Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zamykanie Księżyca: Na czym polega „lunistyka” tego rzadkiego zjawiska, które pojawia się na niebie w piątkowy wieczór?

Zamykanie Księżyca: Na czym polega „lunistyka” tego rzadkiego zjawiska, które pojawia się na niebie w piątkowy wieczór?

W piątek 21 czerwca nastąpi halucynacja, zwana także Wielkim Księżycem Blokującym. Zjawisko to występuje co 18,6 lat.

Prawdopodobnie wiesz coś o przesileniu, jest sezon. Ale czy kiedykolwiek słyszałeś o „Lunistice”? Wydarzenie to nie odbywa się dwa razy w roku, lecz raz na 18,6 roku, a od piątku 21 czerwca zaczyna się na nowo.

Zjawisko to nazywane jest również dużą okluzją Księżyca i faktycznie to oznacza „Księżyc wschodzi i zachodzi w skrajnych północno-wschodnich i północno-zachodnich punktach naprzeciw horyzontu.”on tłumaczy Nauka i życie. „Księżyc w pełni będzie gigantyczny i jasny i pozostanie nisko nad horyzontem, pojawiając się na krótko przed zachodem słońca”.Dodaje profesor fizyki Fabrizio Busella, który regularnie publikuje treści naukowe w swoich sieciach społecznościowych.

„Księżyc osiąga swój najwyższy lub najniższy punkt”

„Przesilenie nazywane jest także zjawiskiem bezwładności Księżyca. Jest ono równoznaczne z przesileniem, ale w przypadku Księżyca. Podczas przesilenia Słońce osiąga swój najwyższy punkt (lub najniższy punkt). W przypadku przesilenia Księżyc logicznie rzecz biorąc osiąga najwyższy lub najniższy punkt Najniższy punkt. On tłumaczy.

W nocy 21 czerwca nastąpi bardzo rzadkie wydarzenie – księżyc.

Lunistyka odbywa się co osiemnaście i pół roku. Księżyc w pełni będzie gigantyczny i jasny. Pozostanie nisko nad horyzontem i pojawi się na krótko przed zachodem słońca.

Lunistyka to także… pic.twitter.com/cfXbZzvBEE

– Profesor Fabrizio Bucella (@FabrizioBucella) 21 czerwca 2024 r

W rezultacie Księżyc będzie widoczny na niebie znacznie dłużej niż zwykle. Nie ma nic prostszego, mieć go na oku. Wystarczy wskazać palcami, aby chmury nie zepsuły widoku.

Jeśli chodzi o obszary, gdzie w piątkowy wieczór niebo będzie nadal zachmurzone, nie ma powodu do paniki, gdyż zjawisko to ma się powtórzyć kilka razy, ale z różną intensywnością, konkretnie do końca 2025 roku. To dotyczy mnie.

READ  Kropki zostały wysłane w kosmos do badania przez Thomasa Pesquet