Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zanurkuj pod „End of the Ice World” i wróć z niepokojącymi wiadomościami

Od kilku lat naukowcy zdają sobie sprawę, że lodowiec Thwaites, położony na zachodniej Antarktydzie, jest jednym z regionów najbardziej wrażliwych na globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka. Nowa praca mogłaby uzasadniać tytuł „Lodowiec na końcu świata”. Nurkując – prawie – po raz pierwszy pod lodowcem Thwaites, naukowcy odkryli już strumienie gorącej wody, które wydają się zagrażać podłożom, na których spoczywają.

Nowy! Posłuchaj artykułu:

fatalny. Apokaliptyczny. Albo nawet „Dzień Sądu Ostatecznego”. „Dzień końca świata”. Oto kilka możliwych tłumaczeń tego terminu „Doomsday” Używany przez anglojęzycznych użytkowników do zakwalifikowania się Lodowiec Thwaites. Jest to lodowiec na pokrywie lodowej Antarktydy Zachodniej. I ten tytuł zawdzięcza swoim imponującym rozmiarom. Około 200 000 km2 To jedna trzecia powierzchni Francji. Ale przede wszystkim z tego, że w ostatnich latach nabył dużą część – jedną trzecią w 2012 roku – z Masa Od utraconego lodu po stronie zatoki Ile de Bain, która otwiera się na Morze Amundsena.

Globalny poziom morza zależy od ilości obecnego lodu Ziemia. Jednak największą niepewnością prognoz jest przyszły rozwój pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej ”.Anna Wolin, oceanograf z Uniwersytetu w Gothenburgu (Szwecja), wyjaśnia w A. Komunikować się. Ponieważ jeśli pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej odpowiada za 10% obecnego tempa podnoszenia się poziomu mórz, to stanowi również jeden z największych potencjałów wzrostu w przyszłości. Z powodu zmiany pogody Najszybciej na świecie występuje w regionie.

Dlatego właśnie to Naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu Chciał przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się po stronie lodowca Thwaites. Dokładniej … pod lodowcem. Lodowiec Thwaites ze względu na swoje położenie i kształt jest szczególnie wrażliwy na ciepłe i słone prądy oceaniczne, które wiją się w dół. Dzięki prof Łódź podwodna W końcu naukowcom udało się zmierzyć siłę, temperaturę, zasolenie i zawartość tlenu w tych prądach.

READ  Jak zdobyć ekskluzywne kosmetyki Pokémon Go x Fendi x Frgmt

Strumienie gorącej wody zagrażają stabilności lodowca

To pierwsze pomiary pod tym lodowcem. Pomogą nam lepiej modelować jego dynamikę. ”Mówi Anna Wolin. W niedalekiej przyszłości dostarczą badaczom informacji na temat dystrybucji prądy oceaniczne Jak rozwija się pod pływającą częścią lodowca Thwaites. Odsłonili kilka kanałów do gorącej wody. „To, jak i gdzie te ciepłe wody atakują lodowiec Thwaites, zależy od kształtu dna morskiego i podstawy Tratwa lodowa, Ale także właściwości samej wody. „

Podczas gdy naukowcy wierzyli, że podwodne wzgórza blokują przepływ gorącej wody ze wschodu, pomiary wykonane przez ich autonomiczną łódź podwodną pokazują teraz prawdziwy związek. Woda wpływa spod platformy z zatoki Ile de Pin. Zmodernizowano także dwa inne kanały płynące z północy.

Być może co najważniejsze, fakt, że nowe dane zebrane przez naukowców ujawniają zaskakująco aktywny region. Obszar, w którym spotykają się i mieszają różne masy gorącej wody. W balecie ważne jest zrozumienie, aby zdefiniować procesy Źródło U podstawy lodu. Ale kto w tej chwili reżyserujeGorąca woda Do krytycznych miejsc na lodowcu. Miejsca, w których lód łączy się z dnem morskim, zapewniając stabilność platformy. Więc rozumiemy linię wokół tego Punkty kotwiczenia Może być niepokojącym źródłem niestabilności. Ogromne ilości lodu spływały z lądu do morza.

Interesuje Cię to, co właśnie przeczytałeś?