Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zarządy PKN Orlen i Lotosu w Polsce zatwierdzają plan połączenia

PKN Orlen, największa rafineria ropy naftowej w Polsce, i ich zarządy Grupa Lotos nr 2 zatwierdziły w czwartek plany połączenia, ogłoszone po raz pierwszy w 2018 roku, ale zostały opóźnione ze względów finansowych.

Obie rafinerie są kontrolowane przez państwo, a połączenie jest częścią szerszego planu rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Spółki poinformowały, że za każdą akcję Lotosu akcjonariusze Lotosu otrzymają 1,075 akcji PKN.

Aby połączenie doszło do skutku, akcjonariusze obu grup muszą wyrazić zgodę na wymianę udziałów. Akcjonariusze posiadający co najmniej 80% akcji Lotosu muszą poprzeć warunki połączenia, aby je uznać.

Skarb Państwa kontroluje 53,2% Lotosu i 27,5% Orlenu. Oczekuje się, że fuzja zakończy się z 35,7% udziałów, poinformował PKN w prezentacji.

Publiczne zgromadzenia interesariuszy powinny odbyć się w lipcu, a połączenie powinno zostać zarejestrowane i zakończone do sierpnia.

PKN Orlen ogłosił zamiar zakupu Lotosu w 2018 roku, ale musiał spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. W styczniu PKN zapowiedział, że zgodnie z unijnymi zasadami wotum nieufności sprzeda i przejmie część aktywów Lotosu od firm, w tym Saudi Aramco i węgierskiego MOL.

Krytycy, w tym kilku byłych polskich ministrów gospodarki, stwierdzili, że brak przejrzystości w sprzedaży aktywów Lotosu, w tym udziałów w gdańskiej rafinerii i sieci detalicznej MOL, doprowadzi do dominacji rosyjskich paliw na lokalnym rynku.

Argumenty te stały się popularne po tym, jak Rosja najechała Ukrainę, a Węgry zablokowały unijne sankcje na rosyjską ropę i produkty rafineryjne.

Ale Orlean i rząd twierdzą, że fuzja poprawi pozycję rynkową firmy, siłę przetargową i możliwości inwestycyjne.

Akcje Lotosu podrożały w czwartek o 0,7% do 70,84 zł, a akcje PKN straciły 0,5% do 71,98 zł. Plan połączenia został ogłoszony po zamknięciu rynku.

(1 USD = 4,2598 Slodis) (Raport Marka Streleckiego, Anny Koper, Adriany Ebert i Anny Panaka; Redagowanie: Kirsten Donovan i David Holmes)

READ  W Polsce białoruscy przeciwnicy spotykają się z reakcjami odrzucenia