Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Za 20 lat możemy już nie widzieć gwiazd nocą

W artykule autorstwa Amerykański naukowiecSatelity SpaceX, zbudowane przez Elona Muska, które są wykorzystywane do zasilania systemu internetowego Starlink, również zostały wyróżnione za ich „wkład” w zanieczyszczenie światłem. Chociaż SpaceX próbował współpracować, aby zminimalizować problem, decydując się na czarną powłokę antyrefleksyjną, wyniki są niestety niejednoznaczne.

Śledź satelity używane przez SpaceX w systemie Starlink

Zdjęcie: ankieta CTIO, NOIRLab, NSF, AURA i DECam DELVE

Niebieskawe emisje z diod LED są prawie całkowicie pozbawione światła czerwonego lub podczerwonego, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla środowiska.

Rzeczywiście, ptaki wędrowne i żółwie morskie kierują się światłem księżyca, a zanieczyszczenie światłem wprowadza je w błąd. Owady, podstawowe źródło pożywienia dla wielu zwierząt, giną w kontakcie ze źródłem światła.

Możliwy wpływ również na zdrowie ludzi

W artykule autorstwa StróżProfesor Robert Fosbury z Instytutu Okulistyki na University College London uważa, że ​​zwiększone zanieczyszczenie światłem diodami LED ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Według niego „pozbawiamy się promieniowania czerwonego i podczerwonego, co ma poważne konsekwencje. Kiedy czerwonawe światło świeci na nasze ciała, uruchamia mechanizmy, w tym obniżające poziom cukru we krwi czy stymulujące produkcję melatoniny”. Diody LED później usunęły tę część widma ze sztucznego światła i myślę, że odgrywa to rolę w falach otyłości i rosnącej zachorowalności na cukrzycę, które obserwujemy dzisiaj”.

Efekt zanieczyszczenia światłem

Zdjęcie: NOIRLab/NSF/AURA, P. Marenfeld

READ  Rosyjscy kosmonauci wyjaśniają, dlaczego noszą kolory ukraińskiej flagi