Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zidentyfikowano mutację, która umożliwiła Covid-19 trwałe przejście ze zwierząt na ludzi

Covid-19 pochłonął obecnie ponad 3,2 miliona istnień ludzkich na całym świecie, znacznie przekraczając liczbę zgonów z powodu poprzednich koronawirusów obserwowanych w ciągu ostatnich 20 lat. Epidemiolodzy natychmiast zasugerowali zwierzęce pochodzenie SARS-CoV-2, ale niewiele wiadomo naukowo na temat mutacji wirusowych, które mogą wystąpić, dopóki wirus nie przystosuje się do ludzi.

To badanie zostało opublikowane w Cell Journal, Udało mu się zidentyfikować region białka „Spike”. ona jest tą jedyną Pozwala wirusowi przyczepiać się do komórek (w szczególności zapalenie płuc), wykazując silny sygnał “pozytywnej selekcji stwierdzonej wokół zmiany w domenie wiążącej receptor” wspomnianego białka Spike. Najwyraźniej zidentyfikowali sekwencję genetyczną, która zmutowała i pozwoliła jej bardzo szybko rozprzestrzenić się wśród ludzi.

Efekt dyfuzji jest 20 razy większy

„W obrębie tego regionu, zlokalizowanego w domenie odbiorczej (RBD), zidentyfikowaliśmy niesynonimiczny polimorfizm pojedynczego nukleotydu (PNG), który został naprawiony we wszystkich dotychczas zsekwencjonowanych genomach SARS-CoV-2” – podkreśla badanie. Ale ta modyfikacja jest obecna we wszystkich ludzkich sekwencjach SARS-CoV-2, ale nie w blisko spokrewnionych wirusach nietoperzy i łuskowców.

Podsumowując, badanie pokazuje, że ta sekwencja zwiększa replikację wirusa w ludzkich komórkach płuc w porównaniu z wariantem „przodkowym”. Efekt tej mutacji jest 20 razy silniejszy niż tradycyjna mutacja koronawirusów. Odkrycia naukowców sugerują zatem, że ta mutacja mogła przyczynić się do pojawienia się SARS-CoV-2 ze „zwierzęcych rezerwuarów”, ale także umożliwiła większą transmisję z człowieka na człowieka.

READ  Najpiękniejszy obraz, jaki widziałem we Francji