Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zełenski wspomina awarię w Czarnobylu jako ostrzeżenie przed elektrownią w Zaporożu

Ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu nadal budzi niepokój. Prezydent Wołodymyr Zełenski W poniedziałek podniósł widmo katastrofy w Czarnobylu i wezwał do wprowadzenia nowych sankcji przeciwko RosjaPo kolejnych strajkach na tym stanowisku zajmowanym przez Rosjan.

„Świat nie powinien zapominać o Czarnobylu i fakcie, że Zaporoże jest największą elektrownią w Europie. Katastrofa w Czarnobylu (w 1986 r.) to wybuch reaktora i Środek W Zaporożu jest sześć reaktorów ”- powiedział w poniedziałek wieczorem w swoim codziennym wystąpieniu wideo.

Rosjanie kontrolują stronę od 4 marca

Zakład, położony na południu Ukrainy, od 4 marca znajduje się pod kontrolą Rosji. Został zdetonowany dwukrotnie w miniony weekend, jeden z nich w pobliżu reaktora. Kijów i Moskwa obwiniały się o strajki. „Potrzebujemy nowych sankcji przeciwko państwu terrorystycznemu i całemu rosyjskiemu przemysłowi nuklearnemu, co stwarza ryzyko katastrofy nuklearnej” – kontynuował ukraiński prezydent.

Reaktor nr 4 w elektrowni w Czarnobylu eksplodował 26 kwietnia 1986 r., powodując największą cywilną awarię nuklearną i uwalniając chmurę radioaktywną, która rozprzestrzeniła się w całej Europie.

READ  Waszyngton uruchamia zwolnienia dla Chin