dni.

Osobliwością AR3038 jest to, że jest zorientowany na Ziemię, której rozmiar stale rośnie. do kiedy? To jest właściwie główna niepewność.

Burze słoneczne czy intensywna prognoza?

Ciemne plamy na powierzchni Słońca, te plamy słoneczne wskazują na „chłodniejsze” regiony, ale nie stanowią one wielkiego niepokoju. W najgorszym przypadku może generować nadwrażliwe zaburzenia elektromagnetyczne. Czasami te plamy słoneczne same znikają, ale powodują również rozbłyski słoneczne, a nawet ekstremalne projekcje światła i promieniowania.

AR3038 wydaje się szybko rosnąć, ma konfigurację magnetyczną beta-gamma i mamy nadzieję, że zobaczymy jego ewolucję. \ud83d\udc40\ud83d\udc40\ud83d\udc40 pic.twitter.com/kI21o2p4yV

—Inżynier przemysłowy Irene Queiroz (@nenecallas) 19 czerwca 2022

Według strony koreańskitakie prognozy mogłyby spowodować katastrofalne zakłócenia, gdyby miały łaskotać pole magnetyczne otaczające Ziemię, jak miało to miejsce w 1989 r., kiedy w Quebecu w szczególnie silnym epizodzie 6 milionów ludzi zostało pozbawionych elektryczności.

Do tej pory, jeśli AR3038 wywoła burzę słoneczną, to zdaniem specjalistów nie będzie ona miała dużego natężenia i nie będzie miała konsekwencji dla satelitów czy naziemnych instalacji elektrycznych.

Ale jeśli misja będzie się dalej rozwijać, nie można wykluczyć poważnego rozbłysku bez dużego rozbłysku słonecznego.

READ  Astronomia: Jak obserwujemy wyrównanie planet 24 czerwca?