Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zapis dwóch sióstr rozdzielonych wojną na Ukrainie

Elisa Minot

Opublikowany wczoraj o 19:37 i zaktualizowany wczoraj o 20:38.

Sasza w Kijowie na wezwanie ze swoją starszą siostrą Olgą z podziemnego parkingu, na którym schroniła się podczas bombardowania 24 lutego 2022 r.

Sasza K. i Olga K. To Ukraińcy. Mają 32 i 34 lata. Sasha mieszka w Kijowie, zaczynała w PR, mieszka z Victorem i ich psem. Olga od siedmiu lat mieszka pod Paryżem, jest handlarzem win i znakomitym koneserem win francuskich, jest w związku z Yannisem. Poznaliśmy Olgę na Ukrainie po rewolucji na Majdanie w 2014 roku, studiowała francuski na uniwersytecie. W rodzinie Olgi i Sashy bardzo kochamy frankofony. Ich ojciec jest nauczycielem języka francuskiego. Olga często nazywa swoją młodszą siostrę kamieniem, a Sasha mówi, że najstarsza jest bardzo wrażliwa.

W ten czwartek, 24 lutego, w dniu, w którym armia rosyjska zaatakowała Ukrainę, zapytano ich, czy zgodzili się na rozpoczęcie rekordu, każdy z osobna. Od tego czasu piszą to, co stało się ich codziennym życiem. Jeden w Kijowie, ukrywa się na podziemnym parkingu, drugi w Paryżu z niepokojem czeka na wieści o rodzinie. Opowiadają dwoma głosami wojnę, jaka spotkała ich kraj. Walka, w której wszystko zmienia się każdego dnia i wszystko może się zmienić.

czwartek 24 lutego

Sasha: Obudził nas dźwięk bombardowania. Cały dzień robiliśmy zakupy z bagażem. Wyobrażamy sobie wszystkie możliwości: pozostanie lub wyjazd, zabranie rzeczy lub pozostawienie ich, pozostanie z osobami starszymi lub uratowanie siebie. Moja mama nie mieszka zbyt daleko, więc spakowała się i przyjechała do mieszkania, w którym mieszkam z moim partnerem Victorem. Mój ojciec, który mieszka z żoną w innej dzielnicy, zszedł na dół, żeby ukryć się w metrze. Moja babcia jest w domu, z niepełnosprawną ciocią nie mogą zejść do schroniska. Z Wiktorem i Mamą, gdy usłyszeliśmy trzy syreny, udaliśmy się do schronu niedaleko naszego domu. Sięga on czasów II wojny światowej, jest bardzo stary i było tam tak wielu ludzi… Nie chcę tam wracać. Ale dobra wiadomość: mamy Internet! Na szczęście Putin chce i potrzebuje wojny hybrydowej. Udało mi się wyprowadzić buldoga francuskiego na spacer. Opuścimy Ukrainę, nie mamy innego wyjścia. Olga czeka na nas we Francji.

READ  Globalni agenci Matants Market 2021 Prezentacja i przegląd, analiza łańcucha branżowego, segmentacja i regiony, prognoza do 2031

Olga: Dziś rano na ekranie mojego telefonu zobaczyłam przerażone oczy mojej młodszej siostry. Nie wiem co robić. Idę ? Mój przyjaciel Yannis, który nie jest Ukraińcem, powiedział mi, że to absurd, abym został, aby powitać ich we Francji. Moja mama kilka razy rozmawiała przez telefon. Jest przekonana, że ​​Putin był rzeczywiście zaskoczony oporem Ukraińców. Mówi, że Rosjanie będą na ulicy… Moja 85-letnia babcia wszystko, co się dzieje, przedstawia perspektywicznie: przeszła już wojnę, a miała już pięć, sześć lat ukrywa się w piwnicy . Moja babcia przypomina mi, że kiedyś nazywaliśmy Rosję i Ukrainę dwiema siostrzanymi republikami. Siostra nie powinna ci tego robić. A Sasha, która nie odpowiadała od półtorej godziny, denerwuje mnie!!! Chcę wiedzieć, co robią wszyscy inni przez cały czas, uspokoiłbym się, gdybym wiedział. Nie mogę przestać oglądać wiadomości: strona prezydenta, strona rady miejskiej Kijowa, niezależny białoruski kanał Biełsat TV, Instagram, Facebook… Nigdy nie będę spał.

Masz jeszcze 77,05% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.