Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zdrowie: Alarmujący postęp „gigantycznego kleszcza” we Francji: Wiadomości

Zdrowie: Alarmujący postęp „gigantycznego kleszcza” we Francji: Wiadomości

Pojawienie się tak zwanych „gigantycznych” kleszczy wywołało w piątek 14 czerwca zaniepokojenie w południowej Francji, podaje TF1info.

Wraz z powrotem słonecznych dni wzrasta ryzyko ukąszeń przez owady, takie jak komary czy kleszcze. Jednak w południowej Francji niezwykły wygląd „gigantycznego” kleszcza budzi ogromne zaniepokojenie. piątek, 14 czerwca, Informacje o TF1 Twierdzi, że kleszcz dwukrotnie większy od typowego kleszcza rozprzestrzenia się szybko. W maju Santé Publique France poinformowało, że „Hyalomma Marginatum” występuje już na Korsyce oraz w kilku śródziemnomorskich departamentach: Bouches-du-Rhône, Var i Alpes-Maritimes.

Wraz ze wzrostem liczby tych kleszczy zwiększają one również ryzyko dla zdrowia. Te małe stworzenia mogą przenosić niektóre rodzaje infekcji, w tym boreliozę. Jednak ten nowy gatunek może również przenosić wirusa gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej, jeśli zostanie ukąszony przez kleszcza przenoszącego wirusa. Według strony internetowej TF1info, jeśli jego obecność wykryto już we Francji, latem 2023 r. pasożyt ten występuje naturalnie w Afryce Północnej, Europie Południowej i Azji.

Jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy?

Kleszcze te, przybywające do Francji wraz z ptakami wędrownymi, są również bardziej agresywne. Zamiast czekać, aż przejdzie obok nas człowiek lub zwierzę, gatunek ten będzie w stanie wyśledzić swoją ofiarę, a nawet ścigać ją na odległość około 100 metrów przez kilka minut. W przypadku ukąszenia kleszcz może pozostać przyczepiony do żywiciela przez około miesiąc, żywiąc się jego krwią. Aby zapobiec ukąszeniom kleszczy i przenoszonym przez nie chorobom, należy zachować szczególną czujność i unikać wysokich traw i krzewów, gdzie kleszcze są częstsze. Ponadto zaleca się noszenie odzieży zakrywającej ręce i nogi, aby zapobiec przyczepianiu się kleszczy. Niektóre środki owadobójcze można również stosować zapobiegawczo.

Opublikowano 14 czerwca o 18:40, Angeline da Costa, 6Medias