Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zapalenie wątroby u dzieci pozostaje tajemnicą: możliwy związek z psami badanymi przez władze Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania została szczególnie dotknięta wzrostem przypadków utajonego dziecięcego zapalenia wątroby i uruchomiła kilka badań, aby zrozumieć pochodzenie choroby.

Brytyjska Agencja Zdrowia opublikowała nowy punkt dotyczący przypadków ostrego zapalenia wątroby, które szczególnie dotyka dzieci w wieku do 10 lat.

Brytyjskie władze starają się rozwikłać zagadkę tej choroby wątroby, która w całym kraju zaatakowała już 163 chłopców i dziewczynki, w większości poniżej piątego roku życia. 11 z nich przeszło przeszczep wątroby.

Wielu ekspertów współpracuje z brytyjską Agencją Bezpieczeństwa Zdrowia, aby lepiej zrozumieć pochodzenie choroby. Wirusy wywołujące to zapalenie wątroby zwykle nie są wykrywane u nowo zarażonych dzieci. Inne ścieżki są stopniowo wykluczane. Covid nie wydaje się być powiązany, nawet jeśli niektóre dzieci zostały zarażone krótko wcześniej. Żadne z zarażonych dzieci nie zostało zaszczepione przeciwko Covidowi. Ten ostatni jest zatem wykluczony z możliwych przyczyn.

Następnie eksperci przyglądają się środowisku dzieci. „Stosunkowo duża liczba rodzin posiada psy lub ma z nimi kontakt” – mówi raport UKHSA. W sumie trzy czwarte dzieci dotkniętych chorobą.

Dlatego poważnie badany jest możliwy związek z obecnością psów w domu, nawet jeśli niektórzy eksperci nie wykluczają hipotezy zwykłego zbiegu okoliczności.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że do tej pory na całym świecie wykryto 348 prawdopodobnych przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci o nieznanym pochodzeniu.

Dla przypomnienia lista objawów tego zapalenia wątroby:
Zażółcenie białej części oczu lub skóry (żółtaczka).
Ciemny mocz
– jasnoszare stołki
Swędząca skóra
Bóle mięśni i stawów
– wysoka temperatura
– Zmęczony
– Anoreksja
– ból brzucha

READ  W Drodze Mlecznej odkryto nową masywną strukturę