Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ziemia pobiła swój rekord prędkości obrotowej, a przyspieszenie trwa – Ouest-France Evening Edition

Ziemia pobiła swój rekord prędkości obrotowej, a przyspieszenie trwa – Ouest-France Evening Edition

29 czerwca 2022 roku Ziemia ustanowiła nowy rekord prędkości obrotowej: 24 godziny minus 1,59 milisekundy. Jednak to gwałtowne przyspieszenie, sięgające kilku lat wstecz, nie jest alarmujące. Wyjaśnienia z Christianem Bezouarem, astronomem z National Earth Rotation Service w Obserwatorium Paryskim.

29 czerwca 2022 r. Ziemia wykonała jeden obrót w ciągu 24 godzin minus 1,59 milisekundy, „Najnowszy z serii rekordów prędkości od 2020 roku”, Strona wyjaśnia w języku angielskim czas i data W artykule z 28 lipca 2022 r.. To niesamowita sytuacja, ale nie tak niepokojąca. Christian Bezouar, astronom z National Earth Rotation Service w Obserwatorium Paryskim, podsumowuje sytuację w następujący sposób: Od 2016 roku zauważyliśmy, że prędkość obrotu Ziemi przyspiesza, więc długość dnia maleje! »

Dla francuskiego astronoma, który bada to zjawisko w laboratorium badawczym Syrte (systemy odniesienia czasoprzestrzeni), ta obserwacja jest najmniej oczekiwana w porównaniu z poprzednimi obserwacjami. Od 1830 roku Nastąpił spadek prędkości obrotu Ziemi Zwiększając w ten sposób długość dnia. Ten trend jest odwracany przez siedem lat, nie będąc w stanie tego wyjaśnić. » Tym samym rok 2020 był najszybszymi 28 dniami od 1930 roku.

Rotacja zawsze była nieregularna

Jednak ta różnica nie martwi francuskiego naukowca, który uważnie śledzi zmiany w rotacji i deformacje Ziemi. Ponieważ obrót planety wokół własnej osi jest nieregularny. Wiemy, że jego czas trwania zwiększa się o około 2 milisekundy w każdym stuleciu, aw skali roku zmienia się nieco o kilka milisekund w porównaniu z międzynarodowym czasem odniesienia (znanym jako atomowy) ustawionym na 86 400 sekund.

„Jest to zjawisko całkowicie naturalne i cykliczne, które możemy wyjaśnić i modelować. W ciągu roku lub dwóch wykazano w szczególności, że prędkość zmienia się sezonowo i w grę wchodzi wiele zjawisk, Astronom wyjaśnia. 80% zmian prędkości Ziemi jest związanych z atmosferycznym transportem masy, czyli wiatrem. »

READ  9 darmowych gier na PC do zgarnięcia z Amazon Prime, w tym licencjonowane tworzenie od Sect

Inny powód: pływy, które… „Powoduje to, że zniekształca zarówno oceany, jak i ląd” Identyfikuje. „Zjawisko to jest wystarczająco silne, aby spowodować od 10 do 20% zmian w czasie trwania rotacji”.

Niepewność co do globalnego ocieplenia

W ciągu kilku lat astronomowie zauważyli również wahania od jednej do kilku milisekund, które trudno im wyjaśnić. „Uważa się, że jest to spowodowane wewnętrznymi ruchami Ziemi, stopioną magmą pod płaszczem. Ale nie mamy żadnych obserwacji stałego jądra, takich jak te wykonane w atmosferze, które potwierdzałyby te hipotezy”.

Podobnie jak zmiany klimatu przedstawili niektórzy badacze. „Dzisiaj stawiamy wszystko na tle zmian klimatycznych. Czy Ziemia wiruje szybciej pod jej wpływem? Nic nie wiemy. Powiedzieć, że to tylko przypuszczenie. „ myśli Christian Bezouar.

Przesunięcie od czasu atomowego

Czy powinniśmy się martwić o to przyspieszenie? Nie, według astronoma. Ta fluktuacja rzędu milisekund w ciągu dnia nie zmieni biegu naszego istnienia.

Dla międzynarodowych sędziów mierzących czas, którzy pozwalają nam nastawiać nasze zegary, to już inna sprawa. Te ultra-dokładne zegary atomowe służą do pomiaru uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC). Z powodu tych nieprawidłowości czas obrotu Ziemi nie jest zsynchronizowany z czasem atomowym. »

Od kilkudziesięciu lat wprowadzamy poprawki. „Od 1972 roku Międzynarodowa Służba Systemów Obrotu Ziemi i Systemów Odniesienia regularnie dodaje 'sekundę przestępną’ do roku, pod koniec czerwca lub pod koniec grudnia. Do tej pory było ich 28. Ostatni raz datuje się na 31 grudnia , 2016.

dyskusja ponownie

Tak więc niedawne przyspieszenie obrotu Ziemi może budzić wątpliwości co do tego procesu. „Po raz pierwszy, jeśli Ziemia nadal przyspiesza, być może będziemy musieli usunąć sekundę. To się nigdy nie wydarzyło.”

Ta bezprecedensowa sytuacja rodzi również pytanie o zainteresowanie utrzymaniem tej technologii, aby zrównoważyć nasze obserwacje astronomiczne i nasze zegary, które zostały stworzone, aby zrekompensować spowolnienie Ziemi. Ten temat jest dyskutowany od kilku lat.

READ  Krab z epoki dinozaurów odkryty uwięziony w bursztynie

Niebezpieczeństwo błędów

To interesuje nie tylko astronomów. Ponieważ te modyfikacje nie ułatwiają zadania satelitom, sieciom komunikacyjnym czy rynkom finansowym. Na przykład dodanie sekund przestępnych w ostatnich latach spowodowało problem z synchronizacją w sieci, szczególnie w przypadku serwerów lub witryn handlowych.

Przeczytaj także: Ale dlaczego Ziemia się obraca?