Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

zdrowie.  Czy wkrótce będziemy w stanie wyleczyć wszystkie rodzaje raka?

zdrowie. Czy wkrótce będziemy w stanie wyleczyć wszystkie rodzaje raka?

Rak zaczyna się w komórkach ludzkiego ciała. Komórka była pierwotnie normalna, ale w pewnym momencie nie rośnie lub nie dzieli się normalnie lub umiera, kiedy powinna. Z tej komórki mnoży się w chaotyczny sposób coraz więcej nieprawidłowych komórek, które ostatecznie tworzą masę zwaną guzem.

„Nie ma jednego nowotworu, jest wiele rodzin i podrodzin nowotworów, co oznacza, że ​​nie możemy ich porównywać ani podać jednolitej definicji” mówi dr Alain Toledano, radioonkolog i założyciel Instytutu Raffaele, Europejskiego Centrum Medycyny Integracyjnej. Rak dotyczy szerokiej gamy chorób, które bardzo się od siebie różnią.

Najczęstszymi rodzajami raka są rak prostaty, rak piersi, rak jelita grubego i rak płuc. Chociaż terapie są coraz skuteczniejsze, nowotwory wciąż są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie (10 mln zgonów w 2020 r. według Światowej Organizacji Zdrowia). W 2018 roku we Francji zdiagnozowano 382 000 nowych przypadków raka.

Podczas gdy niektóre nowotwory nadal miały złe rokowania – trzustki, przełyku i wątroby – 5-letnie przeżycie pacjentów znacznie się poprawiło w przypadku innych: +21 punktów dla raka prostaty (93%), +11 dla czerniaka skóry (93%), +9 punktów na raka piersi (88%). Ale nawet przy dobrych rokowaniach ryzyko nawrotu jest trudne do zrozumienia dla pacjentów.


Podczas gdy niektóre nowotwory są nadal niedodiagnozowane – oraz przełyku i wątroby – u pozostałych pacjentów 5-letnie przeżycie znacząco się poprawiło: +21 punktów dla raka prostaty (93%), +11 punktów dla raka skóry (93%), +9 punktów dla raka piersi (88%). Obrazy Adobe Stock

Uzdrowienie czy przebaczenie?

Możemy skutecznie powiedzieć o pacjencie, że został wyleczony z raka, kiedy otrzymał leczenie, że rak zniknął i że nigdy nie nawrócił. „Ale lekarzowi bardzo trudno jest trzymać się leczenia z pacjentem” wyjaśnia prof. Stephen Luguel, hematolog, dyrektor Zespołu Szpitalnego Instytutu Curie.

READ  Kraby odpowiedzialne za chorobę neurologiczną?

z powodu ? Ryzyko nawrotu lub nawrotu, choć niewielkie, niemożliwe do przewidzenia. Ryzyko to, jeśli zmniejsza się w miarę oddalania się od choroby, nigdy całkowicie nie zniknie. Jest bliski zeru, ale nigdy nie spada do zera.

„Nie możemy już wykryć choroby. Wtedy mówimy o całkowitej remisji, co oznacza, że ​​nie ma już komórek chorobowych, które można wykryć za pomocą dostępnych nam środków. Powiedzieć pacjentowi, że jest wyleczony, to powiedzieć mu, że nigdy nie będzie nawrotu.Możemy więc powiedzieć, że wyleczyliśmy niektóre rodzaje raka na podstawie statystyk, ale powiedzenie pacjentowi, że jest wyleczony i że nigdy nie będzie nawrotu, jest nieco bardziej skomplikowane. Hematolog kontynuuje.

Zatem może istnieć resztkowa komórka rakowa, której medycyna (obrazowanie, pobieranie próbek) nie może wykryć, ponieważ identyfikacja tej komórki wykracza poza dostępne umiejętności technologiczne. „Ale zawsze negujemy zdolność medycyny do wykrywania najmniejszych oznak anomalii” mówi Stephen Le Joel.

O ile w zbiorowej wyobraźni często myślimy o wyzdrowieniu po pięciu latach, to jednak nie ma reguły w tej kwestii, Nowotwory bardzo się od siebie różnią. Niektóre nowotwory mają szczyt nawrotu po 2-3 latach, inne po 6-7 latach. Dlatego nie możemy powiedzieć pacjentowi po 5 latach choroby nowotworowej, że został wyleczony. Decyduje dr Toledano.


Postęp terapeutyczny jest obecnie wykładniczy. Terapie celowane i immunoterapia, wchodzące w skład tzw. medycyny precyzyjnej, umożliwiły w ostatnich latach znaczny postęp w postępowaniu terapeutycznym z pacjentami. Obrazy Adobe Stock

Innowacyjne terapie, dzięki którym można w to uwierzyć?

Postęp terapeutyczny jest obecnie wykładniczy. Terapie celowane i immunoterapia, wchodzące w skład tzw. medycyny precyzyjnej, umożliwiły w ostatnich latach znaczny postęp w postępowaniu terapeutycznym z pacjentami.

„Immunoterapia, terapie celowane, terapie komórkowe, podejścia kombinatoryczne… wywodzą się tylko z jednego: lepszego zrozumienia choroby. Od momentu, gdy poznaliśmy naszą piętę achillesową, byliśmy w stanie opracować leczenie precyzyjnie ukierunkowane. W rezultacie, jest coraz mniej terapii, które są toksyczne dla komórek. sąsiedni dźwięk.” Profesor Luguel wyjaśnia.

READ  Naukowcy po raz pierwszy odkrywają bańkę zakrzywiającą czasoprzestrzeń

W 2022 roku, według National Cancer Institute, medycyna precyzyjna obejmuje 144 leki: 107 cząsteczek to terapie celowane, a 37 to specyficzne immunoterapie. Te terapie są ukierunkowane na specyficzną nieprawidłowość molekularną w komórkach nowotworowych.

Zatem wybór leku będzie zależał od nieprawidłowości zidentyfikowanej w guzie. „Nie liczy się narząd, w którym narodził się nowotwór, ale przede wszystkim rodzaj komórek, z którymi mamy do czynienia. Na niektóre typy opracowano lek, na inne jeszcze nie opracowano”. Notatki Alana Toledano.

Te nowe zabiegi nie zastępują zabiegi Tradycyjny, ale kompletny arsenał terapeutyczny dostępny dla zespołów opieki zdrowotnej. Chirurgia, radioterapia, chemioterapia i hormonoterapia pozostają sprawdzonymi metodami leczenia.


Wreszcie, przed leczeniem, to profilaktyka pomoże zapobiegać nowotworom. Alkohol, tytoń, brak aktywności fizycznej i ekspozycja na słońce… 40% nowotworów Tak zwane „raki, którym można zapobiegać”. Obrazy Adobe Stock

Ekranizacja: świetne zmiany

Wiemy również, że w przypadku ogromnej większości nowotworów, im wcześniej zostanie wykryty, tym lepsze będzie leczenie. Podczas gdy większość narzędzi do badań przesiewowych opiera się na obrazowaniu medycznym i inwazyjnym pobieraniu próbek, pojawienie się Płynne biopsje Może umożliwić wcześniejsze diagnozowanie nowotworów, wykrywając specyficzne dla raka biomarkery we krwi lub moczu.

Te biomarkery, znamy je coraz lepiej, bo coraz lepiej wiemy o cechach nieprawidłowych komórek. Wykrycie nieprawidłowych komórek lub DNA we krwi przed pojawieniem się guza pozwoli na znacznie wcześniejsze zdiagnozowanie raka i skuteczniejsze leczenie. Dr Toledano potwierdza.

Wreszcie, przed leczeniem, to profilaktyka pomoże zapobiegać nowotworom. Alkohol, tytoń, brak aktywności fizycznej i ekspozycja na słońce… 40% nowotworów Tak zwane „raki, którym można zapobiegać”. W nadchodzących latach profilaktyka pozostanie jedną z najlepszych broni w walce z rakiem.

źródło : Narodowy Instytut Raka, Światowa Organizacja Zdrowia