Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Picie sody oczyszczonej na odchudzanie: skuteczność i bezpieczeństwo

Picie sody oczyszczonej na odchudzanie: skuteczność i bezpieczeństwo

Soda oczyszczona jest powszechnym produktem gospodarstwa domowego, który może być używany do pieczenia i leczenia niestrawności. Niektórzy ludzie próbują używać sody oczyszczonej do utraty wagi. Osoby rozważające użycie sody oczyszczonej do tego celu powinny mieć na uwadze pewne zagrożenia dla zdrowia.

Poniżej przyjrzymy się, czy soda oczyszczona jest rzeczywiście skuteczna w odchudzaniu, a także kwestie bezpieczeństwa i potencjalne skutki uboczne związane z jej stosowaniem. Wyjaśniamy również, jak schudnąć w zdrowy sposób.

teoria

Niektórzy ludzie spożywają sodę oczyszczoną, aby schudnąć. Mogą go pić z wodą lub innym płynem. Jednak nie ma naukowych dowodów sugerujących, że soda oczyszczona pomaga schudnąć.

Czy on pracuje ?

Soda oczyszczona, znana również jako wodorowęglan sodu, ma odczyn lekko zasadowy. Niektórzy uważają, że spożywanie substancji zasadowych sprzyja utracie wagi.
Jednak badania naukowe nie znalazły dowodów na poparcie tej teorii. Organizm w naturalny sposób reguluje pH, aby upewnić się, że nie jest ono ani zbyt kwaśne, ani zbyt zasadowe. To, co dana osoba je, ma bardzo mały wpływ na ten proces. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby przyjmowanie sody oczyszczonej w celu odczynu organizmu było bardziej zasadowe i pomagało schudnąć.

Picie sody oczyszczonej z wodą to jeden ze sposobów, w jaki ludzie mogą spróbować schudnąć. W niektórych przypadkach ta metoda może pomóc osobie schudnąć, ale być może nie w przypadku sody oczyszczonej. Badania wskazują, że spożywanie większej ilości wody może pomóc osobie schudnąć. Dlatego utrata masy ciała spowodowana piciem sody oczyszczonej z wodą może być spowodowana wodą, a nie sodą oczyszczoną. Pijąc więcej wody, ludzie mogą nie odczuwać potrzeby jedzenia tak dużo. Ponadto posiadanie większej ilości wody w organizmie może sprzyjać rozkładowi tłuszczów.

Problemy z bezpieczeństwem

Spożywanie sody oczyszczonej może powodować różne skutki uboczne. Przyjmowanie sody oczyszczonej powoduje zwiększoną potrzebę oddawania moczu, co lekarze nazywają diurezą wodorowęglanową. Oddając mocz częściej niż zwykle, organizm traci chlorki, sód, potas i wodę, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

READ  To Eärendel, najdalsza gwiazda kiedykolwiek widziana przez teleskop Jamesa Webba

Zbyt dużo sody oczyszczonej może upośledzać czynność nerek, co może uniemożliwić im prawidłowe odfiltrowanie sody oczyszczonej. W skrajnych przypadkach odwodnienie spowodowane koniecznością oddania moczu i brakiem możliwości uzupełnienia wody w organizmie może prowadzić do poważnych powikłań.

W jednym studium przypadku osoba doświadczyła encefalopatii krwotocznej, która obejmuje krwawienie i stan zapalny w mózgu, po spożyciu dużej ilości sody oczyszczonej. Autorzy zasugerowali, że może to być spowodowane tym, że spożywanie dużych ilości sody oczyszczonej może prowadzić do wyższego niż normalnie poziomu sodu we krwi, znanego jako hipernatremia. W ciężkich przypadkach hipernatremia może powodować kurczenie się neuronów i komórek mózgowych. To zwężenie może powodować krwawienie w mózgu, ponieważ zwiększa napięcie żył czaszkowych, ostatecznie powodując pęknięcie naczyń krwionośnych.

Spożywanie zbyt dużej ilości sody oczyszczonej często prowadzi do wymiotów i biegunki. Powodem tego jest to, że wysokie spożycie sodu wciąga wodę do układu pokarmowego, aby wspomóc jej wchłanianie. Gdy organizm wchłonie sód, może powodować drgawki, odwodnienie i niewydolność nerek. Przyjmowanie zbyt dużej ilości sody oczyszczonej może również prowadzić do trudności w oddychaniu. Jeśli organizm staje się zbyt zasadowy, działa, aby przywrócić jego kwasowość, zatrzymując dwutlenek węgla w płucach zamiast go wydychać. Innym poważnym skutkiem ubocznym spożywania zbyt dużej ilości sody oczyszczonej jest rozstrój żołądka, który może być spowodowany szybkim tworzeniem się gazów w żołądku. Ludzie częściej odczuwają ból brzucha po wypiciu alkoholu lub zjedzeniu obfitego posiłku, ponieważ te czynności zwiększają ilość gazów już w żołądku.

rekomendacje

Centra kontroli zatruć zalecają, aby z jakiegokolwiek powodu nie przyjmować samej sody oczyszczonej, chyba że zaleci to pracownik służby zdrowia. W takim przypadku powinni przyjmować wyłącznie sodę oczyszczoną zgodnie z zaleceniami lekarza.

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na skutki uboczne niż inni. Osoby, które powinny unikać używania sody oczyszczonej to osoby starsze oraz osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, małą objętością krwi w organizmie, chorobami nerek lub płuc. Osoby używające sody oczyszczonej do celów innych niż gotowanie czy pieczenie powinny zawsze skontaktować się z lekarzem. Potencjalne skutki uboczne spożywania sody oczyszczonej w dużych ilościach, samej lub z wodą, są potencjalnie poważne. Osoba, która spożyła sodę oczyszczoną, może potrzebować pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

READ  Spożywanie tych pokarmów jest zabronione, aby żyć dłużej, Japonia coś o nich wie!

zdrowe odchudzanie

Bardziej prawdopodobne jest osiągnięcie i utrzymanie wagi docelowej dzięki stopniowej, stałej utracie wagi. Zaleca się, aby nie tracić więcej niż jeden kilogram tygodniowo.

Aktywność fizyczna

Aby schudnąć, ważne jest ustalenie realistycznych celów. Cele te powinny być zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a każdy z nich powinien mieć na końcu nagrodę. Na przykład, jeśli dana osoba chce schudnąć 5 kg, jest to cel długoterminowy. Celem krótkoterminowym może być liczba kroków, które dana osoba chce zrobić każdego dnia, aby schudnąć. Inne cele krótkoterminowe to chodzenie do pracy iz pracy lub jazda na rowerze przez 20 minut w weekend.

Cele krótkoterminowe powinny być konkretne i realistyczne.

Z różnych powodów, takich jak dłuższy dzień pracy lub obowiązki rodzinne, ludzie mogą nie osiągnąć swoich krótkoterminowych celów. Jest to całkowicie normalne i powinieneś jak najszybciej spróbować wyznaczyć nowe osiągalne cele.

Zdrowe jedzenie

Zdrowe nawyki żywieniowe są niezbędne do trwałej utraty wagi. Większość ludzi nabiera nawyków żywieniowych w dzieciństwie i zmiana ich może być trudna, ale nie niemożliwa. Ważne jest, aby nie dokonywać nagłych i drastycznych zmian w diecie, takich jak jedzenie tylko jednej sałatki do każdego posiłku. Chociaż takie podejście może prowadzić do utraty wagi w krótkim okresie, bardzo trudno jest się go trzymać i może nie dostarczać wszystkich składników odżywczych, których ludzie potrzebują.

Zamiast tego wypróbuj trzyetapowe podejście do rozwijania zdrowych nawyków żywieniowych:

Pomyśl o nawykach żywieniowych, dobrych lub złych, i zidentyfikuj wyzwalacze dla tych, które są szkodliwe dla zdrowia.
Zastąp mniej zdrowe nawyki żywieniowe zdrowymi.
Wzmocnij nowe nawyki żywieniowe.

Na przykład, jeśli dana osoba zda sobie sprawę, że je zbyt szybko, może świadomie starać się jeść wolniej. W tym celu może między innymi dobrowolnie odkładać przybory kuchenne pomiędzy każdym kęsem. Inną strategią jest zaplanowanie zdrowych posiłków, a następnie przygotowanie ich na następny tydzień. Osoba może przygotować wszystkie posiłki na cały tydzień w weekend. Pomaga to zmniejszyć apetyt na niezdrowe jedzenie lub niezdrowe jedzenie.

READ  Zdjęcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pokazują całkowite zaćmienie Słońca w 2021 roku widziane z kosmosu

Podobnie jak w przypadku celów związanych z aktywnością fizyczną, ważne jest, aby nie myśleć, że pewnego dnia powrót do starych nawyków żywieniowych oznacza, że ​​wszystkie wysiłki pójdą na marne. Niepowodzenie nie jest rzadkością, ale ważne jest, aby następnego dnia zacząć od zera i nadal wzmacniać nowe zdrowe nawyki.

streszczenie

Nie ma naukowych dowodów na to, że soda oczyszczona jest skuteczna w odchudzaniu. W rzeczywistości przyjmowanie dużych ilości sody oczyszczonej, samej lub z wodą, może mieć kilka potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych. Istnieją inne metody odchudzania, które mogą być bardziej skuteczne.

* Presse Santé stara się przekazywać wiedzę na temat zdrowia w języku dostępnym dla wszystkich. W żadnym przypadku dostarczone informacje nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.