Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zaćmienie i „pierścień ognia” przechodzą nad Ameryką

Zaćmienie i „pierścień ognia” przechodzą nad Ameryką

Miliony Amerykanów po raz pierwszy mogło obserwować zaćmienie obrączkowe w sobotę 14 października 2023 roku, na początku dnia, po tym jak Księżyc na kilka minut zasłonił słońce, odsłaniając część nieba. „pierścień ognia”.

Zaćmienie powinno być wówczas widoczne w kilku krajach Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk, Kolumbia, Brazylia itp.).

Podczas zaćmienia pierścieniowego Księżyc znajduje się nieco dalej od Ziemi niż podczas całkowitego zaćmienia, dlatego też jego średnica wydaje się, naszym zdaniem, nieco mniejsza niż średnica Słońca – co powoduje to ” dzwonek „ Pomarańczowy.

Wydarzenie to stanowi także okazję naukową dla NASA, która planuje dokładnie zbadać zmiany temperatury i atmosfery.

Aby je podziwiać, należy nosić specjalne, zatwierdzone okulary, nawet jeśli znajdują się daleko od idealnego obszaru obserwacji, ponieważ w związku z tym zobaczą jedynie częściowe zaćmienie, nalegała amerykańska agencja kosmiczna.

Zaćmienie było obserwowane wkrótce po dziewiątej rano czasu lokalnego (16:00 GMT) w amerykańskim stanie Oregon na wybrzeżu Pacyfiku oraz w całych Stanach Zjednoczonych z północnego zachodu na południe, aż do pojawienia się około pół godziny później w niebo południowego Teksasu.

W Albuquerque odbywający się w tym samym czasie duży coroczny festiwal balonów na ogrzane powietrze przyniósł dramatyczne obrazy.

to zaćmienie, „To majestatyczne”– opisała korespondentkę AFP Shannon Cozad, która przyszła na festiwal i powiedziała, że… „Zaskoczony”.

Mubarak Al-Sakunbi, 8 lat. „To jest jak jakaś czarna dziura!” ».

„Księżyc zakrywa słońce i wokół niego powstaje okrąg.”Chłopiec, który przyjechał z rodziną, dodaje do festiwalu.

6,5 miliona na drogach

Niestety, według amerykańskiej National Weather Service, chmury unosiły się nad częściami Oregonu i Teksasu, przesłaniając to zjawisko.

W sumie zaćmienie można obserwować w częściach ośmiu amerykańskich stanów.

the „pierścień ognia” Trwa on, zgodnie z obwodem Słońca, od kilkudziesięciu sekund do ponad 5 minut, w zależności od miejsca obserwacji.

READ  Badanie wykazało, że jedzenie brokułów lub kapusty może zmniejszyć wrażliwość skóry

w Stanach Zjednoczonych Ameryki, „Ponad 6,5 miliona ludzi żyje na ścieżce zaćmienia”.Wyjaśnił to Alex Lockwood z NASA podczas konferencji prasowej. Dodała, że ​​w promieniu około 300 kilometrów od dróg, czyli zaledwie kilku godzin jazdy, mieszka około 68 milionów ludzi.

NASA wyemitowała na swojej stronie internetowej program wideo obejmujący transmisje na żywo z Nowego Meksyku i Teksasu.

Brzmiące rakiety

Wydarzenie posłużyło również jako próba generalna przed planowanym na kwiecień 2024 r. całkowitym zaćmieniem Słońca nad Stanami Zjednoczonymi.

Są to zaćmienia pierścieniowe i całkowite. „Byłoby to absolutnie niesamowite dla badań naukowych”.Zostało to ogłoszone przez Madhulikę Guhathakurtę, naukowca z Wydziału Heliofizyki NASA.

„Podczas zaćmienia słońca następuje znaczny spadek gęstości elektronów w jonosferze”.Wyjaśniono warstwę atmosfery.

I „Chociaż atmosferyczne skutki zaćmień Słońca bada się od ponad 50 lat, pozostaje wiele pytań”.I podkreśliłem. Na przykład, „Jak duża część jonosfery jest dotknięta, na jak długo i dlaczego tak się dzieje?”

NASA przygotowywała się do wystrzelenia trzech rakiet sondujących z bazy wojskowej White Sands w Nowym Meksyku: jednej przed zaćmieniem, jednej w jego trakcie i ostatniej po zaćmieniu.

Cel: Zebranie danych na temat pól magnetycznych i elektrycznych, gęstości elektronów i temperatury obniżonych przez cień tworzony przez Księżyc. Może to również zdestabilizować zwierzęta.

Całkowite zaćmienie miało miejsce w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych. Po kwietniu kolejne wydarzenie nastąpi w kraju w 2044 roku.

Całkowite zaćmienie będzie widoczne także w Hiszpanii w sierpniu 2026 r.

Słońce jest około 400 razy większe od Księżyca, ale jest też 400 razy dalej, dlatego też obie gwiazdy z Ziemi wydają się podobne pod względem wielkości.