Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkrycie supermasywnej czarnej dziury to „moment historyczny” według prezesa Francuskiego Towarzystwa Astronomii i Astrofizyki

W sercu naszej galaktyki jest już czarna dziura. Strzelec A został po raz pierwszy uwieczniony na zdjęciach dzięki międzynarodowej współpracy astronomów. „Historyczny moment”, oddziałuje w czwartek, 12 maja we Francji Eric Lagadec, astrofizyk z Obserwatorium na Lazurowym Wybrzeżu i prezes Francuskiego Towarzystwa Astronomii i Astrofizyki. To zdjęcie zostało wykonane trzy lata po pierwszym zdjęciu czarnej dziury znajdującej się w odległej galaktyce M87. Strzelec A ma masę około czterech milionów słońc i znajduje się 27 000 lat świetlnych od Ziemi.

franceinfo: Dlaczego jest to historyczny moment?

Eric Lagadec: Powiedziałbym, że mamy dwa łóżka. Mamy układ słoneczny, wokół którego krążą Słońce, Ziemia i inne planety. Jest też Droga Mleczna, nasza własna galaktyka. Od czasów ludzkości łatwo było obserwować słońce. Ale od 1933 wiemy, że w centrum Galaktyki jest coś niesamowitego, to znaczy mamy źródło promieniowania, a potem zdajemy sobie sprawę, że zostało skompresowane. Obserwacje wykazały, że bardzo szybko krążą wokół niej gwiazdy i że jest to czarna dziura.

„Dzisiaj po raz pierwszy w historii ludzkości widzimy tę czarną dziurę w centrum naszej galaktyki. To historyczny moment”.

Eric Lagadec, prezes Francuskiego Towarzystwa Astronomii i Astrofizyki

we francjiinfo

Czego uczymy się z tego obrazu?

Dowiadujemy się wielu rzeczy. Wielu twierdzi, że obraz jest niewyraźny, ale jest najostrzejszy w historii ludzkości. To, co tam widzimy, jest odpowiednikiem bańki piwnej w Monachium obserwowanej z Nowego Jorku. To naprawdę bardzo, bardzo mała rzecz. To piękny, oszałamiający obraz. A to, czego się dowiedzieliśmy, jest dobrym potwierdzeniem teorii Einsteina.

Czarne dziury, czy zawsze były jedną z największych tajemnic fizyki?

To coś, co sprawia, że ​​marzysz i jest to trochę przerażające. Widzimy, że dotarcie tam i tam jest bardzo skomplikowane.

„Dzisiaj dzięki temu obrazowi dowiedzieliśmy się, że czarna dziura się obraca i byliśmy w stanie określić jej rozmiar i konkretnie określić jej kierunek”.

Eric Lagadec, prezes Francuskiego Towarzystwa Astronomii i Astrofizyki

we francjiinfo

Przypomina trochę pączka, co jest niesamowite, że widzimy go z góry.

READ  Wezwanie do słabych odpornych na solidarność

Co jest bardziej skomplikowane w historii czarnej dziury, to to, że mówimy o czymś, czego jeszcze nie byliśmy w stanie zobaczyć i co jest tak ciężkie, kiedy tego nie robimy?

Czarna dziura, prosty sposób na jej zobaczenie to: wyobraź sobie, że coś bierzesz, rzucasz, spada. Jeśli weźmiesz rakietę: po określonej prędkości będzie w stanie uciec z pola grawitacyjnego Ziemi i będziesz mógł wejść na orbitę. Czarna dziura jest bardzo gęsta i tak ciężka, że ​​aby uciec, musi być szybsza od światła. Więc nie możemy od tego uciec. Kiedy wchodzisz do czarnej dziury, nie możesz wyjść. Na zdjęciu wciąż widzimy coś błyszczącego. W środku znajduje się cień czarnej dziury, a wokół niego, który na zdjęciu jest pomarańczowy, jest pochłaniany przez czarną dziurę. Czasami nauka wykracza poza science fiction.