Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozpoczyna się pierwsza misja księżycowa Korei Południowej

Pierwsza sonda kosmiczna Korei Południowej, Danuri, wystartowała w czwartek 4 sierpnia z Cape Canaveral na Florydzie (USA) na roczną misję, jak wynika z obrazów transmitowanych na żywo w Internecie. Przenoszony przez rakietę SpaceX Falcon 9, orbiter Danuri (deflacja Dco oznacza „księżyc” i Moje światłoco oznacza „cieszyć się”) w pobliżu pełni księżyca w połowie grudnia.

Lee Sang-ryul, szef Korea Aerospace Research Institute (KARI), powiedział w filmie inauguracyjnym: :

„To bardzo ważny kamień milowy w historii koreańskiej eksploracji kosmosu. Danuri to dopiero początek. Jeśli będziemy bardziej zdeterminowani i zaangażowani w rozwój technologii podróży kosmicznych, będziemy w stanie dotrzeć na Marsa, asteroidy itp. w najbliższej przyszłości ”.

https://www.youtube.com/watch?

Podczas misji Danuri użyje sześciu różnych instrumentów, w tym superczułej kamery dostarczonej przez NASA, która będzie używana specjalnie do badania powierzchni Księżyca w celu identyfikacji miejsc lądowania dla przyszłych misji. Danuri musi również przetestować, po raz pierwszy na świecie, według rządu Korei Południowej, nowy sieciowy system łączności satelitarnej, który jest odporny na zakłócenia.

K-popowa grupa BTS startuje w kosmos

Sonda podejmie również próbę stworzenia bezprzewodowego środowiska internetowego, którego celem będzie łączenie satelitów lub pojazdów eksploracyjnych w przestrzeni kosmicznej. To połączenie zostanie przetestowane przez przepływ piosenka dynamit Z kultowej K-popowej grupy BTS.

Według południowokoreańskich naukowców, Danuri – którego budowa zajęła siedem lat i kosztowała około 2 bilionów wonów (1,5 miliarda euro) – utoruje drogę do bardziej ambitnych celów. Korea Południowa planuje wylądować sondę na Księżycu do 2030 roku.

„Jeśli ta misja się powiedzie, Korea Południowa stanie się siódmym krajem na świecie, który wystrzeli bezzałogową sondę na Księżyc”Urzędnik z Cary Institute powiedział AFP. „To kluczowy moment dla programu rozwoju kosmicznego Korei Południowej i mamy nadzieję, że będziemy nadal przyczyniać się do globalnego zrozumienia Księżyca dzięki temu, co odkryje Danuri”.on dodał.

READ  Google G Suite zostanie wypchnięty 1 maja! Jakie są efekty? Jakie są alternatywne rozwiązania?

W czerwcu Korea Południowa z powodzeniem wystrzeliła swoją pierwszą rakietę kosmiczną zaprojektowaną w kraju, która po awarii w październiku 2021 r. umieściła na orbicie kilka satelitów.

Świat z AFP