Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zeznania Budanowa, szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego

Zeznania Budanowa, szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego

Głos zabrał Cyryl Budanow „Financial Times”.omawia byłego prezydenta Wagnera, „ludzi podobnych do Putina”, ale także sytuację na froncie i potrzebę mobilizacji Kijowa.

Kirill Budanov, lat 38, ukraiński mistrz szpiegów, żyje w cieniu, zawsze będąc w centrum uwagi mediów. W swoim biurze, gdzie nie świeci żadne światło, szef GUR – Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony – rozmawiał z brytyjskim dziennikiem „Financial Times”.Który w niedzielę przekazał swoje uwagi, z których niektóre były dość zaskakujące.

Tym samym niejasno przywołuje śmierć Jewgienija Prigożyna, byłego szefa grupy najemników Wagnera, który rozpoczął swój „marsz” buntu przeciwko Moskwie w czerwcu ubiegłego roku, zanim zginął w sierpniowej katastrofie lotniczej, delikatnie mówiąc, w burzliwych okolicznościach. . Oczy wszystkich były zwrócone na Kreml. Ale Kirill Budanov proponuje inną hipotezę, której w ogóle nie można zweryfikować. „Mówiąc o Prigożynie, nie doszedłbym do tak szybkich wniosków», plotkuje o śmierci głównego najemnika. Zanim dodałem:Twierdzę, że nie ma ani jednego dowodu na to, że zmarł„W każdym razie dla Budanowa”Wagner tam jestSposób na wywołanie zamieszania w związku z rozwiązaniem milicji, otoczony szarymi strefami.Ukraiński oddział grupy najemników zostałby w znacznym stopniu odtworzony w Rosgwardii, Rosyjskiej Gwardii Narodowej.

„podobni” Putina.

Śmierć Prigożyna to nie jedyny temat, w którym Kirill Budanov jest podejrzliwy. Wraca także do bliskiego mu tematu: Władimir Putin i… jemu podobni. Ta teoria jest jak teoriachoroba» Na co rzekomo cierpi rosyjski prezydent, do dziś regularnie pojawia się na portalach społecznościowych, bez najmniejszych dowodów. Sam prezydent GUR stwierdził w przeszłości: „rak„Od Putina, który wykorzysta”Klony„W telewizji” – upiera się „Financial Times”.Ktokolwiek poprosi go o dowód. Jego analitycy będą to badaćFizjonomia» O rosyjskim prezydencie, zwłaszcza o płatkach uszu: „To nie jest takie trudne. Możesz to łatwo zrobić samodzielnie», przeczesuje szpiega, jakby to było oczywiste.

READ  Rosja proponuje budowę stacji kosmicznej we współpracy z Algierią

Jeśli chodzi o przebieg wojny, Kirill Budanov był mniej pozytywny. Od stycznia ubiegłego roku szef rządu GUR jest głównym rzecznikiem wiosennej (i wreszcie letniej) kontrofensywy, która miała wprowadzić Ukraińców na Krym. „Wiosną odbędzie się decydująca bitwa między Ukrainą a Rosją, która zadecyduje o wyniku wojny„Ogłoszono w marcu. Kontratak ostatecznie nie przedarł się przez rosyjską linię Sorovikina, a Ukraińcy zyskali zaledwie kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych. Zdobycie wsi Robotin nie otworzyło drogi do Morza Azowskiego.

Od zimy Rosjanie naciskają na obrzeża małego miasteczka, przejmując inicjatywę na wschód w obwodzie donieckim i ługańskim, zajmując kilka gmin i zagrażając miastu Awdijówka. „Twierdzenie, że wszystko jest w porządku, nie jest prawdą. Twierdzenie, że doszło do katastrofy, również nie jest prawdąBudanov ostrożnie podsumowuje, przyjmując na swój sposób ideę „koniec» Wspominał o tym w listopadzie ubiegłego roku dowódca armii ukraińskiej gen. Założny. W sprawie roku 2024 szef wywiadu wojskowego uważa, aby nie bawić się w wróżenie: „Mam nadzieję, że nasz sukces będzie większy niż ich sukces„.

Pietro, tajemnicza żaba Budanowa

Nie był to już jednak czas na kontratak, którego próbował się bronić. „Choć początkowe plany sugerowały coś innego, dotrzymaliśmy słowa. Tego lata nasze jednostki kilkakrotnie wkroczyły na Krym» – mówi młody generał. Tak naprawdę nie ma podobieństwa między tymi dwoma pomysłami, między dużą operacją, w której biorą udział dziesiątki tysięcy ludzi z jednej strony, a kilkoma misjami komandosów zorganizowanymi przez ukraińskie siły specjalne na plażach Półwyspu Krymskiego z drugiej.

Czy ma to związek z tymi szczególnie ryzykownymi operacjami desantowymi, że Kirill Budanov zabiera żabę Petro, z którą dzieli całkowitą ciemność swojego biura? „stopa» Nie mówi nic więcej o obecności płazów w akwarium.

READ  Dlaczego zdobycie Chersoniu nie jest wynikiem narzuconym?

„bańka mydlana”

Szef GUR woli podkreślać to, co zrobił najlepiej od początku wojny na Ukrainie: celowe operacje na terytorium Rosji, w szczególności dzięki wykorzystaniu dronów. Ale Ukraina rzadko się o to ubiega. „W najbliższej przyszłości nie spodziewamy się radykalnych zmian. Wszystko, co zrobiliśmy, będziemy robić nadal» – wyjaśnia szef wywiadu wojskowego. W nocy z soboty na niedzielę w pobliżu Petersburga wybuchł pożar na stacji benzynowej. Kijów nie przyznał się do ataku, w przeciwieństwie do ataku, który miał miejsce w zeszłym tygodniu na dwóch innych stacjach naftowych.

Za tymi wspaniałymi zwrotami kryje się także pomysł uniknięcia przejścia w historii wojny od idei impasu obu walczących stron do idei możliwego zwycięstwa Rosji. „Każdy mit siły [de la Russie] To bańka mydlana», odwraca się, wskazując na trudności Rosji w utrzymaniu tempa wojny. „To właśnie wyjaśnia poszukiwania przez Rosję broni w innych krajach»– mówi generał, nawiązując w szczególności do transferów amunicji z Korei Północnej. „Przewieźli dużą ilość amunicji artyleryjskiej. To pozwoliło Rosji trochę odetchnąć. Bez ich pomocy sytuacja byłaby katastrofalna., kłóci się. Budanow nie mówi jednak nic o zwiększaniu potencjału rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego ani o zagrażających Ukrainie niedoborach, które wielu ukraińskich urzędników przyznaje dziś publicznie.

Szef GUR przyznaje jednak, że armii ukraińskiej brakuje ludzi. „Brak [de main-d’œuvre] Jasne„, przyznaje, podkreślając, że”Nie jest nawet wykluczone, że możemy obejść się bez mobilizacjiBudanow nawiązuje tu do wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział, że armia zwraca się do niego z prośbą o zmobilizowanie od 400 000 do 500 000 dodatkowych żołnierzy. Sprawa jest drażliwa na Ukrainie. W zeszłym tygodniu w ogólnokrajowej telewizji były prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko , zadzwonił do Zełenskiego i moja waga.Aby powiedzieć ludziom prawdę„o szacunkowych stratach ukraińskich”500 000» Zgony i ciężkie obrażenia – ocena znacznie wyższa niż dotychczas prezentowane.

READ  Obie Korea zgadzają się przywrócić kanały komunikacji między nimi

Mistrz szpiegów stara się uspokoić Rosję, podkreślając, że rosyjskie straty są większe, niż możliwości Moskwy je zrekompensować. Jednak jak dotąd nie ma dowodów na poparcie tej tezy. Wręcz przeciwnie, asystent Budanowa, Wadim Skibitski powiedział w tym tygodniu, że codziennie do armii rosyjskiej wstępuje od 1000 do 1100 osób.» – wspomina „Financial Times”.. Liczby mniej więcej odpowiadają tym, które podaje Moskwa: w 2024 roku ponad 400 tys. Rosjan, zainteresowanych wysokimi zarobkami, podpisałoby kontrakty z wojskiem.

W tej sprzyjającej sytuacji Władimir Putin, który spodziewa się wyborów prezydenckich w marcu przyszłego roku, nie musi rozpoczynać nowej mobilizacji po wrześniu 2023 roku, jedynej jak dotąd po stronie rosyjskiej.

” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >