Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że połowa pierwszych hospitalizowanych pacjentów w 2020 roku nadal miała objawy

Badanie byłych pacjentów z Wuhan wykazało, że ponad połowa z nich nadal odczuwała zmęczenie, ból, problemy ze snem, a nawet problemy psychiczne ponad dwa lata po hospitalizacji.

Chociaż ich infekcja sięga ponad dwóch lat, duża część pierwszych osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 nadal ma uporczywe objawy choroby, zgodnie z nowym badaniem.

Opublikowano w środę w czasopiśmie naukowym skalpelwskazuje, że 55% osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa nadal ma co najmniej jeden objaw. Choć odsetek ten jest duży, to nadal jest niższy niż ten obserwowany sześć miesięcy po zakażeniu, w którym 68% pierwszych osób przyjętych później do szpitala wykazywało przynajmniej jeden objaw choroby.

Przeprowadzono prace na pacjentach z Wuhan

Praca, przeprowadzona przez naukowców z Chińsko-Japońskiego Szpitala Przyjaźni w Pekinie, dotyczy 1192 osób, które zostały przyjęte do szpitala Jin Yin Tan w Wuhan (Chiny), gdzie wykryto pierwsze przypadki Covid-19. Maj 2020.

Ci sami pacjenci byli ponownie badani sześć miesięcy, dwanaście miesięcy i dwa lata po ich hospitalizacji. Testy medyczne, w tym badanie czynności płuc i sześciominutowy spacer, wykazały, że uczestnicy byli w gorszym stanie zdrowia niż przed zanieczyszczeniem.

Ci, którzy doświadczyli uporczywych objawów Covid-19, zgłaszali między innymi ból, zmęczenie, sen i problemy ze zdrowiem psychicznym. Ponadto osoby, które otrzymały intensywne wspomaganie oddechowe podczas pobytu w szpitalu, miały więcej długotrwałych problemów z płucami niż inni byli pacjenci.

Więcej konsultacji i więcej trudności w ćwiczeniach

Uczestnicy z uporczywymi objawami również częściej niż przed epidemią chodzili do lekarza. Zgłosili również, że trudniej jest ćwiczyć. I chociaż większość wróciła do pracy, badanie mówi, że nie jest jasne, czy pracowali tak dużo przed chorobą.

Dr Ben Kao, współautor badania powiedział.

Ta ostatnia wykazuje jednak swoje ograniczenia, ponieważ jej autorzy nie porównywali wyników z wynikami osób przyjętych do szpitala z innych powodów niż Covid-19, ale z osobami, które nigdy nie zachorowały.

READ  Infekcja zwiększa ryzyko zablokowania oczu

Ponadto wszystkie wyniki pochodziły od pacjentów z tego samego szpitala, którzy zostali zarażeni podczas pierwszej fali pandemii. Przygotowanie placówek służby zdrowia na kolejne fale, a także ogólnoświatowe szczepienia przeciwko wirusowi Corona to czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na stan zdrowia byłych pacjentów z Covid.

Hughes Garnier dziennikarz BFMTV