Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co najmniej czterdzieści siedem osób zostało pochowanych w osuwisku

Co najmniej czterdzieści siedem osób zostało pochowanych w osuwisku

Według wstępnych szacunków, co najmniej 47 osób zginęło w prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach, w poniedziałek 22 stycznia – podają media państwowe. Do tragedii doszło o godzinie 5:51 (21:51 czasu paryskiego) w wiosce Liangshui w kantonie Chenxiong. „Pochowano czterdzieści siedem osób z osiemnastu rodzin”.Jak ogłosiła agencja informacyjna New China News Agency.

„Pilnie ewakuowano ponad dwustu mieszkańców, do akcji poszukiwawczej zmobilizowano dziesięć koparek, trzydzieści trzy wozy strażackie i ponad dwustu ratowników”.– podała telewizja publiczna CCTV.

Film opublikowany przez gazetę New China przedstawia kilkunastu strażaków w pomarańczowych kombinezonach i hełmach, którzy posuwają się po betonowych blokach i innym gruzie. Zdjęcia opublikowane w chińskiej sieci społecznościowej Douyin pokazują także górską wioskę pokrytą śniegiem i domy częściowo zasypane przez coś, co wygląda na osuwisko.

Obszar narażony na osuwiska

Prezydent Chin Xi Jinping zarządził akcję pomocy „Zróbcie wszystko, co możliwe, aby zmniejszyć liczbę ofiar”.Zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez CCTV. „Właściwe jest podjęcie pracy polegającej na pocieszaniu rodzin ofiar i uspokojeniu osób dotkniętych”.potwierdzony.

Miejsce tragedii znajduje się około 1600 kilometrów na południowy zachód od Szanghaju i 350 kilometrów na północny wschód od stolicy prowincji Kunming. Osuwiska występują regularnie w górzystych regionach południowo-zachodnich Chin, szczególnie po deszczu. Nie podano jeszcze przyczyn poniedziałkowej tragedii.

Według lokalnej prasy we wrześniu 2023 r. burze w regionie Kuangsi (na południu) spowodowały osunięcie się ziemi na obszarze górskim, w wyniku którego zginęło co najmniej siedem osób. W sierpniu około dwudziestu osób zginęło w wyniku osunięcia się ziemi po gwałtownej powodzi w wiosce niedaleko dużego miasta Xi'an (na północy). W czerwcu osuwisko w prowincji Syczuan (na południowym zachodzie), która również jest górzysta i odizolowana, zabiło dziewiętnaście osób.

Przeczytaj także | Chiny: Co najmniej 21 osób zginęło w wyniku osunięcia się ziemi

Świat z Agence France-Presse

READ  Atak na Jerozolimę: Eli i Natalie, dwie z siedmiu ofiar, „przyszły pomóc rannym i zostały zastrzelone”