Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Recenzja Nacon Pro Compact: kontroler Xbox i komputer dla małych dłoni

Recenzja Nacon Pro Compact: kontroler Xbox i komputer dla małych dłoni

Budowa i ergonomia

Dzięki małym uchwytom i niewielkiej wysokości gamepad Nacon Pro Compact wygląda na jeszcze mniejszy niż najnowsza konsola Xbox firmy Microsoft, która jest dostarczana z konsolami Xbox Series X i S.

Gamepad Nacon Pro Compact jest również dostępny w kolorze białym.

Niższa wysokość, ale ta sama szerokość (15,4 x 9,7 x 4,8 cm, w porównaniu z 15,4 x 10,7 x 5,2 cm dla konsoli Xbox Series), Nacon wyraźnie nie chce, aby była to konsola zaprojektowana specjalnie dla najmniejszych dłoni. Zwłaszcza dzieciom będzie trochę łatwiej uzyskać dostęp do elementów sterujących niż zwykła konsola, ale nie będzie dla nich idealna.

Nacon Pro Compact jest otoczony kontrolerem Xbox Series (po lewej) i kontrolerem eSwap Pro X firmy Thrustmaster (po prawej).

Nacon Pro Compact jest otoczony kontrolerem Xbox Series (po lewej) i kontrolerem eSwap Pro X firmy Thrustmaster (po prawej).

Dlatego bez problemu łapiemy to naszymi dużymi stopami (około 10 x 20 cm), po prostu zmieniając uchwyt w porównaniu do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni z oficjalną konsolą. W tym przypadku uchwyty nie sięgają wgłębień dłoni, a tym samym palce wspierają Pro Compact. Nieuchronnie cierpi na tym komfort, a gra przez kilka godzin staje się mniej komfortowa.

Małe uchwyty.

Małe uchwyty.

Wręcz przeciwnie, ten kompaktowy rozmiar jest korzystny nawet dla najmniejszych dłoni, które łatwiej znajdą dobrze przyjęte i zachwycone pałeczki analogowe, mniej odległe od końca uchwytów niż te na konsoli Microsoft Xbox. To samo dotyczy głównych przycisków (A, B, X i Y), które są większe.

Duże przyciski.

Z drugiej strony żałujemy, że nie są to najbardziej elastyczne i ostrożne. Aktywacja wymaga nieco większej siły niż na przyciskach na oficjalnej konsoli i słychać mały metaliczny dźwięk dzwonienia (gdy przycisk jest wciśnięty lub zwolniony) niezbyt przyjemny dla ucha na naszej konsoli.

Poprawiono również dostępność skrzyżowania kierunkowego. Umieszczony tak nisko, jak to możliwe, znacznie łatwiej jest sięgnąć po małe rączki. Niestety jest też dużo mniej dokładny niż crossover konsoli Xbox Series. W przeciwieństwie do tego ostatniego jest elastyczny i poufny.

Bardzo klasyczny krzyżak kierunkowy.

Bardzo klasyczny krzyżak kierunkowy.

U góry spusty przycisków LB i RB mogą nie znajdować się na równi z uchwytami, ponieważ można je łatwo aktywować pierwszym lub drugim paliczkiem palców wskazujących. Jednak mniej kuszą nas wyzwalacze analogowe. Mniejszy rozmiar i mniejszy skok, jest mniej dokładny niż konsola oficjalna.

Odtwarzacze analogowe są mniejsze niż te na oficjalnej konsoli Xbox Series.

Odtwarzacze analogowe są mniejsze niż te na oficjalnej konsoli Xbox Series.

Pro Compact wykorzystuje swoje ekskluzywne połączenie przewodowe, aby wyświetlić nieco ponad 200g na naszej wadze (uważając, aby nie położyć na nim kabla). Lekkość nadal docenisz małe dłonie, wiedząc, że nawet bez baterii i użytkowania przewodowego oficjalna konsola Xbox Series waży o 40 g więcej.

Ta lekkość nie wpływa na trwałość kontrolera, ponieważ zastosowano w nim bardzo wytrzymałe tworzywa sztuczne. Brak zginania lub pękania do zgłoszenia. Pomimo ziarnistego wykończenia, górna warstwa konsoli jest bardzo delikatna w dłoni i ma tę zaletę, że jest mniej brudząca. Od spodu Nacon chciał uzyskać nieco lepszą przyczepność z nieco mniej gładkim wzorem trójkątów. Nie zapewnia to tak dobrej przyczepności, jak małe gwoździe na oficjalnej farbie konsoli, ale przyczepność nie ucierpi.

Teksturowana tylna okładka.

Teksturowana tylna okładka.

Jeśli nieco obawiamy się odkrycia wzmianki o kompatybilności Dolby Atmos na opakowaniu konsoli, jasne jest, że Nacon nie używa tutaj żadnej sztuczki, abyśmy uwierzyli, że konsola w cudowny sposób konwertuje dźwięk komputera lub konsoli na wygląd 3D. Nacon Pro Compact jest po prostu, podobnie jak oficjalna konsola, z wyjściem mini-jack, dzięki któremu można cieszyć się dźwiękiem spoza młynka Dolby Atmos.

W zestawie licencja Dolby Atmos.

W zestawie licencja Dolby Atmos.

Jeśli zwykle musisz zapłacić abonament, aby skorzystać z przetwarzania przestrzennego tego ostatniego za pośrednictwem aplikacji Dolby Access (PC i Xbox), prosty fakt korzystania z kontrolera Nacon Pro Compact potwierdza ten dostęp bez konieczności płacenia 17 euro. 99 zapytało normalnie. Nie ma więc nic cudownego, ale darmowy dostęp do technologii dźwięku 3D, która działa bardzo dobrze.

Personalizacja i konfiguracja

Ponieważ jest to kontroler za mniej niż 50 euro, nie mogliśmy się doczekać, aby dostosować drążki analogowe i wyzwalacze, a nawet dodatkowe przyciski, które znajdujemy na konsolach z wyższej półki (100 euro i więcej) z serii Nacon Revolution. Nie przeszkadza to producentowi w oferowaniu oprogramowania konfiguracyjnego godnego tego ostatniego dla oprogramowania Pro Compact.

Mapowanie klawiszy.

Certyfikowany o tej samej nazwie co kontroler, ten program jest przeznaczony dla komputerów z systemem Windows (niestety nie ma wersji macOS), który pozwala na zmianę personalizacji poleceń, ale także na wybór różnych profili czułości drążków analogowych. W zależności od rodzaju gry będziemy więc mieć większą lub mniejszą czułość w zależności od nachylenia drążków. Na przykład dla strzelca FPS pierwsze przechylenia nie spowodują ruchu wskaźnika podczas celowania, aby uzyskać większą precyzję podczas wykonywania drobnych ruchów. Niestety krzywych nie można dostosowywać, ale te faktycznie sugerowane są wystarczająco zróżnicowane, aby zaspokoić potrzeby większości graczy.

Różne krzywe reakcji w zależności od rodzaju gry.

Różne krzywe reakcji w zależności od rodzaju gry.

W przeciwieństwie do poprzednich prób producenta, tym razem interfejs tego programu jest bardzo przejrzysty i łatwy w użyciu. Profil osobisty, który będziemy konfigurować za pomocą oprogramowania, można następnie aktywować za pomocą prostego przełącznika znajdującego się z tyłu konsoli, aby łatwo przełączyć się z tradycyjnej operacji na dedykowaną operację dla określonego typu gry.

Klucz do aktywacji profilu osobistego.

Klucz do aktywacji profilu osobistego.

Dokładność i szybkość reakcji

Wymaga przewodowej jednostki sterującej, interakcja łącza jest optymalna, bez zauważalnych opóźnień. Przyciski nie pokazują konkretnej błyskawicy, ale ich odbicie jest całkiem poprawne i na końcu po prostu tracimy elastyczność oficjalnych przycisków konsoli.

Jak wspomniano powyżej, nadal czujemy się szczególnie głodni, jeśli chodzi o wyścigi z wyzwalaczami analogowymi, które są nieco mniejsze niż nasze upodobania do gier wymagających dużej dawki, takich jak gry wyścigowe. Wbudowane wibracje również wydają się nam mniej dokładne niż te wytwarzane przez silniki oficjalnego sterownika. Nie stanowi to jednak problemu w grach akcji i strzelankach, zwłaszcza że oprogramowanie oferuje możliwość zmniejszenia skoku spustu.

Z kolei drążki analogowe są elastyczne i precyzyjne. Zastrzegamy sobie preferencje dla konsoli Xbox Series, która zapewnia lepszą przyczepność. Pomimo wklęsłego kształtu dość podobnego do tych ostatnich, kije Nacon Pro Compact nie korzystają z tak dobrej przyczepności. Nic nie jest zbyt alarmujące dla konsoli ze średniej półki, ale po raz kolejny potwierdza doskonały standard, jaki osiągnęły już oficjalne konsole, co zdecydowanie daje trudny czas producentom zewnętrznym.

READ  Forza Horizon 5: Online Problemy i błędy naprawione przez Playground Games | Xbox One