Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zobacz i zdjęcia „Super Strawberry Moon”

Super Księżyc. Dziś wieczorem od wtorku 14 czerwca do środy 15 czerwca na nocnym niebie Francji widać „truskawkowy super księżyc”. Dowiedz się, jak mieć ją na oku do białego rana, a także jej najpiękniejsze zdjęcia na całym świecie.

[Mis à jour le 14 juin 2022 à 23h13] pierwszy super Księżyc 2022, który rdzenni Amerykanie nazwali „truskawkową pełnią księżyca” w czerwcu, można zobaczyć dziś wieczorem we Francji, od wtorku 14 czerwca do środy 15 czerwca. Na nocnym niebie księżyc w pełni wydaje się o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż zwykle, ze względu na zjawisko, które astronomowie nazywają „peryhelium”, gdy księżyc w pełni znajduje się w najdalszym punkcie swojej orbity. blisko Ziemi, co dokładnie wydarzyło się we wtorek o 13:51.

Aby uwiecznić go dziś wieczorem, po prostu idź do swoich okien lub na zewnątrz, z dala od zanieczyszczenia światłem. Warunki widokowe są obecnie bardzo korzystne ze względu na łagodną pogodę. Możesz zrobić lepiej niżoni pierwsi zdjęcia super księżyca Dookoła świata, od USA po Chiny przez Europę?

Superksiężyc miał miejsce 14 czerwca 2022 r. o godzinie 13:51:46, według Instytutu Mechaniki Niebieskiej i Obliczeń Efemeryd (IMCC). Tak więc jego obserwacja we Francji jest możliwa tylko od wschodu księżyca o 22.36 dzisiejszej nocy, do 6.08 rano w środę 15 czerwca.

Zjawisko gigantycznego księżyca jest widoczne tylko z krajów, w których jest ciemno, gdy przechodzi za Ziemią. Prawdziwie super księżyc można zobaczyć dopiero po zachodzie słońca. SłońceGołym okiem, za pomocą lornetki lub teleskopu.

Niestety dla superksiężyca 14 czerwca, który spadł o 13:51, księżyc będzie już słabł, zanim będzie obserwowany z Francji w środku nocy… więc nie będzie w 100% pełny, to jest czas wstać o 10:36 Wieczór 14 czerwca, pora snu o 6:08 następnego ranka… Z drugiej strony Amerykanie z Ameryki Północnej, a także mieszkańcy Gwadelupy i Martyniki mogli podziwiać widowisko, które w pełni Księżyc miał 100% w nocy z poniedziałku 13 czerwca.

READ  Epidemia zbliża się do infekcji przenoszonej drogą płciową, mówi specjalista od chorób zakaźnych Benjamin Davido

Aby móc obserwować Super Księżyc w optymalnych warunkach należy zaopatrzyć się w okulary astronomiczne lub teleskop z dala od zanieczyszczeń atmosferycznych lub udać się do jednego z klubów Francuskiego Towarzystwa Astronomicznego (AFA). zobacz mapę.

Aby mieć pewność, że obserwujesz wszystkie szczegóły nadchodzącego Super Księżyca, powinieneś uzbroić się w teleskop lub lornetkę i być jak najdalej od świateł miasta. Superksiężyc można obserwować bez teleskopu tylko przy bardzo dobrej pogodzie. Aby obserwować gigantyczny księżyc, niebo nie powinno być zachmurzone.

W ten wtorek, 14 czerwca, księżyc w pełni zbliży się do naszej niebieskiej planety i będziemy mogli zobaczyć go nieco większy (o 14% wszystkich) i jaśniejszy (o 30%) niż zwykle, zjawisko zwane „Super Księżycem”. ”. Pozycja satelity względem Ziemi będzie już znajdować się w odległości 357 658 kilometrów, co jest jedną z najkrótszych. Wtedy mówimy, że księżyc w pełni osiągnął punkt perygeum, czyli punkt swojej orbity najbliższy Ziemi.

Zjawisko „superksiężyca” ochrzczonego przez astrologa Richarda Knolla, które naukowcy wolą nazywać „zjawiskiem peryhelium”, występuje, gdy punkt orbity księżyca znajduje się w odległości nie mniejszej niż Ziemia. Jaki jest księżyc najbliżej Ziemi? Gdy znajduje się w odległości mniejszej niż 360 000 km (średnia odległość między Ziemią a Księżycem wynosi 384 400 km), według Obserwatorium Paryskiego. 14 czerwca księżyc w pełni znajdzie się około 357 658 kilometrów od Ziemi.

W astronomii wydarzenie to nazywa się „Perygeum-syzygia”, nazwa Super Księżyca nie ma nic naukowego, ponieważ została wymyślona przez astrologa Richarda Nolle w 1979 roku. do Ziemi na jej orbicie. Elipsoida, punkt zwany punktem peryhelium” — wyjaśnia Strona NASA.

Przez superksiężyc rozumiemy zjawisko niebieskie spowodowane przez dwie składowe: Jedyny satelita Ziemi przechodzi najbliżej nas, gdy wieczorem jest pełnia księżyca.

Strawberry Super Moon został nazwany przez plemiona rdzennych Amerykanów, ponieważ zbiega się z sezonem truskawkowym, kiedy są one dojrzałe i mogą być zbierane, zwykle w pobliżu Przesilenie letnie. Z drugiej strony nie ma czerwonego koloru ani owocowego kształtu!

READ  Dowiedz się, kiedy będziesz kwalifikować się do szczepienia

Superksiężyc wydaje się jaśniejszy i większy niż Księżyc w pełni, po prostu dlatego, że pojawia się w perygeum, w najbliższym punkcie orbitalnym Ziemi, w odległości mniejszej niż 360 tysięcy kilometrów.

Ze względu na bliskość do pełnia księżyca Na planecie Ziemia jej efekty mają silniejszy wpływ na pływy, nastrój i sen. W rzeczywistości, jak wskazuje szwajcarskie badanie naukowe z 2013 r. opublikowane w czasopiśmie aktualna biologiaRytm księżyca może modulować architekturę snu u ludzi. Oznacza to wydłużenie czasu snu o 5 minut, skrócenie snu głębokiego o 30% i skrócenie czasu snu o 20 minut. Tak więc poziom melatoniny, hormonu wydzielanego podczas snu, który ma wpływ na nastrój, jest niższy, co może powodować drażliwość, a nawet depresję.

Jeśli zaćmienia Księżyca zdarzają się kilka razy w roku, koniunkcja tych dwóch zjawisk (superksiężyca i całkowitego zaćmienia) jest rzadka i prowadzi do tak zwanego krwawego księżyca. Kilka wieków temu „krwawe księżyce” były postrzegane jako zwiastun wielkich katastrof. Dziś wiemy, że ten kolor jest spowodowany projekcją światła słonecznego. Podczas zaćmienia Księżyca można „zobaczyć odbicia na powierzchni Księżyca dla wszystkich wschodów i zachodów słońca na Ziemi”, zjawisko spowodowane „rzadkim wyrównaniem tych trzech cykli astronomicznych”, profesor Jason Ovdenberg z Uniwersytetu Embry-Riddle z Aeronautyka na Florydzie wskazała na Point.

Jeśli superksiężyc zostanie zadeklarowany jako niebieski superksiężyc, nie ma to nic wspólnego z jego kolorem. Nazywa się to tak, ponieważ jest to druga pełnia księżyca w miesiącu kalendarzowym. Fakt, który zdarza się tylko co 19 lat. Ostatni Super Blue Moon działał 31 stycznia 2018. Parowanie zjawisk, super niebieskiego księżyca i super krwawego księżyca, nie miało miejsca od 31 marca 1866 r., a następne parowanie nie nastąpi wcześniej. 31 stycznia 2037. Użycie terminu „niebieski” może być wynikiem fatalnego błędu w artykule w American Journal of Amateur Astronomy niebo i teleskop, w 1946 roku. Artykuł zatytułowany „Raz w błękitnym księżycu” został napisany przez dziennikarza Jamesa Hugh Pruitta, który błędnie zinterpretował Maine Farmers Almanac z 1937 roku. I tak to mylące wyrażenie rozprzestrzeniło się na cały świat w mgnieniu oka… ! Co dwa do trzech lat rok obejmuje 13 pełni księżyca zamiast 12. Super niebieski księżyc jest zatem kojarzony z liczbą 13. Średniowieczne wierzenia kojarzą te lata z 13 pełniami księżyca z klęskami żywiołowymi, ale ogrodnicy szczególnie powołują się na deszcz. Lata nie sprzyjają żniwom.

READ  COVID-19: Jaka jest sytuacja epidemiologiczna w Oksytanii w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego?

Wyrażenie „Super Moon Century” należy traktować z przymrużeniem oka. Ostatni raz nasz satelita zbliżył się tak blisko Ziemi w 1948 r. 14 listopada 2016 r. Księżyc nie był tak duży od 1948 r. Mówiąc o „dodatkowym superksiężycu”, NASA ogłosiła jednego z „najbardziej ekscytujących satelitów”. „Imponujące występy stulecia”. Ale jeśli spodziewałeś się zobaczyć gigantyczny księżyc, mogłeś być rozczarowany. Ta pełnia księżyca [était] Właściwie najbliżej Ziemi w 2016 r. […]ale zmieniła się jego pozorna średnica [n’était] Wcale nie jest jasne, czy można to dostrzec gołym okiem” – wyjaśniał wówczas autor naukowy Guillaume Kanat . Na swoim blogu o niebie. Dodał, że pomysł „super księżyca” został wymyślony przez astrologa około czterdziestu lat temu i niezdarnie wykorzystany przez służbę prasową NASA. „Chociaż to zjawisko jest dość niezwykłe, Guillaume Kanat ostrzegł nas wtedy przed „wyjątkowy” charakter jego obserwacji.

Zanotuj w swoim kalendarzu następujące daty superksiężyca, aby niczego nie przegapić:

  • 14 czerwca 2022, godzina 13:51 w Strzelcu
  • 13 lipca 2022, zaplanowany na 20:38 w Koziorożcu

Następny super niebieski krwawy księżyc nawet się nie powtórzy 31 stycznia 2037.