Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkryj pierwszy obraz supermasywnej czarnej dziury w sercu naszej galaktyki, ujawniony przez astronomów

Obraz został ujawniony w czwartek przez astronomów z EHT Collaboration.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Nazywa się Sagittarius A. Międzynarodowa współpraca astronomów potwierdziła obecność supermasywnej czarnej dziury w sercu naszej galaktyki, trzy lata po pierwszym zdjęciu czarnej dziury znajdującej się w odległej galaktyce, ogłoszonym w czwartek 12 maja. CNRS.

„Sylwetka” czarnej dziury zarysowana na świetlistym dysku materii przypomina czarną dziurę w odległej galaktyce M87, która jest znacznie większa od naszej. Naukowcy postrzegają to jako dowód na to, że te same mechanizmy fizyczne działają w sercu dwóch systemów o bardzo różnych rozmiarach.

Obiekt znajduje się około 27 000 lat świetlnych od Ziemi. „jaJego wielkość na niebie wydaje się być wielkości pączka na księżycu. Co spróbujemy zobaczyć z Ziemi, CNRS planuje dać wyobrażenie o tej trudnej do wyobrażenia odległości. Aby osiągnąć ten obraz, do sieci EHT podłączono osiem istniejących obserwatoriów radiowych. „EHT obserwował łuk A przez kilka nocy i zbierał dane przez kilka godzin, na przykład długi czas ekspozycji w aparacie”.wyjaśnia CNRS.

READ  Główny etap chińskiego pocisku dociera do Ziemi w zupełnie niekontrolowany sposób