Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Maroku fosforany służą dyplomacji

W Maroku fosforany służą dyplomacji

Opublikowano w niedzielę, 4 grudnia 2022 r. o 13:24

Analitycy twierdzą, że Maroko, największy eksporter fosforanów w Afryce, wykorzystuje swoje pierwsze zasoby naturalne, aby zdobyć poparcie dyplomatyczne dla swojego stanowiska w kluczowej sprawie Sahary Zachodniej.

W przypadku deuxième année consécutive, le royaume enregistre des recettes records grace aux exports of fosforans, benéficiant de l’envolée des prix de ce minerai essential for the sécurité alimentaire of the African depuis les perturbations liées à la guerre in Ukraine, pays envahi par Russia .

„Jest to minerał strategiczny, ponieważ jest ważny dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział agencji AFP Abdelrahim Handouf, specjalista ds. polityki rolnej. W obliczu wzrostu populacji nawozy są „najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie produktywności gospodarstw”, mówi.

Maroko jest drugim co do wielkości producentem fosforanów na świecie po Chinach i posiada 70% światowych rezerw.


Fosforyty wydobywa się od 1921 roku w Maroku oraz na Saharze Zachodniej, co stanowi 8% krajowej produkcji. Rabat kontroluje prawie 80% Sahary i jest byłą kolonią hiszpańską.

Maroko odpowiada za 31% światowego rynku fosforanów, według Office Cherif Phosphates (OCP), spółki publicznej, która ma monopol na jego eksploatację.

Oczekuje się, że OCP odnotuje obrót w wysokości ponad 130 miliardów dirhamów (około 11,5 miliarda euro) w 2022 roku, co oznacza wzrost o 56% w ciągu jednego roku.

– „Napięcia geopolityczne” –

Ceny nawozów, których Rosja jest największym eksporterem na świecie, wzrosły z powodu zachodnich sankcji wobec Moskwy oraz wzrostu cen gazu ziemnego niezbędnego do ich produkcji.

Ale już przed inwazją na Ukrainę w lutym, wzrost cen był napędzany eksplozją popytu po pandemii Covid-19, ograniczeniami eksportowymi nałożonymi przez Chiny oraz potrzebami Indii, głównego światowego importera, którego zapasy zostały wyczerpane. Mounirowi Halimowi, ekspertowi w branży.

READ  Poniżej znajduje się ranking 10 najpotężniejszych trzęsień ziemi od 1900 roku

OCP czterokrotnie zwiększył swoje moce produkcyjne w latach 2008-2021 do 12 mln ton rocznie i planuje wyprodukować 15 mln ton do końca 2023 roku.

Aby „zasilić wszystkie swoje narzędzia przemysłowe + zieloną energię + do 2027 r.” i osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla przed 2040 r., grupa przedstawiła w sobotę plan inwestycyjny o wartości 11,5 mld euro.

Maroko zwiększyło eksport fosforanów o 66% w ciągu jednego roku pod koniec września, o wartości przekraczającej 8,5 miliarda euro, według Ministerstwa Walut.

Ale produkcja międzynarodowa pozostaje ograniczona, a „napięcia geopolityczne mogą w krótkim okresie narzucić nowe ograniczenia podaży” – zauważyła Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

– „Zwycięski joker” –

W tym kontekście fosforany stały się dla Maroka narzędziem w jego determinacji do rozwiązania na swoją korzyść niekończącego się konfliktu w Saharze Zachodniej, któremu przeciwstawia się separatystów z Sahary, wspieranego przez Algierię Frontu Polisario.

Nawozy są „zwycięzcą żartów w marokańskiej dyplomacji”, podczas gdy Office Chérifien des Phosphates stało się jej „gospodarczym ramieniem”, jak wynika z analizy lokalnej prasy.

W ten sposób Maroko przypomniało transport 50 000 ton nawozów, który według mediów miał trafić do Peru po przywróceniu przez ten kraj stosunków z zainstalowaną przez separatystów Saharyjską Arabską Republiką Demokratyczną.

„Maroko używa swojej broni gospodarczej w pragmatyczny sposób” – powiedział Tajeddine El Husseini, profesor stosunków międzynarodowych, przyznając jednocześnie, że może to mieć „efekt polityczny”.

OCP wzmacnia swoją międzynarodową obecność, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim, ponieważ ma siedzibę w 16 krajach i 12 spółek zależnych.

Otworzył mieszalnię nawozów w Nigerii i podpisał kontrakt na uruchomienie kolejnej fabryki w Etiopii.

Publiczny gigant planuje przeznaczyć 4 mln ton nawozów na „wsparcie bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce” w 2023 roku. To po wyeksportowaniu w tym roku do krajów afrykańskich 500 tys. ton fosforytów, albo za darmo, albo po preferencyjnych cenach.

READ  Patrick Bruel i Enrico Macias na paryskiej demonstracji domagającej się uwolnienia zakładników

Komentator polityczny Naoufel Bouamri powiedział: „Maroko rozpoczęło kilka lat temu projekty współpracy gospodarczej z kilkoma krajami afrykańskimi, zwłaszcza tymi, które były mu wrogie w kwestii Sahary”.

„To sposób na zbliżenie się i być może skłonienie tych krajów do zmiany stanowiska w przyszłości”.