Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zełenski był zaniepokojony „złym sygnałem”, jaki wyśle ​​obcięcie pomocy USA

Zełenski był zaniepokojony „złym sygnałem”, jaki wyśle ​​obcięcie pomocy USA

Wołodymyr Zełenski po raz kolejny przypomina nam, że pieniądze to nerw wojny. Prezydent Ukrainy ostrzegł w niedzielę, że spadek wsparcia USA dla Kijowa w obliczu rosyjskiej armii będzie „złym sygnałem”, podczas gdy nowy pakiet pomocowy USA jest obecnie zablokowany w Kongresie.

„Pasywność Stanów Zjednoczonych lub brak wsparcia wysłałyby zły sygnał” – dodał. „To nie byłoby sprawiedliwe wobec nikogo” – stwierdził w wywiadzie wyemitowanym w niedzielę przez niemiecką telewizję publiczną ZDF. Podkreślił także, że „Stany Zjednoczone States to nasz partner numer jeden.”

Negocjacje warte 61 miliardów dolarów

Po dostarczeniu do Kijowa broni wartej dziesiątki miliardów dolarów od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, administracja Joe Bidena wyczerpała swoje środki pod koniec 2023 roku. W związku z tym prezydent zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie około 61 miliardów dodatkowych dolarów, ale negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi. Jeśli chodzi o Republikanów, którzy również są zaniepokojeni imigracją, potknęli się.

Ostatnią transzę amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy ogłoszono 27 grudnia, a Biały Dom wielokrotnie powtarzał, że bez rozszerzenia budżetu nie będzie jej więcej.

Wspierany przez Olafa Schulza

W obliczu tej blokady Wołodymyr Zełenski wezwał Niemcy, aby wykorzystały swoją siłę gospodarczą do zmobilizowania swoich europejskich partnerów w celu wypełnienia luki. Powiedział: „Wiele krajów utrzymuje ważne stosunki gospodarcze z Niemcami, a ich gospodarki zależą od decyzji Niemiec, ponieważ mają one silną gospodarkę”. Według niego „Niemcom może się udać wzmocnienie (wsparcie) ze strony Unii Europejskiej”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w środę swoich europejskich partnerów do zintensyfikowania zobowiązań w zakresie zbrojeń. „Europa musi zrobić więcej, aby wesprzeć Ukrainę w obronie swojego kraju” – powiedział tygodnikowi. Olej umieraWierząc, że dotychczasowe składki zaplanowane przez kraje europejskie na rok 2024 „nie są wystarczająco wysokie”.

READ  W Maroku fosforany służą dyplomacji

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, Wołodymyr Zełenski chciał w niedzielę zachować optymizm co do możliwości wygrania nadchodzących wyborów prezydenckich w USA przez Donalda Trumpa, uważanego za mniej wspierającego Kijów. „Nie sądzę, że cała polityka USA zależy od jednej osoby” – stwierdził, wierząc, że „zdecydowana większość Demokratów i Republikanów popiera Ukrainę”.