Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmienna delta: zanieczyszczenie, hospitalizacja, intensywna opieka… Alarmujące perspektywy Instytutu Pasteura

podstawowy
W poniedziałek 12 lipca Instytut Pasteura opublikował raport obrazujący dynamikę zmiennej delta we Francji na podstawie danych epidemiologicznych zebranych od 15 czerwca do 5 lipca. Według najbardziej pesymistycznego scenariusza, 1 sierpnia liczba nowych codziennych spraw może wzrosnąć do 40 tys…. liczba podobna do tej, która miała miejsce podczas trzeciej fali. Naukowcy twierdzą, że presja szpitalna najprawdopodobniej będzie co najmniej tak wysoka, jak poprzednie fale.

Środki ogłoszone przez Emmanuela Macrona Czy poniedziałkowy wieczór wystarczy, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się czwartej fali epidemii we Francji? Wariant delta instalacji już się rozpoczął W kraju, gdzie wtorek, 13 lipca, według rzecznika rządu Gabriela Attala, stanowił 60% nowych infekcji.

W tym tempie może spowodować ogromny wzrost nowych przypadków w nadchodzących dniach i tygodniach, zgodnie z modelami opracowanymi przez epidemiologów z Instytutu Pasteura. który opublikował swój raport w poniedziałek 12 lipca July. Zgodnie z ich obliczeniami, najbardziej pesymistyczny model przewiduje szczyt 40 000 nowych przypadków wykrywanych każdego dnia od 1 sierpnia. Podobne wartości do tego, czego kraj doświadczył u szczytu trzeciej fali w kwietniu ubiegłego roku.

Jest to najbardziej „prosta” metoda obliczeniowa, zatwierdzona przez naukowców, którzy w tym scenariuszu nie uwzględniają niewątpliwie znaczącego wzrostu zasięgu szczepień. Ale nawet według tych bardziej „skomplikowanych” modeli matematycznych prognoza nie jest bardziej uspokajająca.

Zakładając, że średnia efektywna liczba reprodukcji wariantu delta (Rd) pozostaje taka sama dzisiaj (2,0), 1 sierpnia osiągniemy 35 000 nowych przypadków dziennie. Konieczne będzie obniżenie średniej tej drogi do końca miesiąca, choć tylko nieznacznie, aby powrócić do bardziej akceptowalnych wartości zanieczyszczenia: 22 000 dla drogi do 1,8 i 10 000 dla drogi na 1,5. Obecnie podwojenie liczby wykrytych przypadków zajmuje niewiele ponad pięć dni.

READ  Tajemnica gwiazdy Betelgeuse została rozwiązana

Mówimy tu jednak tylko o liczbie nowych infekcji ze zmienną delta… która dziś reprezentuje „tylko” 60% nowych infekcji, nawet jeśli ten odsetek będzie rósł w nadchodzących tygodniach.

Więcej hospitalizacji niż podczas pierwszej fali?

Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że Instytut Pasteura ostrzega przed konsekwencjami tej nowej infekcji dla presji szpitalnej. „W niektórych scenariuszach obserwujemy znaczny wzrost hospitalizacji w sierpniu/wrześniu”, zauważa raport, szczególnie podkreślając „złożony” scenariusz z utrzymaniem na poziomie 2,0. Według tych prognoz „dzienna liczba przyjęć do szpitala może osiągnąć wartości obserwowane podczas drugiej fali (listopad 2020 r.) w połowie sierpnia, gdyż szczyt na początku września znacznie przekroczył wielkość pierwszej fali (marzec 2020 r.) ”…

Nawet obniżając ścieżkę do 1,8 „osiągniemy szczytową hospitalizację podobną do tej z pierwszej fali we wrześniu, przy liczbie zajętych łóżek w intensywnej opiece znacznie wyższej niż szczyt z marca 2020 r. ze względu na zwiększoną populację hospitalizowanych pacjentów”, mówią. naukowcy, którzy jednak zdali sobie sprawę z pewnych ograniczeń swoich oczekiwań. Ale te ograniczenia zachęcają do większego pesymizmu niż na odwrót…

Przeczytaj także:
Karnet zdrowotny: Jak szybko zaszczepić się przeciwko Covid-19?

Zauważyli również, że „możliwe, że osoby z wariantem delta mają większe ryzyko hospitalizacji niż osoby z wariantem alfa, ale dane nie są jeszcze jasne w tym punkcie”. “Nasz model matematyczny nie w pełni oddaje wpływ zmiennej delta na skuteczność szczepionki. W szczególności nie uwzględnia spadku skuteczności obserwowanego u biorców delta po raz pierwszy. Może to prowadzić do zbyt optymistycznych oczekiwań. Duża część Francuzów jest szczepiona jako pierwsza” – wciąż nalegają.

Pomimo nowych wysiłków, które Francuzi zamierzają podjąć, i Pośpiech zaobserwowano już w ośrodkach szczepień ماكزTak więc naukowcy z Instytutu Pasteura nie pozostawiają krajowi wielu możliwości uniknięcia tej czwartej fali, której wszyscy się boją.

READ  Kosmos: Chiny przyspieszają swój plan eksploracji kosmosu i lądują na Marsie