Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zbigniew Drazkowski, uczeń Emmy w Polsce

Zbigniew Drazkowski oficjalnie przeszedł na emeryturę 1 styczniaEr Kwiecień. Ale założyciel pierwszej wspólnoty Emmas Polska Nie wyobrażam sobie, kiedy to się skończy Na Ukrainie wybucha wojnaTo niecałe 80 kilometrów od rodzinnego Lublina.

„Do 25 lutego zbieraliśmy się, by powitać 25 ukraińskich uchodźców”. Mówi ten kochający człowiek, pionier polskiej gospodarki społecznej i spójnej po upadku komunizmu w całym obozie wschodnim. W wieku 65 lat wciąż jest pełen energii, czasami impulsywny i określa się jako genialny myśliciel i miłośnik przyrody.

Raport. Od Emdurgu po Lublin dwie wspólnoty Emmas pomagają ukraińskim uchodźcom

„Chciałem zostać marynarzem, ale pływanie łodzią po rzece Nretva w byłej Jugosławii skłoniło mnie do zastanowienia się nad sensem życia”, On tłumaczy. Student opuszcza Politechnikę Szczecińską i przystępuje do franciszkańskiej serii mniejszych kapucynów, wznawiając jednocześnie studia filozoficzne i teologiczne na Katolickim Uniwersytecie w Dublinie. Znaleziska „Szczęśliwy” Św. Franciszek z Asyżu spędził kilka miesięcy w lubelskich slumsach, jednej z najbiedniejszych części Polski, a po sześciu latach porzucił ścieżkę religijną, zdając sobie sprawę, że jego miłość do najmłodszych wykracza poza zwykłą strukturę życia monastycznego. .

„Życie jak rodzina z tymi, którzy nie mają rodziny”

Najmniejsi w Polsce to ludzie ulicy i chorzy psychicznie. W latach 80. Zbigniew Drazkowski stał się częstym uczestnikiem wspólnoty L’Arche oraz ruchu wiary i światła, dzięki czemu zaprzyjaźnił się ze szwajcarską pielęgniarką Jacqueline Lobard: 89 Latem zapytał mnie, ile będzie tu kosztować ziemia. Mówi afrodyzjak o niebieskich i miękkich oczach. Tylko 400 USD za 4000 metrów2. Jacqueline była w stanie zebrać ponad 6000 $. ?

Polak spieszy się z zakupem działki w Kreśnicy Zara na obrzeżach Lublina. „Przed wysoką inflacją” Po upadku żelaznej kurtyny i liberalizacji gospodarki. Wiosną 1990 roku założył Fundację Między Nami, która przyjmuje osoby chore psychicznie. „Życie jak rodzina z tymi, którzy nie mają rodziny”. Rozpoczyna budowę pierwszego budynku w środku łąki i jelenie.

READ  „Wartości, które łączą Polaków”. Trybunał Prezydenta RP Andrzeja Duda

„Pomimo trudności Zbigniew ma niesamowitą umiejętność dzielenia się swoimi planami i mobilizowania się wokół niego.” Jacqueline Lobard świadczy o utworzeniu Przyjaciół Mitsi Nami. Jedno prowadzi do drugiego, przedsiębiorcy społeczni spotykają się i rozwijają z Ulrikiem von Blairem, współzałożycielem niemieckiego oddziału Lekarzy bez Granic. „Warsztaty Kariery dla Osób Upośledzonych Umysłowo”.

Wtedy koleżanka z Polski, emerytowana nauczycielka francuskiego, prosi ją o pomoc w tworzeniu ruchu Emmas w Polsce: „Stephen Drexler, założyciel Emmas Germany, zaprosił mnie na Międzynarodowe Zgromadzenie Ogólne Emmas w Kolonii we wrześniu 1992 roku i byłem w pełni utożsamiany z ruchem”.

Pizzeria Emmus

Wielka aukcja Emmy zorganizowana w 1994 roku na stadionie w Kolonii przyniosła 120 000 marek niemieckich. „Kup nową ziemię i zbuduj tam szopę”– wyjaśnia Zbigniew Drażkowski. Zarejestrował Stowarzyszenie Emmas i natychmiast założył spółdzielnię środowiskową.

Wyjątkowość Emmas Poland, która dziś liczy trzy społeczności, bez wątpienia powinna powitać również osoby transpłciowe. W Lublinie w czterech domach wspólnoty mieszka 35 współpracowników: zbierają i odsprzedają używane przedmioty oraz wykonują małą architekturę, w tym szachownice osadzone w granitowych stołach. Emmie, „Jest napisane jedną literą jestem Z nami w Ewangelii”W styczniu 2016 roku otworzył również pizzerię w Laponii.

„Świat nie jest sprawiedliwy, robię swoją część”

Rodzice czterech dziewczynek i chłopca – Francisco (Fran்கois) – są już dorośli, a Zbigniew i jego żona Ania adoptują trójkę dzieci ze społeczności opuszczonej przez rodziców trzy lata temu. Zaniepokojony wojną przedstawiciel ruchu Emmas na Wschodzie jest zachwycony, widząc, jak wiele drzwi otworzyli Polacy przed ukraińskimi uchodźcami: „Chociaż stosunki między naszymi dwoma krajami były często napięte, mamy okazję napisać nowy rozdział we wspólnej historii. ?

Raport. W Polsce jedność na wszystkich szczeblach w przyjmowaniu uchodźców ukraińskich

Znany i ceniony w Polsce za działalność społeczną, Zbigniew Drażkowski został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski za wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego po 1989 roku. „Świat nie jest sprawiedliwy, ja robię swoją część”, Odpowiada głośno. Założyciel Emmas Poland wahał się, zanim zgodził się na temat artykułu KrzyżWe Francji Abe Pierre spotkał się kilka razy w kraju, w Dublinie i gdzie indziej: „Możemy zaprzyjaźnić się z tym, który był prawdziwym prorokiem, ale przede wszystkim zwykłym człowiekiem” Jest zachwycony.

READ  Bruksela na progu uwolnienia środków europejskich dla Polski

——-

Jego inspiracja. „Woda, bardzo skuteczna i bardzo uprzejma, cenna i czysta”

„Woda jest dla mnie nieodłączna. Pochodzę z pojezierza nad Bałtykiem, gdzie mieszkańcy ją cenią. Mówi Zbigniew Drazkowski, który kocha szeroko otwarte przestrzenie i przygody. Miłość do natury nigdy go nie opuściła, a po jej zakończeniu dołącza do rodzinnej sałatki na własnych Kaszubach. Dlaczego ją zachęcasz? „Nie jest łatwo powiedzieć to, czego nie można wyrazić, Polak francuskojęzyczny odpowiada. Poeci mogą … ” Cytując przegląd św. Franciszka z Asyżu i jego stworzeń: „Chwała Tobie, mój Panie, za najbardziej pożyteczną i najpokorniejszą, drogocenną i czystą siostrzaną wodę. ?