Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Virgin Galactic powraca w kosmos po blisko dwuletniej przerwie

Opublikowano w czwartek, 25 maja 2023 r. o 21:51

Firma założona przez miliardera Richarda Bransona ogłosiła, że ​​statek kosmiczny firmy zajmującej się turystyką kosmiczną Virgin Galactic dotarł w czwartek w kosmos po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

Lot, piąty lot firmy, który przekroczył granicę kosmosu, był ostatnim sprawdzianem przed rozpoczęciem operacji komercyjnych.

Ogłoszone teraz pod koniec czerwca, oczekiwano tego od lat, a około 800 klientów kupiło już bilety.

Program kosmiczny Virgin Galactic miał wieloletnie opóźnienia, w szczególności z powodu wypadku w 2014 roku, który spowodował śmierć pilota.

Następnie, po locie kosmicznym, w którym wziął udział sam Brytyjczyk Richard Branson w lipcu 2021 roku, firma ogłosiła przerwę poświęconą ulepszaniu swojego sprzętu. Trwało to znacznie dłużej niż pierwotnie planowano.

W czwartek misja o nazwie Unity 25 odbyła się z Spaceport America, na pustyni w Nowym Meksyku (południowy zachód).

Załoga składa się z pracowników Virgin Galactic.

„Patrzenie stamtąd na naszą piękną planetę, coś, czego niewielu śmiertelników było w stanie zrobić, było uroczystym doświadczeniem, które napełniło mnie pokorą i zdumieniem” – powiedział Christopher Hoy w oświadczeniu firmy.

Dodał: „Jako jeden z pierwszych dwudziestu czarnych ludzi, którzy wyruszyli w kosmos, mam nadzieję, że mogę zainspirować następne pokolenie astronautów”.

– Kilka minut nieważkości –

Ogromny samolot transportowy, nazwany VMS EVE, wystartował o godzinie 9:15 czasu lokalnego (15:15 GMT) z konwencjonalnego pasa startowego, z dwoma pilotami za sterami. Następnie zrzuca na wysokość statek o nazwie VSS Unity, który wygląda jak duży prywatny odrzutowiec. Na pokładzie: czterech pasażerów i znowu dwóch pilotów.

Następnie maszyna pracowała na swoim silniku, aż przekroczyła 87 kilometrów (według armii USA definicja przestrzeni kosmicznej to 80 kilometrów).

Następnie statek opadł podczas zawisu, zanim wylądował na pasie startowym, jak konwencjonalny samolot, o godzinie 10:37 czasu lokalnego.

READ  3 zmiany w diecie, które powinna wprowadzić każda kobieta po 50. roku życia

W sumie proponowana przejażdżka oferuje tylko około dziesięciu minut w kosmosie, ale pasażerowie mogą się rozdzielać i unosić w stanie nieważkości.

Pierwszy komercyjny lot, nazwany Galactic 01, zostanie przeprowadzony przez włoskie siły powietrzne.

W latach 2005-2014 Virgin Galactic sprzedało około 600 biletów kosmicznych w cenie od 200 000 do 250 000 USD. Następnie w ostatnich latach sprzedano 200 kolejnych, po 450 000 USD za sztukę.

Virgin Galactic konkuruje z Blue Origin, firmą miliardera Jeffa Bezosa, która również oferuje krótkie loty suborbitalne i wysłała już 32 osoby w kosmos.

Ale od wypadku we wrześniu 2022 roku podczas lotu dronem, jego rakieta została uziemiona. A Blue Origin obiecał w marcu wznowienie lotów kosmicznych „wkrótce”.